موش‌های فضایی با اژدها به زمین بازگشتند | هوافضای جوان

موش‌های فضایی با اژدها به زمین بازگشتند

کپسول فضایی دراگون شرکت اسپیس‌ایکس به همراه بیش از ۱۳۶۰ کیلوگرم محموله و تجربیات علمی از جمله ۱۲ موش با موفقیت در نزدیکی مکزیک در اقیانوس اطلس سقوط کرد. این فضاپیمای بدون سرنشین صبح روز گذشته(جمعه) از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شده و در ساعت ۱۵:۴۷ به وقت گرینویچ به زمین بازگشت.

5

سکنه ایستگاه فضایی این کپسول را با محموله‌های ناسا، تجهیزات و نمونه‌های تحقیقاتی پر کرده و به زمین فرستادند. کپسول دراگون(اژدها) پس از فرود موفق در اقیانوس، توسط کارکنان شرکت اسپیس‌ایکس بازیابی شده و توسط کشتی به بندری در نزدیکی لس‌آنجلس منتقل شد تا برخی از بارهای آن برای ناسا ارسال شود.
فضاپیمای دراگون در روز ۲۰ ژوئیه به همراه محموله‌ای شامل تجهیزات علمی، آزمایشات، ابزارها و تدارکاتی برای سکنه ایستگاه فضایی به این آزمایشگاه مدارگرد ملحق شد. این کپسول همچنین نخستین آداپتور الحاق بین‌المللی را نیز با خود انتقال داده بود که چندی پیش طی یک پیاده‌روی فضایی به ایستگاه متصل شد.

4

در میان محموله‌های بازگردانده شده به زمین، ۱۲ موش هستند که برای ۳۰ روز در ایستگاه فضایی نگهداشته شده بودند. اکنون محققان با بازگشت این حیوانات قصد دارند دی‌ان‌ای اندام آن‌ها و همچنین فرزندانشان را که در فضا متولد شده‌اند، بررسی کنند.
نتایج این بررسی به محققان در درک بهتر تاثیرات ریزگرانش بر فعالیت دی‌ان‌ای کمک خواهد کرد.

3

فضانوردان این هفته قصد دارند یک پیاده‌روی فضایی دیگر را برای برداشتن یک رادیاتور کنترل گرمایشی انجام دهند که دیگر مورد نیاز نیست و همچنین حداقل یک دوربین وضوح بالا را بر روی فضای بیرونی ایستگاه متصل کنند. برداشتن این رادیاتور به حفظ آن در برابر ضایعات فضایی و حفظ آن به عنوان یک لوازم یدکی برای استفاده در آینده کمک خواهد کرد.

2

1

منبع :ایسنا


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.