فضاپیمای نمونه بردار سیارک در جستجوی منشأ حیات | هوافضای جوان

فضاپیمای نمونه بردار سیارک در جستجوی منشأ حیات

یکی از مهمترین فضاپیماهای تاریخ ناسا ساعت ۳:۳۵ دقیقه بامداد امروز(جمعه) به فضا پرتاب شد، تا در ماموریتی سیارکی را مورد تجزیه قرار دهد و نمونه ای از آن را به زمین بیاورد. این ماموریت به دانشمندان کمک می کند تا در مورد چگونگی تشکیل منظومه شمسی و سیارات و چگونگی آغاز حیات مطالعه کنند. همچنین دانش ما را در مورد سیارک هایی که احتمال برخورد به زمین دارند، تقویت کند.

این فضاپیمای ۲۱۰۰ کیلوگرمی که OSIRIS-REx نام دارد، پس از سفری دو ساله در سال ۲۰۱۸ به سیارک هدف خود بنام بنو(Bennu) می رسد.

AndroidOnlineNewsImage.aspx

وقتی این فضاپیما به سیارک بنو برسد، به مدت یک سال آن را مورد بررسی دقیق قرار خواهد داد و اقدام به نقشه برداری سیارک می نماید. این کار با استفاده از طیف سنج و سیگنالهای رادیویی صورت می گیرد. اما بخش هیجان انگیزتر این مأموریت مربوط به نمونه برداری از این سیارک با استفاده از بازوی روباتیک می باشد.

در این ماموریت، به منظور مشخص کردن ویژگی های این سیارک و قرار دادن پایگاه های نمونه برداری خود، فضاپیما با استفاده از بازوی روباتیکش حدود ۶۰ تا دو هزار گرم از مواد سطحی این سیارک را جمع آوری می کند و این نمونه ها را در سال ۲۰۲۳ از طریق یک کپسول که قابلیت جدا شدن دارد، به زمین باز می گرداند. گفتنی است محموله فوق در کپسول های چتردار به سمت زمین پرتاب شده و در صحرای ایالت یوتا فرود خواهد آمد.

14156356_338900559833218_675065053_n

محققان معتقدند این سنگ فضایی، بقایای ۴٫۵ میلیارد ساله ای از ابتدای پیدایش منظومه شمسی و مبدأ پیدایش حیات را در خود دارد. به همین دلیل هدف اصلی این ماموریت، کسب اطلاعات دقیق تر از تاریخچه شکل گیری منظومه شمسی، بررسی وجود مواد ارگانیک احتمالی، و بدست آوردن مواد سازنده بلوک های اولیه حیات( DNA ، RNA) و کشف منشاء حیات بر روی زمین خواهد بود. وقتی در سال ۲۰۲۳ نمونه ها به زمین رسید، محققان ناسا آنالیزهایی بر روی این نمونه انجام می دهند، بررسی ها به دانشمندان در کشف نشانه هایی از اسیدهای آمینه به عنوان واحدهای سازنده حیات کمک خواهند کرد. بدین ترتیب حداقل بخشی از معماهای پیدایش حیات بر روی زمین حل خواهد شد.

همچنین، کاوشگر OSIRIS-REx پدیده ای به نام «اثر یارکوفسکی» را در سیارک هایی به بزرگی بنو مورد مطالعه قرار خواهد داد. اثر یارکوفسکی، نیرویی است که هنگام جذب نور خورشید روی سیارک عمل می کند و سپس به صورت گرما به فضا می تابد. این اثر همانند یک رانشگر کوچک عمل می کند و به طور مداوم مسیر سیارک را تغییر می دهد. به گفته محققان ناسا این سیارک در سال ۲۱۳۵ از بین سیاره زمین و ماه عبور خواهد کرد، در واقع احتمال برخورد سیارک بنو با زمین، یک به ۲۵۰۰ است و دقیقا به همین دلیل ناسا در نظر دارد تا حرکت این سیارک را نیز مورد بررسی دقیق قرار دهد.

در فیلم زیر با جزییات بیشتر این ماموریت آشتا خواهید شد.

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.