Dassault Rafale | هوافضای جوان

Dassault Rafale

فرانسوی ها در زمینه طراحی و تولید جنگنده های پیشرفته ، پیشرفت های زیادی داشته اند. یکی از جنگنده هایی که قابلیت های زیادی داره جنگنده Dassault Rafale است. اولین پرواز این جنگنده به سال ۱۹۸۶ برمی گرده ولی رونمایی از اون در سال ۲۰۰۱ انجام شده. این جنگنده دو موتور قابلیت پرواز در سرعت های مافوق صوت رو داره.

بعد از اولین پرواز Dassault Rafale کار تولید اون شروع شد و تا حالا هم ادامه پیدا کرد. فرانسوی ها این جنگنده رو به کشورهای مختلف صادر کردند برای مثال کشورهایی مثل مصر ، قطر و هند هم از این جنگنده استفاده می کنند. قیمتی که برای هر فروند از این جنگنده در نظر گرفته شده تقریبا ۷۵ میلیون یوروست. در مجموع در تا سال ۲۰۱۶ ، ۱۵۲ فروند از این جنگنده ساخته شده.

رافائل متعلق به مصر

رافائل متعلق به مصر

ماموریت های مختلفی برای این جنگنده تعریف شده به همین دلیل به این جزء جنگنده های چندمنظوره محسوب می شه. از جمله این ماموریت ها می شه به برتری هوایی ، شناسایی هوایی و حمایت هوایی اشاره کرد. از این جنگنده برای مبارزه با کشتی ها و ناوهای جنگی دشمن مورد استفاده قرار می گیره.

پرواز از روی ناو رافائل

پرواز از روی ناو رافائل

همان طوری که گفته شده این جنگنده می توان سرعت های مافوق صوت داشته باشد. می دونید که نیروی درگ با افزایش سرعت بیشتر می شه مخصوصا وقتی به سرعت صوت می رسه. برای این که این جنگنده بتونه با نیروی درگ کمتری مواجه بشه بال های اون به شکل دلتا ساخته شده.

رافائل

رافائل

از قابلیت هایی که برای جنگنده Dassault Rafale بیان شده چابکی اونه. این جنگنده می تونه مانورهای متنوعی رو انجام بده و در مقابل جنگنده های دشمن می تونه برتری داشته باشه. برای این که مانورپذیری این جنگنده بالابره از کاناردهایی در مقابل های بالاهای پرنده استفاده شده.

سیستم کنترلی این جنگنده از نوع پرواز با سیم است که نشون می ده سیستم کنترلی پیشرفته ای داره. این جنگنده به صورت ذاتی ناپایداره و باید سیستم کنترلی قوی ای وجود داشته باشه تا پرنده بتونه به پرواز دربیاد. تمامی مواردی که برای پنهان کاری این پرنده ها وجود داره رعایت نشده اما سعی کرده اند که سطح مقطع راداری این پرنده رو تا جایی که می تونند کوچک کنند.

رافائل

رافائل

۷۰% از بدنه جنگنده Dassault Rafale از مواد کامپوزیتی ساخته شده که خود این موضوع می تونه به پنهان کاری جنگنده کمک کنه. محل قرار گرفتن دهانه ورودی موتور و اندازه دم ها طوری در نظر گرفته شده اند که کمک می کنند تا این پرنده سطح مقطع راداری کمتری داشته باشه.

جنگنده Dassault Rafale یه جنگنده دو موتوره است که موتورهای اون از نوع توربوفن هستند برای رسیدن به سرعت های بالا پس سوز این جنگنده روشن می شه می تونه از سرعت صوت عبور کنه.

رافائل با پس سوز روشن

رافائل با پس سوز روشن

با توجه به این که برای انجام ماموریت های مختلفی جنگنده Dassault Rafale طراحی شده قابلیت حمل و شلیک انواع بمب ها و موشک ها رو داره. در جلوی بدنه این جنگنده یه توپ ۳۰ میلیمتری با ۱۲۰ فشنگ وجود داره. ۱۴ نقطه از این جنگنده وجود داره که می تونه موشک به اون ها منصل بشه. موشک های مختلفی از نوع هوا به هوا و هوا به زمین روی این جنگنده Dassault Rafale نصب می شه.

تسلیحات رافائل

تسلیحات رافائل

مدل های مختلفی از این جنگنده وجود داره که هر کدوم قابلیت های مخصوص به خودشو داره. برای مثال مدل Rafale C تک سرنشینه است.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
طول بدنه : ۱۵.۲۷ متر
طول دهانه بال : ۱۰.۸۰ متر
ارتفاع : ۵.۳۴ متر
وزن خالی : ۱۰,۳۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۲۴,۵۰۰ کیلوگرم
قدرت هر موتور: ۵۰.۰۴ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۱.۸ ماخ
برد : ۳,۷۰۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۵۰۰۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۳۰۴.۸ متر بر ثانیه
سه نمای رافائل

سه نمای رافائل

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Dassault_Rafale

http://www.airforce-technology.com/projects/rafale/

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.