B-29 Superfortress - | هوافضای جوان

B-29 Superfortress

یکی از بمب افکن های استراتژیک و قدیمی دنیا که توسط آمریکایی ها مورد استفاده قرار می گرفته بمب افکن B-29 Superfortress است. این بمب افکن توسط شرکت بوئینگ طراحی و ساخته شده و جزء بمب افکن های سنگین دنیا محسوب می شه. اولین پرواز این هواپیمای بازنشسته به سال ۱۹۴۲ بر می گرده. در سال ۱۹۴۴ هم خدمت این بمب افکن در ارتش شروع شد.

بعد از این که عملیات های تست پروازی با موفقیت انجام شد این هواپیما از اون به صورت گسترده تولید کردند به طوری که ۳۹۷۰ فروند از اون تولید شده. با این که تنها ۳ سال فرآیند این هواپیما طول کشید ولی به سرعت تعداد زیادی از اون تولید شد. با وجود این که فرآیند تولید این هواپیما زیاد طول نکشید ولی مدت زیادی در ناوگان ارتش آمریکا خدمت می کرد تا این که در سال ۱۹۶۰ بازنشسته شد.

بی 29

بی ۲۹

هواپیما بی ۲۹ رو می شه جد همه هواپیماهای بمب افکن ، حمل و نقل ، تانکر ، شناسایی و آموزشی دونست. با سرمایه گذاری خیلی زیادی که روی این هواپیما انجام شد تکنولوژی بسیار پیشرفت کرد و در ادامه منجر به تولید هواپیماهای امروزی شد.

علت تولید این تعداد فروند جنگ جهانی و جنگ کره بود که آمریکایی ها می خواستند خودشون رو با این هواپیما تجهیز کنند. این هواپیما بزرگترین هواپیمایی بود که در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت. علاوه بر آمریکایی ها بعد از جنگ جهانی دوم کشورهای دیگه ای مثل شوروی ، استرلیا و انگلیس هم از اون استفاده کردند.

برای این که توان مورد نیاز پرواز این هواپیمای بزرگ تامین بشه از چهار موتور ملخی در این هواپیما استفاده شده. موتورهای این هواپیما از نوع موتورهای پیستونی شعاعی بودند که قدرت زیادی رو تولید می کردند. برای این که بتونند این هواپیما در ارتفاع های بالا که فشار کمه استفاده کنند مجبور شدند تا برای هر موتور توربوشارژ قرار بدهند.

موتور پیستونی ستاره ای

موتور پیستونی ستاره ای

از ویژگی ها و تکنولوژی هایی که در اون زمان در این هواپیما به کار گرفتن اینه که کابین قابلیت فشار سازی داره. یعنی می تونه با افزایش فشار داخل کابین جان انسان ها رو در ارتفاع های زیاد پروازی تضمین کنه. علاوه بر اون سیستم های اتفاء حریق و کامپیوترهایی برای کنترل پرواز در اون وجود داشته.

بی 29

بی ۲۹

هدف از تولید هواپیما بی ۲۰ این بود که بتونه در طول جنگ هایی که آمریکا داره بمب های حجیم و زیادی رو جا به جا کنه. برای همین این هواپیما طوری طراحی شده بود که می تونست در ارتفاع های بالا پرواز داشته باشه علاوه بر اون در ارتفاع های پایین در شب نیز عملکرد خوبی داشت. این همون هواپیمایی است که بمب های اتمی رو در جنگ های جهانی دوم بر سر مردم هیروشیما و ناکازاکی انداخت.

حمل بمب با بی 29

حمل بمب با بی ۲۹

مدل های مختلفی از این هواپیما ساخته شده برای مثال می شه به مدلی که شوروی از اون استفاده می کرد اشاره کرد. روس ها با تحویل گرفتن این هواپیما موتورهای اون رو تغییر دادند و از موتورهایی که خودشون تولید می کردند استفاده کردند. در بعضی از مدل های اون نوع ملخ هایی که در موتورها استفاده شده بود متفاوت بود. با پیشرفت تکنولوژی ملخ های هواپیما قابلیت تغییر گام در شرایط مختلف پروازی داشتند.

بی 29

بی ۲۹

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱۱ نفر
طول : ۳۰.۱۸ متر
دهانه بال : ۴۳.۰۶ متر
ارتفاع : ۸.۴۵ متر
وزن خالی : ۳۳,۸۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۶۰,۵۶۰ متر
قدرت هر موتور : ۲,۲۰۰ اسب بخار

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۵۷۴ کیلومتر بر ساعت
سرعت کروز : ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت
برد : ۵,۲۳۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۳۱۸۵۰ پا
نرخ اوج گیری : ۴.۶ متر بر ثانیه
سه نمای بی 29

سه نمای بی ۲۹

منابع :

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=82

https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_B-29_Superfortress#Soviet_re-engineering_of_the_B-29

 

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.