Douglas A-4 Skyhawk - | هوافضای جوان

Douglas A-4 Skyhawk

یکی از جنگنده های قدیمی که نیروی دریایی آمریکا از اون استفاده می کرده جنگنده A-4 Skyhawk است که در سال ۱۹۵۴ اولین پرواز خودش رو انجام داده. در سال ۱۹۵۶ هم برای اولین بار از این جنگنده رونمایی شد. این جنگنده مادون صوت در ابتدا توسط شرکت داگلاس تولید می شد ولی بعدا عملیات تولید اون به شرکت مکدانل داگلاس سپرده شد.

عملیات تولید جنگنده A-4 Skyhawk از همان اولین سال پرواز شروع شد و تا سال ۱۹۷۹ ادامه پیدا کرد. در این مدت ۲۹۶۰ فروند از این جنگنده تولید شد که در نوع خودش کم نظیره. کمتر پیش میاد که یه جنگنده بتونه این قدر زیاد تولید بشه و بفروش برسه. این تعداد زیاد نشون می ده که کشورهای زیادی از این جنگنده استفاده می کنند.

A-4 Skyhawk

A-4 Skyhawk

کشورهایی مثل آرژانتین ، برزیل ، سنگاپور ، استرالیا ، اندونزی ، کویت ، نیوزلند و رژیم اشغالگر قدس خریداران و استفاده کنندگان این جنگنده بودند. با توجه به این که دیگه خیلی ساله که از تولید این جنگنده می گذره کم کم کشورهای مختلف دارند این جنگنده رو بازنشسته اعلام می کنند برای مثال خود آمریکایی ها در سال ۲۰۰۳ اعلام کردند که دیگه از این جنگنده استفاده نمی کنند و در سال ۲۰۱۵ بود که رژیم اشغالگر قدس این جنگنده رو کنار گذاشت.

A-4 Skyhawk

A-4 Skyhawk

همان طوری که گفته شد این جنگنده توانایی حرکت در سرعت های مادون صوت داره بنابراین باید طراحی آیرودینامیکی اون طوری باشه که بتونه چنین قابلیتی داشته باشه. یکی از مواردی که برای این جنگنده در نظر گرفته شده بال های مثلثی شکله که می تونه نیروی درگ رو در سرعت های بالا کم کنه. ماموریت های متنوع توسط این جنگنده انجام می شد از جمله اون عملیات های خاص می شه به مبارزه با زیر دریایی ها اشاره کرد.

تنها یک موتور روی این جنگنده سوار شده که از نوع توربوجت است. این نوع موتورهای مصرف سوخت بالایی دارند اگرچه که می تونند نیروی تراست زیادی تولید کنند. شرکت پرت اند ویتنی تامین کننده موتورهای جنگنده A-4 Skyhawk بود.

A-4 Skyhawk

A-4 Skyhawk

این مدت زیاد از خدمت این جنگنده و این تعداد از زیاد از تولید اون نشون می ده که در میدان های عملی هم حضور داشته و قابلیت های اون محک زده شده. برای مثال می شه به جنگ ویتنام اشاره کرد. گفته می شه که در این جنگ نقش این هواپیما بسیار کلیدی بوده. ناوهای هواپیمابری که این جنگنده رو با خودشون حمل می کردند به سواحل ویتنام نزدیک می شدند و این جنگنده با بمب هایی که داشتند شمال ویتنام رو مورد هدف قرار می دادند.

A-4 Skyhawk روی ناو

A-4 Skyhawk روی ناو

با گذشت زمان مدل های مختلفی از جنگنده A-4 Skyhawk ساخته شده که هر کدوم قابلیت های خاص خودشون رو داشتند. به دلیل این که تجهیزات الکتریکی با گذشت زمان پیشرفت های زیادی داشته بعضی مدل ها مانند A4D-3 سیستم ناوبری متفاوت و پیشرفته ای دارند. مدل A-4C  برای انجام عملیات در شب مورد استفاده قرار می گرفته همچنین از این مدل برای بمب ریزی استفاده می کردند. بعضی از مدل ها تنها برای کشورهای خاصی تولید شده اند برای مثال A-4Q تنها برای کشور آرژانتین تولید می شد.

A-4 Skyhawk

A-4 Skyhawk

این جنگنده قابلیت حمل موشک و بمب های زیادی رو داشت. در بدنه ۵ نقطه برای قرارگیری موشک و بمب طراحی شده است. جنگنده A-4 Skyhawk یک توپ ۲۰ میلیمتری در جلوی بدنه با ۱۰۰ فشنگ داره. موشک ها مختلفی مانند موشک های هوا به هوا و هوا به سطح توسط این جنگنده حمل می شه. بمب های مختلفی مانند بمب های هسته ای توسط این جنگنده جا به جا می شوند.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول : ۱۲.۲۲ متر
طول دهانه بال : ۸.۳۸ متر
ارتفاع : ۴.۵۷ متر
وزن خالی : ۴,۷۵۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۱۱,۱۳۶ کیلوگرم
قدرت موتور : ۴۱ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۱,۰۸۳ کیلومتر بر ساعت
برد : ۳,۲۲۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۴۲,۲۵۰پا
نرخ اوج گیری : ۴۳ متر بر ثانیه
سه نمای A-4 Skyhawk

سه نمای A-4 Skyhawk

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_A-4_Skyhawk#Vietnam_War_era

http://www.warbirdalley.com/a4.htm


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.