تیم ریزپرنده دانشگاه صنعتی امیرکبیر AUTMAV | هوافضای جوان

تیم ریزپرنده دانشگاه صنعتی امیرکبیر AUTMAV

در این بخش قصد داریم یکی از تیم های دانشجویی فعال در حوزه هوافضا رو معرفی کنیم. نام این تیم AUTMAV است. این کلمه برگرفته از دو کلمه AUT(Amirkabir University of Technology) به معنای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و MAV(Micro Air Vehicle) به معنای ریزپرنده می باشد. گفت و گویی با یکی از اعضای اصلی تیم خواهیم داشت.

2012-06-29_15-20-25_461

  • خودتون رو معرفی بفرمایید

علیرضا محمدی فرد هستم دانشجوی مقطع دکترا مهندسی هوافضا گرایش دینامیک پرواز و کنترل از سال ۹۱، همچنین مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی را در همین دانشکده گذرانده ام و به ترتیب ورودی سالهای ۸۳ و ۸۷ بودم. موضوع تحقیقاتی ام در حال حاضر کنترل مشارکتی ریزپرنده (کوادروتور) با روش اجماع بهینه می باشد. بنده هم چنین در مقطع کارشناسی سردبیر نشریه علمی دانشکده با نام پیک هوافضا بودم.

علیرضا محمدی فرد

علیرضا محمدی فرد

  • جایگاه پرنده های بدون سرنشین در جامعه امروزی و آینده را چه می دانید؟

پرنده های بدون سرنشین یا پهپاد یا UAV معمولا خود به زیر مجموعه هایی تقسیم می شوند، از جمله هواپیمای بال ثابت که به نمونه های عملیاتی آنها UAS یا unmanned aircraft system می گویند، پرنده های بالگردان که معمولا به لحاظ سایز و وزن محدودتر هستند و به همین دلیل به انها MAV یا micro aerial vehicle یا ریزپرنده گفته می شوند و اگر ابعاد بزرگتری پیدا کنند در حدی که حتی سرنشین دار شوند همان اصطلاح بال گردان یا rotorcraft استفاده می شود و شامل انواع کواد، هگزا و اوکتا روتور، ducted fan و coaxial و monocopter هستند و اگر مشحصا ساختار هلیکوپتری داشته باشند به آنها RPH یا remotely piloted helicopter می گویند و اگر ساختار و مکانیزم پروازی آنها ترکیبی از بال ثابت و بالگردان باشد به انها پرنده های hybrid گفته می شود که می تواند از مزایای هر دو گونه بهره برد. از همین تنوع در گونه ها می توان به تنوع در کاربردها و ماموریت ها پی برد یعنی در حالت کلی، هر کار قابل انجام توسط انواع پرنده ها، توسط پهپادها که در یک اصطلاح کلی به آنها drone نیز گفته می شود، قابل انجام می باشد. ولی موضوع این است که drone ها می توانند کارهای منحصر به فردی انجام دهند و این، بازار آنها را در آینده رونق خواهد بخشید و موضوع مفصلی است که فقط به چند نمونه از آنها اشاره میکنم: شبکه ای از پهپاد ها در ارتفاع بسیار بالا ولی داخل اتمسفر با نیروی رانش پنل خورشیدی و لذا پایایی پرواز نامحدود می توانند جایگزین تمامی انواع ماهواره ها شوند و ماموریت هایی نظیر مخابرات، سنجش از دور را انجام دهند، در حوادث غیر مترقبه به عمق محل حادثه خواه فضای آزاد یا فضای داخل نفوذ کنند و عملیات شناسایی و کمک رسانی را انجام دهند، در نقش یک gadget یا ابزارچه که توسط گوشی هوشمند شما کنترل می شود همراه شما باشد، فیلم بگیرد، مراقب خودروی شما باشد محموله را به کسی برساند، همچنین جایگزین پستچی و پیک موتوری و دلیوری غذا و بسیاری کاربرد های دیگر را می توان بر شمرد که تازه اینها کاربرد های غیرنظامی بود و می توان کاربرد های نظامی و جاسوسی زیادی برای آنها برشمرد…

Quadrotor

  • از چه زمانی و چگونه به تیم autmav پیوستید؟ مسئولیت شما در تیم چیست؟

این تیم از سال ۱۳۹۰ و به سرپرستی جناب آقای دکتر ابوالقاسم نقاش، عضو هیئت علمی دانشکده شروع به فعالیت کرد و هدف اصلی آن شرکت در مسابقات و کنفرانس بین المللی ریزپرنده IMAV هست که بصورت سالانه و به میزبانی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در سراسر دنیا برگزار می شود، و بنده از سال ۹۳ به این تیم ملحق شدم و از همان زمان مدیریت اجرایی این تیم به بنده محول شده است.

دکتر نقاش (سرپرست تیم)

دکتر نقاش (سرپرست تیم)

  • آیا گروه autmav، علاوه بر ریز پرنده بدون سرنشین، روی رده های دیگر یا پرنده های دیگری فعالیت میکند یا قصدی برای این امر دارد؟

همانطور که اشاره شد ریزپرنده خود شامل انواع مختلفی است که البته بخش عمده تمرکز تیم و آزمایشگاه روی کوادروتور می باشد لیکن روی انواع دیگر ریزپرنده نیز فعالیت هایی انجام شده و در دست انجام است. برای مثال روی توسعه سخت افزاری و نرم افزاری ducted fan فعالیت های خوبی انجام شده و چند نمونه نیز ساخته شده است همچنین در زمینه راه اندازی سیستم مدیریت پرواز برای هواپیمای بال ثابت کوچک یعنی الگوریتم های هدایت، ناوبری، اتوپایلوت و کنترل محموله جهت تصویربرداری هوایی کارهایی در جهت تجاری سازی انجام شده است.

  • تیم autmav در چه مسابقاتی شرکت و چه مقام هایی توسط تیم کسب شده است؟

تیم autmav در مسابقات جهانی IMAV  که به عنوان برجسته ترین مسابقات جهانی ریزپرنده، در چندین دوره شرکت کرده است. عنوانینی که توسط تیم کسب شده، عبارتست از :

مقام دوم مسابقات در سال ۲۰۱۱

مقام دوم مسابقات در سال ۲۰۱۲

مقام سوم مسابقات در سال ۲۰۱۳

مقام پنجم مسابقات در سال ۲۰۱۴

همچنین این تیم در برگزاری مسابقات ملی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر نقش مهمی در سال های اخیر ایفا کرده است.

Capture1

  • درباره مسابقات جهانی IMAV بیشتر توضیح بفرمایید؟

برای ارتقای ریزپرنده ها در سطوح دانشگاهی، کنفرانس و مسابقات ریزپرنده ها از سال ۲۰۰۵ در اروپا با نام (EMAV) European Micro Air Vehicle به محوریت دانشگاه دلفت هلند، برانشویگ آلمان و دانشگاه ENAC فرانسه شروع به کار کرد.در این کنفرانس و مسابقات استاندارد، محدودیت اندازه پرنده ها ۷۰ سانتی متر تعیین شد. از سال ۲۰۱۰ این مسابقات به صورت بین المللی برگزار شد و نام آن به (IMAV)International Micro Air Vehicle  مبدل شد.

  • هدف از این مسابقات به صورت کلی چیست؟

هدف مسابقات و کنفرانس IMAV، ساخت و عملیاتی کردن ریزپرنده ها برای انجام ماموریت های محوله به آنها در فضای بسته و باز می باشد. محوریت این مسابقات بر اساس افزایش هوشمندی ریزپرنده ها، طراحی انواع جدید و بهینه سازی ریزپرنده ها، الهام از طبیعت برای کنترل و هدایت ریزپرنده ها و استفاده از ریزپرنده ها برای مقاصد مختلف و … می باشد. از این رو، هرساله به میزبانی یکی از دانشگاه های محور، این مسابقات و کنفرانس برگزار می گردد.

  • تاکنون چه استفاده هایی از ریزپرنده هایی تولید کردید داشتید؟

این پرنده ها استفاده های متنوعی دارند. نقشه برداری ۲ بعدی و ۳ بعدی، عکس برداری، فیلم برداری و طراحی و ساخت ریزپرنده برای ماموریت های خاص و مدیریت بحران از جمله توانایی های تیم autmav است.

  • برنامه های آتی گروه را بفرمایید

برنامه های آتی تیم شامل تعمق و بسط تحقیقات در زمینه های پژوهشی پیش رو بویژه ناوبری بینایی پایه، طراحی الگوریتم های کنترلی پیشرفته و کنترل جمعی و مشارکتی چندین پرنده و غیره، هم در هر دو بعد تئوری و پیاده سازی می باشد که این کار بوسیله جذب افراد از داخل دانشکده و سایر رشته ها نظیر مکانیک، کامپیوتر، ریاضی و برق و تعریف و هدایت پایان نامه و رساله انجام می شود. همچنین این تیم امیدوار است در آینده برخی از این زمینه های تحقیقاتی را وارد عرصه تجاری سازی نماید.

  • خیلی تشکر می کنیم از وقتی که در اختیار ما گذاشتید. به امید ارتقاء علمی و هوافضایی ایران اسلامی. موفق و پیروز باشید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.