کاوشگر فضایی (درس یازدهم) | هوافضای جوان

کاوشگر فضایی (درس یازدهم)

بعد از معرفی کاوشگرها به عنوان یکی از محصولات هوافضایی و انواع ماموریت هاشون در درس قبل، قرار شد تو این جلسه بیشتر از کاوشگرهایی براتون بگیم که سفر هیجان انگیز به مریخ و مشتری و مابقی سیاره های بیرونی منظومه شمسی داشته اند.
بعد از سیاره زمین، مریخ سیاره ای بود که بیشتر از هر سیاره ی دیگه ای هدف کاوشگرها قرار گرفت. شرایط نزدیک به زمین این سیاره، احتمال وجود حیات و البته آب رو زیاد می کرد و به دانشمندان انگیزه می داد تا تلاش بیشتری برای بررسی انجام بدهند.

faza1101
سال ۱۹۷۱ تحقیق روی مریخ با کاوشگر marine در دستور فعالیت های ناسا قرار گرفت. این کاوشگر به ترتیبی برنامه ریزی شده بود که در مداری به دور مریخ بگردد و عکس هایی از سطح این سیاره به زمین مخابره کنه. ماموریت با موفقیت انجام شد و اولین عکس ها از سطح مریخ به زمین رسید. عکس ها شیارهایی روی سطح مریخ نشان می داد که گمانی زنی دانشمندان در مورد وجود رودخانه و آب میلیون ها سال قبل رو تقویت می کرد. در همین سال ها شوروی هم اقدام به پرتاب ۲ مریخ نورد کرد که هر دو پروژه با شکست رو به رو شد.

Eric Aguilar order 111211 Group photos in Mars Yard MER DTM, Marie Curie, MSL DTM, Matt and Wes photog: Dutch Slager
بعد از تجربه موفق ناسا با marine پروژه Viking برای بررسی سطح مریخ در سال ۱۹۷۵ کلید خورد. تو این پروژه هم دو کاوشگر با موفقیت روی سطح مریخ فرود اومدند.۱ Viking طی ۶ سالی که فعال بود اطلاعات زیادی به زمین فرستاد.۲ Viking هم با فرستادن تقریبا ۱۶ هزار عکس ماموریت موفقی داشت.در سال های بعد هم کاوشگرهای دیگه ای مثل Spirit، Opportunity و Curiosity برای بررسی های مختلف به مریخ فرستاده شدن که ماموریت تعدادی از اون ها همچنان ادامه داره.
از مریخ که به سمت خارج منظومه شمسی دور بشیم سیاره هایی دیگه ای مثل مشتری و زحل و اورانوس و نپتون هم از بررسی و کندو کاو آدمی زاد در امان نبودند.۱۰Pioneer اولین کاوشگری بود که تونست از کمربند سیارک ها هم دور تر بره و مشتری رو از نزدیک ملاقات کنه. البته بررسی مشتری به همین جا ختم نشد و کاوشگر Galileo که به نام گالیله دانشمند سال های دور فضا نامگذاری شد، در تلاشی بی سابقه با چتر به داخل ابرهای مشتری وارد شد و بعد از ۵۷ دقیق به دلیل فشار سنگین جو این سیاره متلاشی شد. اما تو همین مدت کوتاه اطلاعات خوبی برای زمین فرستاد.

faza1105
بعد از اون ۱۱Pioneer افتخار پیدا کرد که اولین کاوشگر زحل نام بگیره. بعد از اون یکی از جذاب ترین پروژه های فضایی دنیا به نام Cassini–Huygens ، برای تحقیق و بررسی روی زحل انجام شد. طی این برنامه ابتدا مدارگرد Cassini در مدار زحل با موفقیت قرار گرفت. عکس های تهیه شده از زحل توسط این کاوشگر همه رو شگفت زده کرد. به علاوه اینکه کاوشگر Huygens از Cassini جدا شد تا روی بزرگترین قمر زحل فرود بیاد.
نا گفته نمونه که کاوشگرها طی سال هایی که در صنعت فضانوردی خدمت کردند، فقط در شناسایی سیاره سهم نداشتند بلکه بعضی از کاوشگرها مثل Dawn و Rosetta صرفا برای تحقیق رو دنباله دارها و سیارک های کوتوله به فضا پرتاب شدند. حتی پلوتو با این که سیاره نیست هم با کاوشگر New Horizons بررسی شد.

faza1106
میل بشر برای کشف انتها نداره و هیچ وقت از فهم بیشتر سیر نمیشه. اگر یه نگاهی به درون خودتون بکنید این حرف رو تایید می کنید. با این حال کاوشگرهای Voyager برای پاسخ به این حس بشر در سال ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شد. این پروژه متشکل از دو کاوشگر بود که بعد از بررسی زحل و مشتری به سمت خارج منظومه شمسی حرکت کرد تا بتونه علائمی از حیات انسانی خارج از منظومه شمسی پیدا کنه. جالب بدونید این دو کاوشگر الان دورترین اجرامی هستند که زمین پرتاب شده اند. اخیرا هم ناسا اعلام کرد که هر دو کاوشگر به سلامت از منظومه شمسی خارج شده اند. به نظر باید برای این دو محصول زمینی در فضای بی کران عالم آرزوی موفقیت بکنیم.

faza1108


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.