English Electric Canberra | هوافضای جوان

English Electric Canberra

بمب افکن English Electric Canberra اولین نسل از بمب افکن هایی هستند که از موتور جت استفاده می کردند. این بمب افکن انگلیسی اولین پرواز خودش رو در سال ۱۹۴۹ انجام داده و در سال ۱۹۵۱ به همگی معرفی شده.

بعد از اولین پرواز این هواپیما فرآیند تولید اون شروع می شه به طوری که در مجموع ۹۴۹ فروند از این هواپیما تولید می شه. بعد از این که بمب افکن Electric Canberra وارد خدمت شد کشورهای زیادی از دنیا خواستار خرید اون شدند از جمله این کشورها می شه به کشورهای آرژانتین، استرلیا ، شیلی ، اکوادور ، فرانسه ، اتیوپی ، هند ، نیوزلند ، پرو ، آفریقای جنوبی ، سوئد ، آمریکا ، ونزوئلا ، آلمان و زیمباوه اشاره کرد.

Canberra

Canberra

به دلیل این که این هواپیما جزء اولین هواپیماهایی است که از موتورهای جت استفاده می کنه تحولی در سرعت پرواز هواپیماهای زمان خودش به حساب میامد و علاوه بر این می تونست در ارتفاع های بالا هم پرواز داشته باشه. موتورهای پیستونی که قبلا مورد استفاده قرار می گرفتند قابلیت پرواز در ارتفاع های بالا رو نداشتند و افزایش ارتفاع نیز خودش یک تحول جدید محسوب می شد.

Canberra

Canberra

این بمب افکن برای حمل بمب های هسته ای طراحی شده بود و بعد از این که استفاده از این بمب ها مورد هجمه قرار گرفت طراحی این هواپیما رو به گونه ای تغییر دادند که برای ماموریت های دیگه هم مناسب باشه. با تغییر این هواپیما ماموریت هایی مثل حمل بمب های تاکتیکی ، عکس برداری و شناسایی توسط این هواپیما انجام می شد.

با توجه به این مدت طولانی که این هواپیما خدمت انجام می داده در جنگ های زیادی هم شرکت کرده. این جنگ ها باعث شد تا توانایی های اون به نمایش دربیاد. از جمله مهمترین جنگ هایی که در اون شرکت داشته جنگ ویتنام و جنگ فالکلند است.

بال های هواپیمای دو موتوره Canberra در میانه بدنه هواپیما قرار گرفته است. موتورهای اون از نوع توربوجت هستند که توسط شرکت رولز رویز که در تولید انواع موتورها سابقه طولانی داره تامین می شدند. موتورهای جت توانایی پرواز به این پرنده رو در ارتفاع های بالا دادند. برای این که خلبان ها هم بتونند در شرایط هوایی ارتفاع بالا زنده بمونند از سیستم های افزایش فشار در کابین خلبان استفاده کردند.

Canberra

Canberra

از این بمب افکن مدل های بسیار مختلفی ساخته شده. بعضی از مدل های اون تنها برای یه کشور تولید شده مثلا مدل Canberra B.16 توسط آلمان ها و Canberra PR.57 توسط هندی ها مورد استفاده قرار می گرفته است. مدل های مختلف این پرنده برای انجام ماموریت های مختلف بوده برای مثال از مدل Canberra PR.3 برای انجام ماموریت های شناسایی استفاده می کردند.

Canberra

Canberra

با توجه به این که ماموریت هایی که این پرنده انجام می ده محدود هستند تنوع تسلیحاتی هم که با خودش حمل می کنه پایین است. Canberra 4 اسلحه ۲۰ میلی متری داره که ۵۰۰ فشنگ برای اون در نظر گرفته شده. این پرنده علاوه بر این که می تونه انواع بمب ها رو با خودش حمل کنه بعضی از موشک های هوا به سطح رو هم با خودش حمل می کنه. راکت ها هم یکی دیگه از تسلیحاتی است که Canberra در موارد ضروری می تونه از اون ها استفاده کنه.

محل قرارگیری بمب ها در Canberra

محل قرارگیری بمب ها در Canberra

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۳ نفر
طول بدنه : ۱۹.۹۶ متر
طول دهانه بال : ۱۹.۵۱ متر
ارتفاع : ۴.۷۷ متر
وزن خالی : ۹,۸۲۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۲۴,۹۴۸ کیلوگرم
قدرت هر موتور : ۳۶ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۹۳۳ کیلومتر بر ساعت
شعاع عملیات : ۱,۳۰۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۴۸,۰۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۱۷ متر بر ثانیه
سه نمای Canberra

سه نمای Canberra

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/English_Electric_Canberra#Design

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=302


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.