سرمایه گذاری خطرپذیر؛ راهبرد توسعه ی صنعت هوافضا | هوافضای جوان

سرمایه گذاری خطرپذیر؛ راهبرد توسعه ی صنعت هوافضا

 

امروزه روند توسعه فناوری هر صنعتی به عنوان نیاز ضروری آن دنبال می شود. بدون شک، ایجاد ساز و کارهایی مناسب برای تامین مالی فعالیت های نوآورانه عامل اصلی در انجام اهداف توسعه فناوری است. تأمین منابع مالی برای شرکت های نوپا و کوچک که امکان رشد سریع آنها وجود دارد به عنوان سرمایه گذاری خطرپذیر (venture capital) شناخته می شود. این نوع سرمایه گذاری در معنای مدرن آن مفهوم جدیدی است که پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفته است. VC یک فعالیت تخصصی است که به طور عمده از طریق یک صندوق سرمایه گذاری با فراهم آوری منابع مالی به حمایت از کسب و کارهای نوپا و سرعت بخشیدن به پیشرفت آنها می پردازد که حمایت های مالی اغلب با کمک های مدیریتی نیز همراه است. در حال حاضر با توجه به عدم اعطای تسهیلات از طرف بانک ها مناسب‌ترین راه برای توسعه طرح‌های نوآورانه سرمایه گذاری خطرپذیر است.

 

ضرورت سرمایه گذاری خطر پذیر

امروزه رقابت‏پذیری اقتصادی بر پایه محتوای دانش در محصولات و خدمات تولیدی تعیین می‏شود و ارزش‌افزوده ناشی از به‌کارگیری فناوری‏های نو، نقش بسزایی در افزایش و رشد تولید ناخالص داخلی دارد.
حوزه‏ های اصلی صنعتی و تکنولوژیک که از آن به عنوان صنایع جدید یا صنایع پیشرفته یاد می‏شود، حول فناوری‏های برتر در تولید محصولات یا ارائه خدمات شکل می‏گیرند. فناوری‏های برتر شامل فناوری اطلاعات، مواد جدید،‌ بیوتکنولوژی، الکترونیک و میکروالکترونیک، نانوتکنولوژی، انرژی‌های تجدیدپذیر، صنایع هوافضا است که سهم آنها در تولیدات صنعتی جهان با نرخ‌های بالایی در حال افزایش است. ویژگی اصلی این حوزه‏ها که به‌عنوان موج جدید توسعه صنعتی از آنها یاد می‏شود، بالا بودن سهم تحقیق و توسعه یا دانش نیروی انسانی در تولید محصولات و خدمات است. با توجه به گسترش حوزه های دانش وتکنولوژی و هزینه­های بالای تحقیق و توسعه در آنها ، تأمین منابع مالی و حمایت اقتصادی از آنها نقش حیاتی را در ادامه روند توسعه دانش روز دارد. در این بین مشارکت کار و سرمایه می تواند برای پیشبرد و تأمین اهداف هر دو طرف مؤثر باشد.

سرمایه گذاری تا توسعه محصول

سرمایه گذاری تا توسعه محصول

فقدان سرمایه کافی شرکت های نوپا برای راه اندازی کسب و کار و انجام فعالیت های مرتبط با تولید علم از یک سو و عدم اعطای تسهیلات توسط بانک ها و موسسات مالی به دلیل وجود ریسک در این فعالیت ها از سوی دیگر موجب شده سرمایه اولیه شرکت ها از طرف صندوق ها یا اشخاص حقیقی تأمین شود. از آنجایی که در این سرمایه گذاری­ ها عدم اطمینان در سود آوری وجود دارد لذا این نوع سرمایه گذاری خطرپذیر است. تعهدی که میان شرکت ها و سرمایه گذاران برای تعیین زمان دقیق و استراتژی خروج سرمایه گذار از شرکت وجود دارد متفاوت می باشد.

سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه هوافضا

صنعت هوافضا یک فناوری راهبردی و بسیار پیچیده است که گران قیمت ترین صنعت در دنیا محسوب می‌شود پژوهش روی فناوری های جدید و کاربردی و به خدمت گرفتن آنها در این حوزه پرهزینه است و نیازمند سرمایه گذاری می­باشد. ورود شرکت های دانش بنیان به عرصه تولید دانش و فناوری به کمک سرمایه گذاران خطرپذیر باعث رشد سریع تولیدات و ارائه خدمات آنها شده و در سال های اخیر ارائه خدمات این شرکت ها به سراسر دنیا گسترش یافته است. ورود سرمایه گذاران خطرپذیر به صنعت هوافضا باعث شدت گرفتن رقابت در دستیابی به نوآوری­های فضایی شده است. نمونه های موفق سرمایه گذاری خطرپذیر روی شرکت های نوپا باعث شده شرکت های فعال در حوزه هوافضا دست به اقدامات گسترده ای برای جذب سرمایه و توسعه ی دانش و ارائه خدمات نوین بزنند. شرکت spire در سانفرانسیسکو یکی از شرکت­های موفق در زمینه جذب سرمایه برای انجام پروژه های تحقیقاتی فضایی است. این شرکت با دریافت ۸۰ میلیون دلار سرمایه از شرکت های سرمایه گذار در صدد پرتاب یک ناوگان حداقل صدتایی ماهواره های کوچک (CubeSat) به منظور جمع آوری داده های آب و هوا در مدارهای پایین زمین است.

CubeSat

CubeSat

این شرکت بر اساس برنامه جاری خود تا پایان امسال ۲۰ ماهواره های کوچک و ۲۰ ایستگاه های زمینی دریافت کننده داده را خواهد داشت. و امیدوار است تا یک سال و نیم آینده ۱۰۰ ماهواره در حال گردش به دور زمین با ۵۰ ایستگاه های زمینی دریافت کننده داده داشته باشد. تأمین بودجه شرکت اسپایر توسط Promus Ventures رهبری می شود که شرکت های Bessemer Venture Partnersو Jump Capital و RRE Ventures و آزمایشگاه Lemnos را شامل می شود.

Bessemer در راه اندازی شرکت های نوپای ماهواره ای دیگر هم سرمایه گذاری کرده است. این شرکت ۴ میلیارد دلار را تحت مدیریت خود دارد.

شرکت PlanetIQ به عنوان نمونه دیگری در این بخش ،اعلام کرده که در بحث بازوی تجاری سازمان تحقیقات فضایی هند برای پرتاب اولین ماهواره این شرکت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ حضور دارد. و همچنین تا سال ۲۰۱۷، ۱۲ ماهواره به فضا ارسال خواهد کرد که قادر اند وضعیت خود را در مدار به کمک سیستم رانش خود تنظیم کنند.


 

 

2 دیدگاه در ”سرمایه گذاری خطرپذیر؛ راهبرد توسعه ی صنعت هوافضا

 • ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در ۶:۲۸ ب.ظ
  پیوند یکتا

  باید گفت که با توجه به اینکه مهندسی هوافضا بیش از سایر صنایع از وضعیت اقتصادی کشور تاثیر می‌پذیرد یعنی اگر رشد اقتصادی خوبی داشته باشیم سرمایه‌گذاری در این بخش بیشتر می‌شود، بنابراین مهندسی هوافضا نیازمند سرمایه‌گذاری کلان و حمایت همه‌جانبه است.

  پاسخ
  • ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در ۹:۱۴ ب.ظ
   پیوند یکتا

   صنعت هوافضا بخش های متفاوتی داره. اگر حوزه نظامی رو در نظر بگیریم همینطوره که شما فرمودین ولی ابعاد دیگر این صنعت لزوما نیازمند سرمایه گذاری دولت در آن نیست، تاسیس شرکت های چندملیتی و خارج از حدود مرزهای یک کشور باعث شده سرمایه گذاری یک کشور در آن عملا منتفی بشه.
   مثلا در حوزه ماهواره های هواشناسی یا مخابراتی امکان سرمایه گذاری شرکت ها وجود داره

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.