Eurofighter Typhoon - | هوافضای جوان

Eurofighter Typhoon

جنگنده Eurofighter Typhoon یکی از جنگنده هایی است که با همکاری کشورهای اروپایی ساخته شده و قابلیت انجام انواع ماموریت ها رو داره. این جنگنده دو موتور در سال ۱۹۹۴ اولین پرواز خودش رو انجام داد و در سال ۲۰۰۳ هم از اون رونمایی شد. کشورهایی مثل فرانسه ، ایتالیا ، انگلیس ، اسپانیا و آلمان برای طراحی و ساخت این جنگنده همکاری کردند. علاوه بر این کشورها ایرباس هم که متعلق به کشورهای مختلف اروپاست در ساخت جنگنده Eurofighter Typhoon نقش بسزایی داره.

از زمان اولین پرواز تایفون تولید اون شروع شده و تا حالا هم ادامه پیدا کرده. تا سال ۲۰۱۶ ، ۴۷۸ فروند از این جنگنده تولید شده که در ارتش های کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیره. قیمتی که برای هر فروند از این جنگنده در نظر گرفته شده ۹۰ میلیون یورو است. علاوه بر کشورهای اروپایی جنگنده تایفون به کشورهای دیگر هم صادر شده که به عنوان مثال می شه به عمان ، کویت و عربستان اشاره کرد.

تایفون

تایفون

این جنگنده چند منظوره است و قابلیت انجام ماموریت های مختلف رو داره. به دلیل این که این جنگنده خیلی چابک طراحی شده می تونه در جنگ ها و نبردهای هوایی موفقیت بالایی داشته باشه. یکی دیگه از ماموریت هایی که توسط این جنگنده انجام میشه اینه که از جنگنده های دیگه که برای تخریب مناطق زمینی هستند به خوبی حمایت میکنه و آسیب پذیری اون ها رو کاهش می ده. از یوروفایتر تایفون برای انجام ماموریت های شناسایی هم استفاده می شه.

تایفون

تایفون

ویژگی قابل توجهی که جنگنده تایفون داره اینه که هم در سرعت های بالا و هم در سرعت های پایین می تونه چابک باشه. برای این که عملکرد بهتری از این جنگنده در سرعت های بالا داشته باشند نوع بال های اون رو مثلثی انتخاب کردند.

سیستم های کنترلی پیشرفته ای بر روی این جنگنده نصب شده است به دلیل این که چابکی این پرنده باعث شده که در نزدیکی های عدم تعادل پرواز کنه به همین دلیل برای این که کنترل از دست خلبان خارج نشه و سقوط نکنه سیستم های کنترلی بسیار پیشرفته هستند. از سیستم پرواز با سیم برای کنترل پرنده استفاده می شه. کابین خلبان هم از نوع کابین های شیشه ای است که کار رو برای خلبان آسون می کنه.

جنگنده تایفون جنگنده پنهان کاری نیست ولی طراحان اون، اقداماتی رو برای این که این جنگنده کمتر مورد شناسایی قرار بگیره انجام دادند. از جمله این اقدامات طراحی خاص دهانه موتورهاست که باعث می شه سطح مقطع راداری کاهش پیدا کنه.

تایفون

تایفون

موتورهایی که در این پرنده استفاده شده اند از نوع توربوفن هستند و برای این که نیروی تراست زیادی از موتورها به دست بیاد از پس سوز استفاده کرده اند. از لحاظ توانمندی این جنگنده با اف ۲۲ و اف ۳۵ آمریکا قیاس می شه اگر چه تا حالا با هم رو به رو نشده اند که قدرت اون ها مقایسه بشه.

تایفون با پس سوز روشن

تایفون با پس سوز روشن

همون طور که گفته شد جنگنده تایفون برای انجام انواع ماموریت ها طراحی شده بنابراین باید بتونه سبد متنوعی از تسلیحات رو با خودش حمل کنه. انواع موشک های هوا به هوا و هوا به سطح توسط تایفون حمل می شه. در جلوی این پرنده یک اسلحه ۲۷ میلی متری با ۱۵۰ فشنگ قرار داده شده. علاوه بر اون ۱۳ نقطه از تایفون برای حمل اتصال به موشک ها در نظر گرفته شده ۸ تا از این نقاط زیر بال ها هستند و مابقی زیر بدنه قرار دارند.

تایفون با تسلیحات

تایفون با تسلیحات

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول بدنه : ۱۵.۹۶ متر
طول دهانه بال : ۱۰.۹۵ متر
ارتفاع : ۵.۲۸ متر
وزن خالی : ۱۱,۰۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۲۳,۵۰۰ کیلوگرم
قدرت هر موتور : ۶۰ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت در ارتفاع : ۲ ماخ
برد : ۲۹۰۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۶۵۰۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۳۱۵ متر بر ثانیه

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Eurofighter_Typhoon

http://www.ausairpower.net/Analysis-Typhoon.html

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.