پایان ماموریت ۱۲ ساله کاوشگر روزتا | هوافضای جوان

پایان ماموریت ۱۲ ساله کاوشگر روزتا

کاوشگر فضایی روزتا که در دو سال گذشته یک دنباله‌دار را پیگیری می‌کرد، امروز(جمعه) به ماموریت ۱۲ ساله خود پایان خواهد داد.

AndroidOnlineNewsImage.aspx

این فضاپیمای آژانس فضایی اروپا امروز در ساعت ۱۱:۲۰ به وقت گرینویچ در سقوطی کنترل شده بر روی سطح دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko به زندگی خود خاتمه می‌دهد.
روزتا در مارس ۲۰۰۴ به فضا پرتاب شد تا یک دنباله‌دار سیب‌زمینی شکل را بررسی کند. این کاوشگر در اوت ۲۰۱۴ به دنباله‌دار ۶۷P رسید و فرودگر فیلائه را برای بررسی بیشتر سطح این جسم روی آن پائین آورد. البته این فرودگر به دلیل فرود سخت خود بر سطح دنباله‌دار، نتوانست مدت زیادی به کار خود ادامه دهد و انرژی آن پس قرار گرفتن در سایه یک سنگ و عدم دسترسی سلول‌های خورشیدی آن به نور خورشید پایان یافت.
به گفته دانشمندان آژانس فضایی اروپا، روزتا به این دلیل به ماموریت خود پایان می‌دهد که با دور شدن فضاپیما از خورشید، با کاهش انرژی روبرو شده و ابزار آن دیگر کاربردی نخواهند داشت. این کاوشگر از ۱۱ ابزار علمی برخوردار است که اطلاعات ارزشمندی را برای دانشمندان در زمین ارائخ کرده‌اند.
روزتا نخستین ماموریت زمینی بود که توانست به نزدیکی یک دنباله‌دار آمده و یک فرودگر را به سطح آن بفرستد. فرودگر فیلائه نیز نخستین تصاویر و اطلاعات ارزشمندی از سطح یک دنباله‌دار را برای دانشمندان ارسال کرد.
این کاوشگر از زمان رسیدن به دنباله‌دار، ۱۱۶ هزار تصویر حاصل از ۱۲ سال پیگیری آن به زمین فرستاده و به نمایش شکل، ترکیبات و تغییرات آن در مواجهه با تابش خورشید پرداخته است.
به گفته آژانس فضایی اروپا،‌ به دلیل مسافت بین ماموریت روزتا و زمین،‌ سیگنال پایان یافتن این ماموریت ۴۰ دقیقه پس از وقوع آن تایید خواهد شد. این کاوشگر در مانور نهایی خود تا ارتفاع ۲۰ کیلومتری دنباله‌دار پایین خواهد آمد و نزدیکترین تصاویر را از این یادگار ۴.۶ میلیارد ساله ثبت و ارسال خواهد کرد.

منبع :ایسنا


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.