Douglas A-3 Skywarrior - | هوافضای جوان

Douglas A-3 Skywarrior

یکی دیگه از بمب افکن های استراتژیک آمریکا که در سال ۱۹۵۲ اولین پرواز خودش رو انجام داده بمب افکن Douglas A-3 Skywarrior است. این بمب افکن چهار سال بعد از اولین پرواز به خدمت گرفته شد و وارد ناوگان شد. رکورد بیشترین مدت زمان خدمت برای این بمب افکن است که بعد از ۳۹ سال، در سال ۱۹۹۱ بازنشسته شد.

A-3 Skywarrior

A-3 Skywarrior

تولید این هواپیما بعد از اولین رونمایی از اون شروع شد و برای مدت پنج سال ادامه پیدا کرد. با وجود این که مدت زیادی برای تولید این هواپیما صرف نشده اما تعداد زیادی از اون تولید شده. در مجموع ۲۸۲ فروند از این هواپیما تولید شده. جالب است که این تعداد زیاد از بمب افکن رو آمریکایی ها به تنهایی استفاده می کردند و به کشور دیگه ای اون رو نفروخته اند.

بمب افکن A-3 Skywarrior برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شد. این نیرو بمب افکن های A-3 Skywarrior رو روی ناوهای جنگی نگهداری می کرد و در زمان های مورد نظر از روی ناو پرواز می داد.

A-3 Skywarrior روی ناو

A-3 Skywarrior روی ناو

یکی از مهم ترین اهدافی که آمریکایی ها رو وا داشت چنین بمب افکنی رو بسازند این بود که در دوران جنگ سرد تهدیدهای نظامی بسیار شدید بود. در این دوران تجهیزات نظامی به شدت رشد داشتند و پیشرفت های زیادی کردند. آمریکایی ها بمب افکن A-3 Skywarrior رو برای حمل بمب های هسته ای تولید کردند. البته در ادامه از اون برای ماموریت های دیگه هم استفاده شد. مخزنی که بمب های این هواپیما در اون قرار می گرفتند زیر بدنه اونه.

چتر ترمز A-3 Skywarrior

چتر ترمز A-3 Skywarrior

در اواخر عمر این هواپیما از اون برای ماموریت های مختلفی استفاده می شد برای مثال از اون برای انجام عملیات های شناسایی استفاده می کردند. بدنه این هواپیما رو طوری تغییر داده بودند که بتونه تجهیزات لازم برای جنگ های الکترونیکی رو با خودش حمل کنه. سوخت رسانی هوایی یکی دیگه از ماموریت های این هواپیما بود.

A-3 Skywarrior

A-3 Skywarrior

بال های بمب افکن A-3 Skywarrior زاویه عقب گرد دارند که به پرنده کمک می کنه در سرعت های بالا نیروی درگ کمتری داشته باشه. موتورهایی که روی اون نصب شده از نوع توربوجت بودند و به همین دلیل مصرف سوخت بالایی داشتند. موتورهای این هواپیما توسط شرکت پرت اند ویتنی تامین می شد.

بال های تاشو A-3 Skywarrior

بال های تاشو A-3 Skywarrior

این بمب افکن در جنگ های مختلفی در دوران عمرش شرکت کرده که مهم ترین اون ها می تونه جنگ ویتنام باشه. در این جنگ هواپیمای A-3 Skywarrior نقش مهمی رو بازی کرد به دلیل این که از اون در ماموریت های مختلف استفاده می کردند. یعنی این پرنده هم عملیات بمب ریزی رو انجام می داد و هم عملیات های شناسایی ، سوخت رسانی و جنگ الکترونیکی. این بمب افکن ماموریت های خودش رو از روی ناوهایی که در اقیانوس هند قرار داشتند شروع می کردند. آخرین جنگی که این هواپیما در اون حضور داشت جنگ خلیج فارس بود که در مقابل عراقی مورد استفاده قرار گرفت.

سوخت رسانی هوایی

سوخت رسانی هوایی

 

مدل های مختلفی از این پرنده وجود داره که هر کدوم برای انجام ماموریتی مورد استفاده قرار می گرفته برای مثال مدل A3D-2P برای عکس برداری هوایی مجهز شده بود. دوربین هایی رو روی این هواپیما نصب کرده اند که می تونست تصاویر مورد نیاز برای شناسایی رو جمع آوری کنه. مدل A3D-2T برای آموزش خلبان ها مورد استفاده قرار می گرفته است. مدل EKA-3B رو برای سوخت رسانی هوایی به سایر جنگنده ها طراحی کرده بودند.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۳ نفر
طول بدنه : ۲۳.۲۷ متر
طول دهانه بال : ۲۲.۱۰ متر
ارتفاع : ۶.۹۵ متر
وزن خالی : ۱۷,۸۷۶ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۳۷,۱۹۵ کیلوگرم
قدرت هر موتور : ۴۶.۷ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۹۸۲ کیلومتر بر ساعت
سرعت کروز : ۸۳۷ کیلومتر بر ساعت
برد : ۳,۳۸۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۴۱۰۰۰ پا
سه نمای

سه نمای

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Douglas_A-3_Skywarrior

http://www.a3skywarrior.com/


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.