رئیس سازمان فضایی: ماهواره شریف ست امسال به فضا پرتاب می شود | هوافضای جوان

رئیس سازمان فضایی: ماهواره شریف ست امسال به فضا پرتاب می شود

رئیس سازمان فضایی کشور گفت: سه ماهواره در دست ساخت و طراحی است که مراحل ساخت ماهواره شریف ست به پایان رسیده و امسال به فضا پرتاب می شود.

1855406

محسن بهرامی روز پنجشنبه درهمایش نگرش قرآن به فضا، درقم با بیان این که ماموریت ماهواره شریف ست سنجشی است، افزود: این ماهواره توسط دانشگاه صنعتی شریف ساخته شده و ماهواره های امیرکبیر و ظفر نیز تا سال آینده به فضا پرتاب می شوند و در مدار زمین قرار می گیرند.


وی ادامه داد: این ماهواره ها در دانشگاه های علم و صنعت و امیرکبیر توسط دانشجویان و اساتید طراحی شده است که دارای دوربین های سیاه و سفید و طول موج های متنوعی هستند و قابلیت ضبط تصویر راداری نیز دارند.
به گفته وی، ماهواره سنجشی «پارس۱» نیز که ماهواره ای حرفه ای و سنجشی است ،مراحل ساخت را می گذراند و تا چهار سال آینده آماده پرتاب می شود.
بهرامی گفت: سازمان فضایی ایران برای توسعه فناوری های مرتبط با فضا اقدامات گسترده ای انجام داده و پرتاب این ماهواره ها نیز به افزایش توانمندی ایران در این زمینه کمک می کند.
وی با بیان اینکه درحال حاضر توانایی ساخت و پرتاب ماهواره به وزن ۱۰۰ کیلوگرم را داریم، گفت: این ماهواره ها می توانند درحدود ۱۰۰ کیلومتری از زمین واقع شوند و تصاویری تا محدود ۲۰ متر را تهیه کنند.
وی افزود: همچنین پیشرفت های قابل توجهی در ساخت ماهواره برهای بومی شاهد هستیم و این فناوری در سال های آینده ارتقا می یابد.
بهرامی به فناوری های به روز و اولویت دار تاکید کرد وگفت: باید در این راستا در توسعه مبانی تفکری و فرهنگی که ما را به جایگاه مورد نظر برساند تلاش کرد و سرمایه گذاری ها نیز باید جهت دارتر شود.

1855410
وی با بیان این که حضورمان در فضا باید بیشتر جنبه فرهنگی و باوری داشته باشد، افزود: باید حضورمان را به عنوان یک ایرانی و یا یک مسلمان در فضا اعلام کنیم.
وی با بیان این که تا قبل از انقلاب فعالیت های هوا فضا محدود به تعمیر و نگهداری تجهیزات بود، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صنعت پهبادها و صنعت موشکی درکشور شکل گرفت که امروز این صنایع کاملا بومی و داخلی است.
وی افزود: مهندسی هوافضا در دهه ۶۰ شکل گرفت و اکنون دانشگاه های شریف، امیرکبیر و خواجه نصیر در مهندسی فضایی پیش گام هستند و این رشته تا دوره دکترا نیز ارائه می شود.
** رئیس اداره سنجش از دور سازمان فضایی ایران نیز در این همایش گفت: سازمان فضایی باید به حدی از توانمندی برسد که این دانش را در کشور به اندازه دیگر کشورهای پیشرو در این زمینه توسعه دهد و مباحث را کابردی تر تبیین کند.
علی صادقی نائینی افزود: در علم نجوم جوان هستیم و نیاز به حمایت بخش دانشگاهی و حوزه علمیه در این زمینه را داریم.
وی اضافه کرد: اساتید حوزه علمیه و دانشگاه باید با سازمان فضایی تعامل داشته باشند تا بتوان به نتایج مثبتی در ارتقاء توانمندی های این سازمان در ساخت و پرتاب انواع ماهواره های پیشرفته دست یافت.
وی بیان کرد: با توجه به منابع مالی محدودی که در اختیار داریم باید اولویت های این سازمان را مدنظر قرار دهیم و تکنولوژی هایی را توسعه دهیم که امروز نیاز داریم.
به گفته وی، سازمان فضایی در مدارس و همچنین بوستانها برنامه های متنوعی برای آموزش دانش آموزان و علاقه مندان به علم رصد اجرا می کند.
همایش نگرش قرآن به فضا با حضور جمعی از طلاب، دانشجویان و علاقه مندان به علم فضا در سالن همایش های اداره کل تبلیغات اسلامی قم برگزار شد.
۱۳ تا ۱۹ مهرماه هفته جهانی فضا نامگذاری شده است.

منبع :ایرنا


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.