مجموعه ماهواره های Intelsat | هوافضای جوان

مجموعه ماهواره های Intelsat

ماهواره بین المللی اینتل ست (Intelsat) یکی از مهم ترین ابزار های مخابراتی کره زمین است که تقریبا تمام کشور ها از خدمات مخابراتی آن بهره مند می شوند. خدمات مخابراتی شامل خدمات تلویزیونی، موبایلی، هواشناسی و … می شود. در این بخش مختصری با عملکرد و همچنین سایت آن آشنا می شویم.

2

3

ماهواره ها، به عنوان یکی از پیچیده ترین ابزار های ساخت بشر و البته یکی از حیاتی ترین آن ها در این عصر مطرح هستند. طبقه بندی های مختلفی می توان برای ماهواره ها انجام داد. یکی از این طبقه بندی ها، بر اساس قرار گرفتن ماهواره ها در مدار های اطراف زمین است. ماهواره ها برای اینکه بر نیروی جاذبه زمین غلبه کنند باید به دور زمین بچرخند تا نیروی گریز از مرکز، مانع سقوط آن ها به زمین شود. هر چه ماهواره به زمین نزدیک تر باشد، به دلیل افزایش نیروی جاذبه، این سرعت زاویه ای هم باید بیشتر شود. و در این میان، مداری وجود دارد که اگر ماهواره روی آن قرار گیرد، سرعت چرخش آن به دور زمین با سرعت چرخش خود کره زمین برابر خواهد شد. این مدار که به آن GSO(Geo synchronous Orbit) گفته می شود در حدود ۳۶۰۰۰ کیلومتری سطح زمین قرار دارد. حالت خاصی از این نوع مدار وجود دارد که در آن محل مدار در نزدیکی خط استوا قرار دارد که در صورت قرار گرفتن در این مدار، ماهواره همیشه تقریباً بالای سر یک نقطه از زمین ثابت می ماند.(به دلیل یکسان بودن سرعت). این مدار فواید بسیاری دارد که یکی از آن ها ثابت ماندن جهت ایستگاه زمینی برای دریافت و ارسال داده ها است. بزرگترین شبکه ماهواره ای مخابراتی جهان، مجموعه ماهواره های اینتل ست است که در مدار GSO قرار دارند و به نقاط مختلف جهان خدمات رسانی می کنند و البته پول خوبی هم دریافت می کنند :))

4

در سایت ماهواره اینتل ست به نشانی

www.intelsat.com

اطلاعات مختلفی از قبیل ماهواره ها، خدمات رسانی ها و … در دسترس است که پیشنهاد می کنیم آن ها را مطالعه کنید. به عنوان مثال یکی از قسمت های این سایت مناطق تحت پوشش ماهواره ها (Coverage Map) را نشان می دهد و در تصویر زیر نیز، نمایی از آن را می بینید.

1


 

 

2 دیدگاه در ”مجموعه ماهواره های Intelsat

  • ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ در ۶:۳۱ ق.ظ
    پیوند یکتا

    مطالب جالب و دقیقی بود. تشکر از نویسنده ی مطلب.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.