Gloster Javelin | هوافضای جوان

Gloster Javelin

انگلیسی ها در صنایع هوایی پیشرفت های خوبی داشته اند و توانسته اند که محصولات خوبی رو در این زمینه عرضه کنند یکی از این محصولات جنگنده Gloster Javelin است که در سال ۱۹۵۱ برای اولین بار پرواز کرد و بعد از ۵ سال به خدمت گرفته شد.

این جنگنده برای ماموریت های رهگیری جنگنده های دشمن طراحی و تولید شد. مدت زیادی این جنگنده در خدمت نیروی هوایی انگلیس نبود و در سال ۱۹۶۸ بازنشسته شد و با این که دوران خدمت کوتاهی داشت ولی ۴۳۶ فروند از اون ساخته شد. این تعداد جنگنده همگی در اختیار نیروی هوایی انگلیس بود و حتی یک فروند هم صادر نشد.

Gloster Javelin

Gloster Javelin

جنگنده Gloster Javelin یه جنگنده دو موتوره است که موتورهای اون از نوع توربوجت هستند. به دلیل قدیمی بودن این هواپیما از این نوع موتور استفاده شده. جنگنده های قدیمی که تکنولوژی پایین تری نسبت به جنگنده های امروزی دارند از موتورهای توربوجت استفاده می کردند که مصرف سوخت های بالایی دارند. موتورهای پرقدرتی روی جنگنده Gloster Javelin نصب شده اند به طوری که می تونه با یک موتور هم به راحتی حرکت کنه.

اگر چه این جنگنده در سرعت های مادون صوت حرکت می کنه ولی بال های اون از نوع دلتا هستند. این نوع بال ها در سرعت های خیلی زیاد و بیشتر از سرعت صوت به هواپیما کمک می کنند که با نیروی درگ کمتری مواجه بشه. از معدود جنگنده هایی است که دم اون از نوع T شکل است. از این نوع دم بیشتر هواپیماهای غیرنظامی استفاده می کنند.

Gloster Javelin با دم تی شکل

Gloster Javelin با دم تی شکل

با توجه به این که این جنگنده قدیمی است ولی قابلیت هایی داره که در دوران خودش بی نظیر محسوب می شه و همین قابلیت ها باعث برتری اون می شده. از جمله این قابلیت ها، امکان پرواز در همه شرایط آب و هوایی است. به علاوه این که پرواز در شب نیز برای این جنگنده امکان پذیر بوده است.

Gloster Javelin

Gloster Javelin

به دلیل ماموریتی که این جنگنده داشت باید مانورپذیری بالایی برای اون در نظر می گرفتند برای همین دمی که روی این هواپیما نصب شده بزرگ است و اجازه می ده که قابلیت کنترل روی هواپیما بیشتر بشه.

مانورهای Gloster Javelin

مانورهای Gloster Javelin

مدل های مختلفی از این جنگنده در دوران تولید اون ساخته شده که ماموریت های مختلفی رو انجام می دادند. برای مثال مدل FAW 5 که ساختار بال در این مدل رو تغییر داده بودند به طوری که مخزن سوختی اضافی روی اون قرار بگیره و بتونه ماموریت هایی که در فاصله های بیشتری قرار دارند انجام بده. مدل T 3 برای آموزش مورد استفاده قرار می گرفته تغییراتی در صندلی خلبان ایجاد کرده بودند که دید دانشجو رو بهتر می کرد.

ناوگان Gloster Javelin

ناوگان Gloster Javelin

همان طور که گفته شد ماموریت اصلی این هواپیما نبردهای هوایی و تعقیب جنگنده های دشمن بوده بنابراین موشک ها و تسلیحاتی که با خودش حمل می کرده متناسب با ماموریتش بوده. موشک هایی که روی جنگنده نصب می شدند از نوع de Havilland Firestreak بودند که موشک های هوا به هوا محسوب می شوتد. علاوه بر این موشک اسلحه ای روی جنگنده نصب شده بود که فشنگ های ۳۰ میلی متری شلیک می کرد.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
طول بدنه : ۱۷.۱۵ متر
طول دهانه بال : ۱۵.۸۵ متر
ارتفاع : ۴.۸۸ متر
وزن خالی : ۱۰,۸۸۶ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۱۹,۵۸۰ کیلوگرم
قدرت موتور : ۵۴ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۱,۱۴۰ کیلومتر بر ساعت
برد : ۱,۵۳۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۵۲۸۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۲۷.۴۵ متر بر ثانیه
Gloster Javelin

سه نمای Gloster Javelin

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Gloster_Javelin

http://www.thunder-and-lightnings.co.uk/javelin/history.php

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.