Grumman A-6 Intrude | هوافضای جوان

Grumman A-6 Intruder

جنگنده دیگه ای از آمریکا که برای ماموریت های حمله به مناطق مختلف طراحی و تولید شده Grumman A-6 Intruder نام داره. این جنگنده تهاجمی از جمله جنگنده های قدیمی آمریکاست که در سال ۱۹۶۰ اولین پرواز خودش رو انجام داده و سه سال بعد از اون هم در ناوگان ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است.

تفنگداران دریایی آمریکا و ناوهای آمریکا استفاده کننده های اصلی این جنگنده بودند. تولید این جنگنده از سال ۱۹۶۲ شروع شد و تا سال ۱۹۹۰ هم ادامه پیدا کرد. در این مدت ۶۹۳ فروند از این جنگنده تولید شد که قیمت هر کدوم از اون ها تقریبا ۴۳ میلیون دلار بود.

پرواز از روی ناو A-6 Intruder

پرواز از روی ناو A-6 Intruder

با وجود تولید وسیعی که از جنگنده A-6 Intruder صورت گرفته ولی تنها خود آمریکایی بودند که از این جنگنده استفاده می کردند. بعد از این که تولید این هواپیما متوقف شد آخرین هواپیما از این نوع در سال ۱۹۹۷ بازنشسته شد و دیگه از این هواپیما استفاده نکردند.

برای جنگنده A-6 Intruder قابلیت های مهمی در نظر گرفته شده بود به طور مثال این هواپیما می تونست در همه شرایط آب و هوایی پرواز کنه. این جنگنده برای جایگزینی Douglas A-1 Skyraider تولید شد و بعدا هم با تولید جنگنده اف-۱۴ از رده خارج شد.

A-6 Intruder در حال بمب ریزی

A-6 Intruder در حال بمب ریزی

این جنگنده برای جنگ های الکترونیکی هم مورد استفاده قرار می گرفته است. بعد از جنگ آمریکا در کره نیروی دریایی آمریکا سفارش جنگنده ای رو داد که قابلیت پرواز روی ناو داشته باشه. این سفارش در شرکت های بزرگ هواپیماسازی مثل بوئینگ، بل، لاکهید و … مورد بررسی قرار گرفت که بالاخره Grumman تونست برنده بشه.

ورود این جنگنده به ناوگان ارتش آمریکا همزمان شده بود با جنگ ویتنام. بنابراین اولین محک این جنگنده در یک جنگ تمام عیار خورده شد. عملیات در تمامی شرایط آب و هوایی باعث شده بود که امریکایی ها موفقیت های زیادی روی از طریق این جنگنده در جنگ بدست بیاورند.

تیکاف از روی ناو A-6 Intruder

تیکاف از روی ناو A-6 Intruder

در جنگنده A-6 Intruder دو موتور توربوجت به کار گرفته شده. نازل های این موتورها قابلیت حرکت داشتند. این نحوه طراحی موتور در این هواپیما باعث شده بود که طول باند مورد نیاز برای نشست و برخاست کم بشه به دلیل این که در زمان برخاست نازل موتور به گونه ای تغییر می کرد که به هواپیما در بلند شدن کمک می کرد.

مدل های مختلفی از جنگنده A-6 Intruder تولید شده که برای ماموریت های مختلف مورد استفاده قرار می گرفتند. مدل A-6B برای نبردهای هوایی طراحی شده بود. قابلیت حمل موشک هایی هوا به هوا در این هواپیما در نظر گرفته شده بود. مهم ترین شاخصه ای که در مدل KA-6D در نظر گرفته شده بود سوخت رسانی هوایی بود. با این تغییر برد عملیاتی هواپیماهای دیگه رو به صورت چشمگیر افزایش پیدا می ده.

A-6 Intruder در حال سوخت رسانی

A-6 Intruder در حال سوخت رسانی

ماموریت های متنوع در مدل های مختلف این هواپیما باعث شد که سبد تسلیحات این جنگنده زیاد باشه و توانایی حمل انواع موشک ها ، بمب ها و راکت ها رو داشته باشه. ۵ نقطه از جنگنده A-6 Intruder قابلیت حمل تسلیحات داشت که ۴ تا از اون ها زیر بال قرار داشتند. موشک AIM-9 برای نبردهایی هوایی ، موشک AGM-65 برای تهاجم به مناطق زمینی و موشک AGM-84 برای مقابله با کشتی های دشمن مورد استفاده قرار می گرفت.

A-6 Intruder

A-6 Intruder

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
طول : ۱۶.۶۴ متر
دهانه بال : ۱۶.۱۵ متر
ارتفاع : ۴.۷۵ متر
وزن خالی : ۱۱,۶۳۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۲۷,۵۰۰ کیلوگرم
قدرت هر موتور : ۴۱.۴ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۱,۰۴۰ کیلومتر بر ساعت
برد : ۵,۲۲۲ کیلومتر
سقف پروازی : ۴۰۶۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۳۸.۷ متر بر ثانیه
سه نمای A-6 Intruder

سه نمای A-6 Intruder

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Grumman_A-6_Intruder

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=166

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.