AgustaWestland AW159 Wildcat | هوافضای جوان

AgustaWestland AW159 Wildcat

یکی از هلیکوپترهای نظامی دنیا که توسط انگلیسی‌ها تولید می‌شه AW159 Wildcat است که قابلیت انجام ماموریت‌های مختلف رو داره. این هلیکوپتر جزء هلیکوپترهای پیشرفته دنیا محسوب می‌شه و در سال ۲۰۰۹ اولین پرواز خودش رو انجام داده ولی به تازگی در سال ۲۰۱۴ به خدمت گرفته شده و معرفی عمومی شده است. می شه گفت این هلیکوپتر مدل پیشرفته و ارتقا یافته هلیکوپتر Westland Super Lynx است.

AW159 Wildcat

AW159 Wildcat

با توجه به این که تولید این هلیکوپتر از سال ۲۰۰۹ شروع شده و مدت زیادی نیست که از تولید این جنگنده می‌گذره نمی‌شه انتظار داشت که در ارتش‍‌های کشورهای مختلف حضور داشته باشه ولی با این وجود نیروی هوایی دو کشور کره جنوبی و فلیپین از این هلیکوپتر استفاده می‌کنند. شرکت تولید کننده این هلیکوپتر از سال ۲۰۱۶ Leonardo-Finmeccanica بوده. علاوه بر این دو کشور، مالزی‌ها هم خرید این هلیکوپتر رو در برنامه آینده خوشون قرار داده‌اند.

هلیکوپتر AW159 Wildcat برای انجام ماموریت‌های جنگی ، امداد و نجات و انهدام تجهیزات نظامی دشمن مورد استفاده قرار می‌گیره. اولین استفاده کننده از این هلیکوپتر نیروی دریایی و هوایی انگلیس بودند.

AW159 Wildcat در نیروی دریایی انگلیس

AW159 Wildcat در نیروی دریایی انگلیس

همون طور که گفته شده طراحی هلیکوپتر AW159 Wildcat از هلیکوپتر Lynx الهام گرفته شده و سیستم‌های این هلیکوپتر ارتقا داده شده. البته گفته می‌شه ۹۵% از قطعات هلیکوپتر AW159 Wildcat جدید و فقط ۵% از قطعات این هلیکوپتر شبیه اجزا قدیمی هستند. برای مثال اجزائی مثل سیستم سوخت و جعبه دنده از هلیکوپترهای قدیمی برداشته شده است.

بدنه هلیکوپتر AW159 Wildcat از مواد جدید ساخته شده و این موضوع باعث شده که طول عمر این هلیکوپتر افزایش پیدا کنه. طول عمر این پرنده به نسبت طول عمر بقیه هلیکوپترهایی که در مناطق دریایی پرواز می‌کنند. زیاده. به دلیل این که در این مناطق شرایط جوی طوری هستند که عمر بدنه کم می‌شه.

روی این هلیکوپتر دو موتور از نوع توربوشفت قرار گرفته که قدرت هر یک از اون ها ۱,۳۶۲ اسب بخاره. استفاده از این موتور یکی از مهمترین تغییراتیه که نسبت به هلیکوپترهای قدیمی‌تر در اون ایجاد کردند. قدرت موتورهای این هلیکوپتر به مقداری زیاد شده که حداکثر وزن برخاست این هلیکوپتر رو یک تن اضافه کرده.

AW159 Wildcat

AW159 Wildcat

کابین خلبان در هلیکوپترها و هواپیماهای جدید همگی از نوع glass هستند و همین موضوع باعث شده که بار کاری خلبان کاهش پیدا کنه. برای اینکه این هلیکوپتر بتونه از پس عملیات‌های سخت بربیاد، باید کنترل و هدایتش آسون باشه و علاوه بر اون باید روی آتشی که روی دشمن می ریزه کنترل داشته باشه.

کابین خلبان AW159 Wildcat

کابین خلبان AW159 Wildcat

همون طور که گفته شد از این هلیکوپتر برای انجام ماموریت‌های جنگی استفاده می‌کنند، بنابراین باید قابلیت حمل انواع تسلیحات رو داشته باشه. به دلیل اینکه این پرنده سرعت زیادی نداره و نمی‌تونه در مقابل جنگنده مقاوت نشون بده بیشتر برای انهدام نیروهای زمینی دشمن به کار گرفته می‌شه. بنابراین تسلیحاتی که با خودش حمل می‌کنه از نوع هوا به سطح هستند، برای مثال موشک Lightweight Multirole توسط این هلیکوپتر حمل می‌شه.

AW159 Wildcat

AW159 Wildcat

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
طول بدنه : ۱۵.۲۴ متر
ارتفاع : ۳.۷۳ متر
وزن خالی : ۳,۳۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۶,۰۰۰ کیلوگرم
قطر روتور اصلی : ۱۲.۸ متر

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۳۱۱ کیلومتر بر ساعت
برد : ۷۷۷ کیلومتر
مداومت پروازی : ۲ ساعت ۱۵ دقیقه
سه نمای AW159 Wildcat

سه نمای AW159 Wildcat

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/AgustaWestland_AW159_Wildcat

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=755

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.