Ilyushin Il-28 - | هوافضای جوان

Ilyushin Il-28

شوروی به دلیل رقابتی که با آمریکاهایی داشت دست به طراحی و تولید محصولات هوافضایی زیادی زد که در زمان خودشون از پیشرفته ترین تجهیزات بودند. یکی از بمب افکن هایی که در زمان شوروی توسط شرکت ایلوشین تولید شد ایلوشین ۲۸ بود. این بمب  افکن جت برای نیروی هوایی شوروی ساخته شد.

بمب افکن ایلوشین ۲۸ برای اولین بار در سال ۱۹۴۸ پرواز کرد و دو سال بعد از اولین پرواز هم به خدمت گرفته شد. نیروی هوایی شوروی از این پرنده تا سال ۱۹۸۰ استفاده کرد و جالبه بدونید که کره شمالی هنوز از این بمب افکن قدیمی استفاده می کنه.

ایلوشین 28

ایلوشین ۲۸

ایلوشین ۲۸ اولین پرنده ای است که شوروی ها به صورت گسترده تولید کردند تا قبل از اون هر پرنده ای که تولید کرده بودند به صورت محدود بوده اما از این بمب افکن به تعداد ۶,۶۳۵ فروند تولید کردند.

قطعا تولید این تعداد پرنده فقط برای نیروی هوایی شوروی نبود و قصد صادرات هم داشته اند. کشورهای زیادی از این پرنده استفاده می کردند برای مثال می شه به افغانستان ، آلبانی، الجزایر ، بلغارستان ، چین ، کوبا ، چک ، آلمان ، مصر ، فلاند ، اندونزی ، عراق ، نیجریه ، کره شمالی ، پاکستان ، لهستان ، رومانی ، یمن ، سوریه و ویتنام اشاره کرد.

ایلوشین 28

ایلوشین ۲۸

شوروی بعد از این که تولید انبوه این جنگنده رو شروع کرد اجازه تولید این هواپیما رو به چین داد. چینی ها هم بعد از تولید این جنگنده اسم اون رو Harbin H-5 قرار دادند. ۳۱۹ فروند از این جنگنده توسط چینی ها تولید شده.

موتورهایی که روی بمب افکن ایلوشین ۲۸ نصب شده اند از نوع توربوجت هستند و جزء اولین هواپیماهایی است که از موتور جت در اون به کار رفته. تامین کننده موتورهای این هواپیما شرکت رولز-رویز است.

ایلوشین 28

ایلوشین ۲۸

کابین خلبان بمب افکن ایلوشین ۲۸ به گونه ای طراحی شده که می تونه سه نفر رو در خودش جا بده. یک نفر وظیفه خلبانی داره و نفری دیگر وظیفه نقشه خوانی و هدایت بمب افکن رو داشته و بالاخره نفر سوم هم کنترل آتش رو در اختیار داشته. اسلحه هایی که بر روی این جنگنده نصب شده بودند توسط نفر سوم کنترل می شده.

با توجه به عمر طولانی این بمب افکن باید انتظار داشت که در جنگ هایی زیادی شرکت کرده باشه. برای نمونه یکی از مهمترین جنگ هایی که در اون حضور داشته، جنگ شش روزه میان اعراب و اسرائیل بوده. رژیم صهیونیستی با این بمب افکن تونست بسیاری از نیروی های اعراب رو از بین ببره. بعضی از مدل های اون به صورت محدود در جنگ ویتنام شرکت کردند.

مدل های مختلفی از بمب افکن ایلوشین ۲۸ تولید شده که این تعداد زیاد به دو دلیل بود. یکی این که بمب افکن بتونه ماموریت های مختلفی رو انجام بده و دوم این که تجهیزات اون به روز می شدند. برای مثال مدل Il-28U برای ماموریت های آموزشی مورد استفاده قرار می گرفته. تجهیزات جدیدی که روی مدل Il-28REB نصب شده اند این اجازه رو به اون می دهند که بتونه جنگ الکترونیکی انجام بده و در مقابل جنگ های الکترونیکی دشمن مقاومت نشون بده.

ایلوشین 28

ایلوشین ۲۸

بمب افکن ایلوشین ۲۸ جزء بمب افکن های قدیمی است بنابراین نباید انتظار داشت که بتونه انواع تسلیحات رو با خودش حمل کنه. بنابراین این بمب افکن توان حمل فقط ۳۰۰۰ کیلوگرم بمب رو داشت. البته اسلحه هم روی این پرنده نصب شده که در جلو و عقب بمب افکن قرار گرفته اند.

نصب بمب بر روی ایلوشین 28

نصب بمب بر روی ایلوشین ۲۸

 

سه نمای ایلوشین 28

سه نمای ایلوشین ۲۸

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Ilyushin_Il-28

http://www.airvectors.net/avil28.html

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.