Mikoyan MiG-31 | هوافضای جوان

Mikoyan MiG-31

جنگنده های میگ (ساخته های شرکت روسی میکویان-گورویچ) در دنیا بسیار شناخته شده هستند به دلیل این که عملکردهای بسیاری خوبی داشتند و به کشورهای مختلف دنیا نیز صادر شده اند. یکی دیگه از این نوع جنگنده ، میگ ۳۱ است که قابلیت های فراوانی داره. تولید این جنگنده به دوران قبل از فروپاشی شوروی بر میگرده.

اولین پرواز جنگنده میگ ۳۱ در سال ۱۹۷۵ انجام شد و ۶ سال بعد از اون رونمایی شد و به خدمت گرفته شده. با وجود این که تولید این جنگنده در سال ۱۹۹۴ به پایان رسیده ولی هم چنان از اون در ناوگان ارتش روسیه استفاده می شه. مجموعا ۵۱۹ فروند از این جنگنده تولید شده. به غیر از روسیه که وارث اصلی شوروی سابق است، تنها قزاق ها هستند که از این جنگنده در ناوگان نیروی هوایی خود دارند. پیش بینی روس ها اینه که تا سال ۲۰۳۰ از این جنگنده استفاده کنند.

میگ 31

میگ ۳۱

ماموریت اصلی جنگنده میگ ۳۱ رهگیری هواپیماهاست. بنابراین باید از لحاظ عملکردی وضعیت مناسبی داشته باشه تا بتونه هواپیماهای دیگه رو در هوا ردیابی کنه و اونها رو منهدم کنه. کابین خلبان جنگنده هم بر اساس ماموریتی که داره طراحی شده. یک نفر هواپیما رو کنترل می کنه و یک نفر هم آتش رو.

Mikoyan MiG-31

Mikoyan MiG-31

جنگنده میگ ۳۱ جنگنده ای با دو موتور است که نوع موتورهای اون توربوفن هستند. دهانه های موتور در کنار بدنه قرار گرفته اند. این جنگنده متناسب با ماموریتی که داره باید بتونه با سرعت های مافوق صوت حرکت کنه. بنابراین باید موتورهای جنگنده به گونه ای باشند که نیروی تراست مورد نیاز رو تامین کنند. برای این کار از پس سوز استفاده کرده اند.

حرکت در سرعت های بالا یک لازمه دیگه هم داره و اون این که جنگنده باید نیروی درگ پایینی داشته باشه برای همین بال و بدنه باید طراحی مخصوصی داشته باشند. در این جنگنده برای کم کردن نیروی درگ بال ها رو از نوع شبیه به دلتا ساخته اند. این نوع بال که تقریبا به صورت مثلثی هستند، نیروی درگ رو در سرعت های بالا کاهش می دهند.

بدنه جنگنده میگ ۳۱ نسبت به میگ ۲۵ (مدل دیگری از میگ که ظاهری بسیار شبیه به میگ ۳۱ داره) قوی تره برای همین می تونه در ارتفاع های پایین هم با سرعت های مافوق صوت حرکت کنه. قوی بودن بدنه باعث شده که جنگنده بتونه مانورهای شدیدتری اجرا کنه. جنگنده هایی که برای ماموریت های رهگیری و درگیری هوایی طراحی می شوند باید مانورپذیری بالایی داشته باشند تا در زمان مواجه با دشمن بتونند اون ها رو مغلوب کنند.

برای موفقیت در یک نبرد هوایی ابتدا باید بدونید که هواپیمای دشمن در کجا قرار گرفته تا بتونید عملیات لازم رو علیه اون ها انجام بدید. لازمه ی شناسایی دشمن استفاده از رادارهای پیشرفته است که در میگ ۳۱ به کار رفته است. رادارهای این جنگنده قابلیت شناسایی ۲۴ هواپیمای دشمن رو به صورت همزمان داره که از این تعداد تنها می تونه به ۶ فروند از اون ها حمله کنه. برد رادارهای جنگنده اجازه می ده تا ۲۰۰ کیلومتر دورتر از خودش رو تشخیص بده.

میگ 31 در حال نشست

میگ ۳۱ در حال نشست

مدل های مختلفی از جنگنده میگ ۳۱ تولید شده که هر کدوم ویژگی مخصوص به خودشو داره. برای مثال مدل MiG-31E رو روس ها برای صادر کردن طراحی کردند قطعا عملکرد این مدل از مدل هایی که خودشون استفاده می کنند پایین تره. مدل MiG-31F ماموریتی متفاوت نسبت به مدل های دیگه داره و از اون به عنوان بمب افکن استفاده می کنند.

با توجه به مدل های مختلفی که از جنگنده میگ ۳۱ وجود داره توانایی حمل انواع تسلیحات نیز در این جنگنده وجود داره. برای مثال انواع موشک های هوا به هوا که در درگیری های هوایی مورد استفاده قرار می گیرند توسط این جنگنده حمل می شوند. علاوه بر این جنگنده میگ ۳۱ اسلحه ای با قطر ۲۳ میلیمتر داره که ۲۶۰ فشنگ از اون ذخیره کرده.

میگ 31 مسلح

میگ ۳۱ مسلح

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ نفر
طول : ۲۲.۶۹ متر
دهانه بال : ۱۳.۴۶ متر
ارتفاع : ۶.۱۵ متر
وزن خالی : ۲۱,۸۲۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۴۶,۲۰۰ کیلوگرم
قدرت هر موتور : ۹۳ کیلونیوتون

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۲.۸۳ ماخ
سرعت کروز : ۲.۳۵ ماخ
شعاع عملیات : ۱۴۵۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۶۷۶۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۲۰۸ متر بر ثانیه
سه نمای میگ 31

سه نمای میگ ۳۱

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan_MiG-31

http://gizmodo.com/theres-no-threat-this-foxhound-cant-intercept-not-even-1594843910

 

 


 

 

2 دیدگاه در ”Mikoyan MiG-31

 • ۱۳ آذر ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۴ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  چرا انقدر سرعت مطلب گذاری و خبررسانی هوافضای جوان پایین اومده؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • ۱۳ آذر ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۷ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام. سرعت مطلب گذاری رو از چه جهت می فرمایید؟ منظورتون تعداد مطالب در روزه یا چیز دیگه ای منظورتونه؟

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.