فرودگاه آتن | هوافضای جوان

فرودگاه آتن

فرودگاه آتن یکی از فرودگاه جدید دنیاست که پیشرفت های زیادی رو در سال های اخیر داشته. این فرودگاه در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد و تونست کمک زیادی به حمل و نقل هوایی کشور یونان بکنه. حتما می دونید که المپیک ۲۰۰۴ در شهر آتن برگزار شد و این فرودگاه قبل از این مسابقات برای پذیرایی از مهمان های خارجی به بهره برداری رسید.

فرودگاه بین المللی آتن در سال های اول چالش های زیادی داشت مهم ترین اون ها این بود که در میان فرودگاه های شلوغ اروپا بتونه جای خودش رو باز کنه و در شبکه پروازی خطوط هوایی قرار بگیره. اما با گذشت زمان این چالش حل شده و اکنون این فرودگاه ۳۰ مین فرودگاه شلوغ اروپاست.

نمای بیرونی فرودگاه آتن

نمای بیرونی فرودگاه آتن

شلوغ ترین فرودگاهی که در کشور یونان وجود داره فرودگاه بین المللی آتن است. ظرفیت این فرودگاه به گونه ایست که می تونه سالیانه ۱۸.۲ میلیون نفر رو جا به جا کنه. علاوه بر اون ۱۰۴۵۰۰ میلیون تن بار در این فرودگاه حمل و نقل می شه. همین دو مورد نشون می ده که باید تعداد زیادی خدمه در فرودگاه وجود داشته باشند تا امورات مربوط به مسافرین و بارها رو انجام بدهند تقریبا ۷۰۰ نفر کارمند در این فرودگاه کار می کنند. این فرودگاه سهم بسیار زیادی در توسعه شهر آتن داشته به طوری که به صورت غیرمستقیم ۱۶۰۰۰ شغل رو به وجود اورده. البته این اعداد سال به سال تغییر می کنه.

۵۲ کشور دنیا به این فرودگاه پرواز دارند ایران هم یکی از کشورهایی است که این فرودگاه رو به عنوان مقصد خودش انتخاب کرده. پروازهایی که از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه آتن انجام می شه توسط هواپیمایی ماهان صورت می گیره. در پروازهای بین المللی به ترتیب ایتالیا ، انگلیس و آلمان بیشترین پرواز به این فرودگاه رو دارند.

خطوط هوایی Aegean، Ryanair و Olympic Air فرودگاه بین المللی آتن رو به عنوان پایگاه خود قرار داده اند یعنی این فرودگاه محلی است برای قرار گرفتن هواپیماهای این خطوط هوایی در زمانی که از اون ها استفاده نمی شه. برای مثال پایگاه خط هوایی ماهان کرمان است.

ایرلاین Aegean در فرودگاه آتن

ایرلاین Aegean در فرودگاه آتن

این فرودگاه یک ترمینال اصلی داره اما ترمینال های مختلفی از اون به وجود اومده اند. به ترمینال هایی که از ترمینال اصلی منشق شده اند ترمینال های اقماری گفته می شه. برای این که با مفهوم ترمینال های اقماری آشنا بشوید به عکس زیر توجه کنید. ترمینال هایی که از دو طرف ترمینال اصلی خارج شده اند ترمینال های اقماری هستند.

ترمینال های اقماری فرودگاه آتن

ترمینال های اقماری فرودگاه آتن

فرودگاه بین المللی آتن دو باند پرواز داره. باندهای این فرودگاه به صورت موازی هستند اما در کنار یکدیگر قرار نگرفته اند. دلیل این که باندهای این فرودگاه به فاصله زیاد هم از قرار دارند اینه که بتونند به صورت مستقل از هم عملیات نشست و برخاست داشته باشند. باندهای این فرودگاه در جلو و عقب ترمینال قرار گرفته اند.

هر دو باند فرودگاه آتن از جنس آسفالت هستند. طول یکی از باندها ۴۰۰۰ متر و دیگری ۳۸۰۰ متره. باندها به صورت طراحی شده اند که می شه از دو طرف اون استفاده کرده و بسته به شرایط آب و هوایی و ترافیکی هواپیماهای می تونند از طرفین اون استفاده کنند.

باندهای فرودگاه آتن

باندهای فرودگاه آتن

ارتفاع یکی از موارد مهمی است که در اندازه طول باند تاثیر می گذاره. همون طور که می دونید هر چه ارتفاع بیشتر می شه چگالی هوا کم می شه و همین موضع باعث می شه که هواپیماها به باند بیشتری برای نشستن نیاز داشته باشند. فرودگاه آتن این ویژگی مثبت رو داره که ارتفاع اون بسیار پایینه و در ۹۴ متری از سطح دریا قرار داره.

هزینه های بسیار زیادی در این فرودگاه صورت گرفته که از آلودگی محیط زیست جلوگیری کنه. بازیافت پسماندهایی که در فرودگاه تولید می شوند یکی از دهها طرحی است که در این فرودگاه اجرا می شود.

فرودگاه آتن

فرودگاه آتن

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Athens_International_Airport#Terminals

https://www.aia.gr/traveler/

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.