فرودگاه پکن | هوافضای جوان

فرودگاه پکن

یکی از فرودگاه‌های قدیم در دنیا فرودگاه پکن است. چین به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی حتما نیازمند به فرودگاهی است که به وسیله اون بتونه ارتباط خودش رو با قسمت‌های مختلف دنیا حفظ کنه. فرودگاه بین المللی چین در سال ۱۹۵۴ در زمینی به وسعت تقریبا ۲۴۰۰ هکتار افتتاح شد.

فرودگاه اصلی شهر پکن این فرودگاه است که با اسم Beijing Capital International Airport شناخته می‌شه. در شهر پکن فرودگاه‌های دیگه هم وجود داره ولی هیچ کدوم به بزرگی این فرودگاه نیستند. این فرودگاه پایگاه اصلی خط هواییAir China است. این خط هوایی متعلق به دولت چین است که حامل پرچم این کشوره. البته به دلیل اینکه ظرفیت این فرودگاه بالاست چند ایرلاین دیگه هم از این فرودگاه به عنوان پایگاه خودشون استفاده می‌کنند.

Air China در فرودگاه پکن

Air China در فرودگاه پکن

از این فرودگاه به ۱۲۰ نقطه از دنیا پرواز انجام می‌شه. طبق آماری که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد سالیانه تقریبا ۹۰ میلیون مسافر از این فرودگاه برای انجام پروازهای خودشون استفاده می‌کنند. علاوه بر این ۱,۸۳۱,۱۶۷ تن بار در این فرودگاه جابه‌جا و تعداد ۵۸۱,۷۷۳ پرواز از فرودگاه پکن انجام می‌شه. این اعداد و ارقام نشون دهنده‌ی ظرفیت بسیار بالای این فرودگاه است. این فرودگاه در سال ۲۰۱۰ دومین فرودگاه شلوغ دنیا شد.

این فرودگاه ۳ ترمینال مسافری داره و یه ترمینال هم برای حمل و نقل بار داره. همون طوری که می‌دونید در سال ۲۰۰۸ در شهر پکن المپیک برگزار شد. چینی‌ها برای اینکه بتونند ظرفیت فرودگاه رو افزایش بدهند ترمینال ۳ این فرودگاه رو قبل از شروع رقابت‌های المپیک افتتاح کردند.

ترمینال 3 فرودگاه پکن

ترمینال ۳ فرودگاه پکن

ترمینال ۳ فرودگاه پکن از لحاظ وسعت بعد از ترمینال فرودگاه دبی بزرگ‌ترین ترمینال دنیاست. فرآیند احداث این ترمینال از سال ۲۰۰۴ شروع شد و قبل از شروع رقابت‌های المپیک آغاز به کار کرد. پیچیده‌ترین ساختمانی که در دنیا ساخته شده، همین ترمیناله به دلیل اینکه ساخت کل ساختمان در یک مرحله انجام شد و همه طبقات اون با هم به بهره برداری رسیدند.

به دلیل وسعت زیاد ترمینال ۳، اون رو به ترمینال‌های کوچک‌تر تقسیم کردند. به این ترمینال‌ها، ترمینال‌های اقماری گفته می‌شه. بعضی از این ترمینال‌های اقماری برای پروازهای داخلی و مابقی برای پروازهای بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از ویژگی‌های کم نظیر ترمینال ۳ اینه که از درون این ترمینال قطار عبور می‌کنه و ایستگاه قطار در این ترمینال قرار گرفته شده. بنابراین این ترمینال محلی است برای ارتباط بین حمل و نقل ریلی و هوایی.

نمای بالا از فرودگاه پکن

نمای بالا از فرودگاه پکن

ترمینال ۱ فرودگاه پکن تنها برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیره و ترمینال ۲ هم برای پروازهای داخلی و هم برای پروازهای خارجی قرار داده شده. مقصد این پروازها کشورهای محدودی هستند از جمله هنگ کنگ و تایوان هستند.

فرودگاه بین المللی پکن ۳تا باند داره که دو تا از اون‌ها هم موازی هستند. دو باند موازی از جنس آسفالت هستند و اون یکی از جنس سیمان. طول باندهای موازی ۳,۸۱۰ و ۳,۴۴۵ است و طول باند سیمانی هم ۳,۸۱۰ متره. هر سه باند این فرودگاه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌تونند از دو طرف مورد استفاده قرار بگیرند.

فرودگاه پکن

فرودگاه پکن

بین ترمینال‌های فرودگاه پکن اتوبوس‌هایی وجود داره که به صورت مرتب مسافرین رو به ترمینال‌های مختلف منتقل می‌کنه. هنگامی که شما بخواهید از ترمینالی که پرواز خارجی داره به ترمینالی که پرواز داخلی داره منتقل بشوید حتما به چنین وسایلی نیازه. علاوه بر این با قطار هم بین این ترمینال‌ها می‌شه جا‌به‌جا شد به دلیل اینکه در هر ترمینال ایستگاه مترو قرار داده شده.

جا به جایی بین ترمینال ها

جابه‌جایی بین ترمینال‌ها

منابع :

http://en.bcia.com.cn/

https://en.wikipedia.org/wiki/Beijing_Capital_International_Airport


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.