فرودگاه دالاس | هوافضای جوان

فرودگاه دالاس

یکی از نخستین فرودگاه‌هایی که در آمریکا مورد بهره‌برداری قرار گرفت فرودگاه دالاس فورت ورث (Dallas/Fort Worth International Airport) است. این فرودگاه در ایالات تگزاس آمریکا قرار گرفته و جزء فرودگاه‌های قدیمی دنیا محسوب می‌شه.

سابقه طولانی این فرودگاه در سرویس‌دهی به خطوط هوایی باعث شده که تبدیل به یک فرودگاه بزرگ و مرکزی بشه. ایرلاین‌های زیادی از نقاط مختلف دنیا از این فرودگاه استفاده می‌کنند. در سال ۲۰۱۴ این فرودگاه به ۲۰۷ مقصد پرواز داشته که ۵۹ پرواز بین المللی بودند و ۱۴۹ پرواز هم مقصدی در داخل آمریکا داشتند. آمارهایی که در سال ۲۰۱۵ از این فرودگاه منتشر شد نشون می ده که تقریبا ۶۴ میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده کرده اند. این فرودگاه از لحاظ تعداد پرواز سومین فرودگاه شلوغ دنیاست ولی از لحاظ تعداد مسافر جایگاه دهم رو داره.

نقشه فرودگاه دالاس

نقشه فرودگاه دالاس

جالبه بدونید که خط هوایی آمریکا که معروف به  American Airlines است فرودگاه دالاس رو به عنوان مرکز خودش قرار داده.

ترمینال های فرودگاه دالاس

ترمینال های فرودگاه دالاس

همون طور که در تصاویر هوایی این فرودگاه دیده می‌شود، فرودگاه دالاس هفت باند داره که سه تا از اون‌ها با هم موازی بودند و چهار تای دیگه دو تا دوتا با هم موازی هستند. شاید در دید اول از روی نقشه‌ها به نظر برسه که پنج تا از باندها با هم موازی هستند ولی از روی شماره‌های باندها می‌شه فهمید که دوتا از باندها حداکثر ۱۰ درجه با سه تای دیگر اختلاف زاویه دارند. همه باندهایی که در این فرودگاه وجود داره از جنس سیمانی هستند و باند آسفالتی در اون به کار نرفته.

دید از بالای فرودگاه دالاس

دید از بالای فرودگاه دالاس

یکی از نقاط برجسته‌ای که در تاریخ دالاس وجود داره اینه که اولین فرود هواپیمای کنکورد در فرودگاه‌های آمریکا در این فرودگاه اتفاق افتاده. این پرواز از پاریس توسط ایرلاین فرانسه صورت گرفته. فرودگاه‌های بزرگ دیگه‌ای مثل فرودگاه فرانکفورت، دبی، اسکیپو، مونیخ و … توسط هواپیماهای دور برد به فرودگاه دالاس متصل شده‌اند.

ارتفاع فرودگاه‌ها یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در عملکرد هواپیماهاست. هر چه ارتفاع افزایش پیدا می‌کنه طول باندی که هواپیما برای برخاست نیاز داره بیشتر می‌شه. فرودگاه دالاس از لحاظ ارتفاع وضعیت خوبی داره به دلیل اینکه تنها ۱۸۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار داره.

شکل ترمینال های فرودگاه دالاس

شکل ترمینال های فرودگاه دالاس

از فرودگاه دالاس فقط برای برای هواپیماهای تجاری استفاده نمی‌شه بلکه مکانی برای نشست و برخاست هلیکوپتر در این فرودگاه در نظر گرفته شده. باندی که برای نشست و برخاست هلیکوپتر طراحی شده از جنس سیمانه و ۴۸ متر طول داره.

فرودگاهی با این حجم از ترافیک باید ترمینال‌های بزرگی برای تسهیل امور مسافرین داشته باشه. فرودگاه دالاس در سال ۲۰۱۵ ، ۶۸۱,۲۶۱ عملیات نشست و برخاست داشته و مسافرین این پروازها از ۶ ترمینالی که در فرودگاه وجود داره استفاده می‌کنند.

به طور میانگین ترمینال‌های فرودگاه دالاس هرکدام ۳۲ گیت دارند که خدمات لازم رو به مسافرین می‌دهند. ترمینال D برای مسافرینی است که پرواز بین المللی دارند. این ترمینال که قابلیت خدمت رسانی به ۱۱ میلیون مسافر رو داره در سال ۲۰۰۵ به طور رسمی افتتاح شده. تصویر زیر نقشه ترمینال‌های این فرودگاه رو نشون می‌ده. هواپیماها به صورت نیم دایره در اپرون‌ها(موقعیت‌هایی برای پارک هواپیما) قرار می‌گیرند.

فرودگاه دالاس

فرودگاه دالاس

منابع :

https://www.dfwairport.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Dallas/Fort_Worth_International_Airport

 

 


 

 

2 دیدگاه در ”فرودگاه دالاس

 • ۸ بهمن ۱۳۹۵ در ۵:۲۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  مطلب جالبی بود .

  می خواستم بدونم که هواپیما ها برای فرود فقط در یک جهت فرود میان یا میتونن از هر دو طرف باند فرود بیان؟

  پاسخ
  • ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ در ۸:۰۱ ق.ظ
   پیوند یکتا

   بسته به طراحی باند داره. بعضی از باندها یک طرفه هستند و بعضی دیگه دو طرفه. البته در اکثر فرودگاه های بزرگ دنیا از دو طرف باند می شه استفاده کرد.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.