فرودگاه کوالا لامپور | هوافضای جوان

فرودگاه کوالا لامپور

با توجه به این که قاره آسیا بزرگ ترین قاره دنیاست و جمعیت زیادی در اون زندگی می کنه می شه انتظار داشت که فرودگاه های بزرگی رو در اون ببینیم. یکی از فرودگاه های بزرگی که در آسیا وجود داره فرودگاه کوالا لامپور است. پایتخت مالزی فرودگاهی داره که طبق آمارهای سال ۲۰۱۵ تقریبا به ۴۹ میلیون مسافر خدمات ارائه داده. در زمینه جا به جایی بار هم این فرودگاه رکوردهای خوبی رو به جا گذاشته به طوری که در سال ۲۰۱۵ تونسته ۷۲۶,۲۳۰ تن بار جا به جا کنه.

فرودگاه کوالا لامپور به عنوان یکی از بزرگترین فرودگاه هایی که در منطق جنوب شرقی آسیا قرار داره در سال ۱۹۹۸ در زمینی به ابعاد ده هزار هکتار افتتاح شد. از لحاظ جا به جایی مسافر این فرودگاه در رده ۲۳ دنیا قرار داره. از این فرودگاه به مقاصد زیادی در دنیا پرواز می شه که از این جمله می شه به فرودگاه امام خمینی تهران اشاره کرد. ایران ایر و ماهان ایرلاین هایی هستند که از ایران به سمت مالزی پرواز انجام می دهند.

فرودگاه کوالا لامپور

فرودگاه کوالا لامپور

همون طور که می دونید معمولا فرودگاه های بزرگ مرکز یک یا چندین خط هوایی هستند. فرودگاه کوالا لامپور هم از این قاعده مستثنی نیست و مرکز اصلی چندین خط هوایی است. Malaysia Airlines ، MASkargo ، AirAsia و … از جمله خطوط هوایی هستند که فرودگاه کوالا لامپور رو به عنوان مرکز انتخاب کرده اند.

این فرودگاه شلوغ تنها با سه باند کار می کنه که دو تا از اون ها با هم موازی هستند و یکی از اون ها ۱۰ درجه با دوتای دیگه اختلاف زاویه داره. باند این فرودگاه به ترتیبی طراحی شده اند که از دو طرف باند می توان استفاده کرد. طول همه باندهای فرودگاه از ۴۰۰۰ متر بیشتر و جنس همه اون ها هم سیمانی است. یکی از باندها تنها به ترمینال ۱ و یکی دیگه تنها به ترمینال ۲ خدمت رسانی می کنه و باند سوم هم می تونه به هر دو ترمینال خدمت رسانی کنه.

دید از بالای فرودگاه کوالا لامپور

دید از بالای فرودگاه کوالا لامپور

ارتفاع این فرودگاه تنها ۲۱ متر بالاتر از سطح دریاست و همین موضوع کمک می کنه که هواپیماها عملکرد بهتری رو از خودشون در این فرودگاه نشون بدهند. برج مراقبتی که در فرودگاه کوالا لامپور قرار داره از لحاظ ارتفاع بلندترین برج مراقبت دنیاست. ارتفاع این برج ۱۳۳.۸ متره.

برج مراقبت فرودگاه کوالا لامپور

برج مراقبت فرودگاه کوالا لامپور

فرودگاه کوالا لامپور از سه ترمینال تشکیل شده. یکی از ترمینال های اون که به ترمینال اصلی معروفه از همان ابتدای کار مورد بهره برداری قرار گرفته اما ترمینالی که به ترمینال klia2 معروفه در سال ۲۰۱۴ افتتاح شده. این ترمینال برای افزایش ظرفیت ساخته شده. ترمینال سوم هم ترمینالی اقماری است که به بخش های مختلف تقسیم می شه.

محل قرارگیری ترمینال ها در فرودگاه کوالا لامپور

محل قرارگیری ترمینال ها در فرودگاه کوالا لامپور

ترمینال اصلی بین دو تا از باندها قرار گرفته و ۲۱۶ کانتر برای دریافت چمدان های مسافرین داره. این ترمینال از چندین گیت مختلف تشکیل شده که با حروف انگلیسی مشخص شده اند. بعضی از گیت ها برای پروازهای داخلی است و بعضی دیگه برای پروازهای بین المللی.

ترمینال اصلی فرودگاه کوالا لامپور

ترمینال اصلی فرودگاه کوالا لامپور

ترمینال اقماری نیز از گیت های مختلفی تشکیل شده. از ویژگی های این ترمینال وجود فروشگاه های بزرگه که مسافرین رو سرگرم می کنه. علاوه بر این در کل این ترمینال اینترنت رایگان به صورت وای فای در اختیار مسافرین قرار می گیره.

ترمینال اقماری فرودگاه کوالا لامپور

ترمینال اقماری فرودگاه کوالا لامپور

ترمینال klia2 که به تازگی مورد بهره برداری قرار گرفته از نوع ترمینال های ارزون محسوب می شه. فرودگاه های دسته دومی در دنیا وجود دارند که به خطوط هوایی ارزان قیمت سرویس می دهند. خطوط هوایی ارزان قیمت برای این که هزینه های خودشون رو کاهش بدهند به جای این که از فرودگاه های بزرگ استفاده کنند از فرودگاه های کوچک تر و ارزان قیمت استفاده می کنند. این ترمینال برای این که بتونه به خطوط هوایی ارزون قیمت سرویس بده به وجود اومده.

منابع :

http://www.klia.com.my/index.php?m=airport

https://en.wikipedia.org/wiki/Kuala_Lumpur_International_Airport

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.