فرودگاه تامبو | هوافضای جوان

فرودگاه تامبو

یکی از فرودگاه های بزرگی که در قاره آفریقا وجود داره فرودگاه تامبو است که با اسم (O. R. Tambo International Airport) شناخته می شه. این فرودگاه در کشور آفریقای جنوبی قرار داره و به پروازهای داخلی و بین المللی خدمت رسانی می کنه. اسم این فرودگاه در طول سالهای مختلف تغییر کرده ولی نهایتا در سال ۲۰۰۶ اسم این فرودگاه به تامبو تغییر کرد و تا الان به همین اسم باقی مونده.

فرودگاه تامبو شلوغ ترین فرودگاهی است که در آفریقا وجود داره این فرودگاه می تونه سالانه ۲۸ میلیون مسافر رو جا به جا کنه. از این فرودگاه به تمام قاره ها پروازهایی بدون توقف وجود داره. اکنون فرودگاه تامبو به عنوان یک مرکز برای جا به جایی مسافرین به تمامی دنیا محسوب می شه.

فرودگاه تامبو

فرودگاه تامبو

ایرلاین South African Airways به عنوان ایرلاین حامل پرچم آفریقای جنوبی این فرودگاه رو به عنوان مرکز خودش انتخاب کرده البته ایرلاین های زیاد دیگه ای هم مثل Comair ، Airlink ، FlySafair و … فرودگاه تامبو رو مرکز فعالیت های خودشون قرار داده اند.

ایرلاین South African Airways در فرودگاه تامبو

ایرلاین South African Airways در فرودگاه تامبو

طبق آماری که از یک سال اخیر فعالیت های فرودگاه تامبو منتشر شده ۲۰,۳۷۵,۶۲۶ مسافر از این فرودگاه استفاده کرده اند و ۲۲۴,۱۹۱ عملیات نشست و برخاست در اون انجام شده. این فرودگاه در سال ۱۹۹۶ چهارمین فرودگاه شلوغ دنیا بوده. در سال ۲۰۰۶ تونسته که به هواپیمای A380 برای انجام بعضی تست های پروازی سرویس بده.

فرودگاه تامبو ۲ باند داره که هر دو باند اون از جنس آسفالت هستند. این دو باند به صورت موازی یکدیگه قرار گرفته اند اما ابتدا و انتهاهای باندهای این فرودگاه یکسان نیست. به این نوع طراحی باندها، باندهای پله ای می گویند. طول یکی از باندها ۴,۴۱۸ متره و اون یکی باند هم ۳۴۰۰ متر طول داره. در ساعت های شلوغ از یک باند برای برخاست و از یک باند برای نشست استفاده می کنند.

ارتفاع این فرودگاه ۱,۶۹۴ متره. شهری که این فرودگاه در کنار اون قرار گرفته از سطح دریا ارتفاع زیادی داره و همین موضوع باعث شده که فرودگاه این شهر نیز از سطح دریا ارتفاع بگیره که این موضوع باعث کاهش عملکرد هواپیماها می شه. دمای میانگین فرودگاه نیز بالاست و این اتفاق هم به کم کردن عملکرد هواپیماها منجر می شه. وقتی دمای هوا زیاد باشه چگالی هوا کاهش پیدا می کنه و همین موضوع باعث کم توان شدن موتورهای هواپیما می شه. در این شرایط آب و هوایی هواپیماها برای نشست و برخاست نیاز به طول باند بیشتری دارند.

فرودگاه تامبو از نمای بالا

فرودگاه تامبو از نمای بالا

فرودگاه تامبو شش ترمینال داره. منطقه ترمینال این فرودگاه رو می شه به سه قسمت اصلی تقسیم بخشی از قسمت ترمینالی برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می گیره و بخشی برای پروازهای بین المللی و بخش دیگه هم به عنوان ترانزیت. این فرودگاه در ایام جام جهانی ۲۰۱۰ که در آفریقای جنوبی برگزار شد روزهای پرترافیکی رو تجربه کرد.

ترمینال فرودگاه تامبو

ترمینال فرودگاه تامبو

بین ترمینال های پرواز داخلی و ترمینال پروازهای بین المللی خط مترو وجود داره. علاوه بر قطار بین ترمینال های فرودگاه تامبو اتوبوس ها هم رفت و آمد دارند. یکی از مهم ترین مسائلی که در فرودگاه ها وجود داره ارتباط میان ترمینال های فرودگاه هاست. این موضع در فرودگاه های چندترمیناله از این جهت اهمیت داره که وقتی یک مسافر از پروازهای بین المللی تصمیم داشته باشه پرواز داخلی انجام بدهد باید بتونه به ترمینال های دیگه دسترسی داشته باشه. علاوه بر این تصور کنید که در یک پرواز رفت و برگشت شما از ترمینالی سفر انجام می دهید و از ترمینال های دیگه بر می گردید برای این که بتوانید به پارکینگ اون ترمینال دسترسی داشته باشید باید بین ترمینال ها امکانات رفت و آمد وجود داشته باشه.

جا به جایی با قطار در فرودگاه تامبو

جا به جایی با قطار در فرودگاه تامبو

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/O._R._Tambo_International_Airport

http://www.airports.co.za/airports/or-tambo-international


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.