فرودگاه ممفیس | هوافضای جوان

فرودگاه ممفیس

یکی دیگه از فرودگاه های بزرگ دنیا که در آمریکا قرار گرفته فرودگاه ممفیس (Memphis International Airport) است. این فرودگاه هم برای هواپیماهای غیرنظامی و تجاری مورد استفاده قرار می گیره و هم برای هواپیماهای نظامی. هم چنین این فرودگاه در جنوب شهر ممفیس قرار گرفته و فرودگاه اصلی این شهر محسوب می شه.

فرودگاه ممفیس یکی از با سابقه ترین فرودگاه های دنیاست. این فرودگاه در سال ۱۹۳۹  در زمینی به اندازه تقریبا ۲۰۰۰ هکتار افتتاح شده و در زمان جنگ جهانی دوم از جمله فرودگاه هایی بود که برای پرواز هواپیماهای بلند برد مورد استفاده قرار می گرفت.

فرودگاه ممفیس

فرودگاه ممفیس

خطوط هوایی زیادی در دنیا وجود دارند که به جا به جایی مسافر می پردازند ولی بعضی از خطوط هوایی هستند که تنها بار جا به جا می کنند. یکی از بزرگترین خطوط هوایی که در زمینه حمل و نقل هوایی بار فعالیت داره شرکت FedEx Express است. این خط هوایی با بیش از ۶۰۰ هواپیما فرودگاه ممفیس رو به عنوان پایگاه اصلی خود قرار داده.

فرودگاه ممفیس مرکز ایرلاین فدکس

فرودگاه ممفیس مرکز ایرلاین فدکس

مقاصدی که این فرودگاه داره به تمامی قاره های دنیاست. از جنوب آفریقا و خاورمیانه گرفته تا شرق آسیا. بسیاری از شرکت های آمریکایی بارهای خودشون رو به فرودگاه ممفیس می رسونند تا به جاهای مختلف دنیا صادر بشه. این که فرودگاه ممفیس پایگاه شرکت بزرگی مثل FedEx Express است نشون می ده که این فرودگاه در زمینه حمل و نقل بار توانایی زیادی داره. ممفیس از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۹ بزرگترین فرودگاهی بود که حمل و نقل هوایی انجام می داد. اما الان فرودگاه هنگ کنک بار بیشتری رو منتقل می کنه و فرودگاه ممفیس مقام دوم رو داره.

طبق آمارهایی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده تقریبا سه میلیون و هفتصد نفر از این فرودگاه برای جا به جایی استفاده کرده اند و تقریبا ۲۱۸ هزار عملیات نشست و برخاست در فرودگاه ممفیس انجام شده. در زمینه جا به جایی بار هم تقریبا پنج میلیون تن بار از این فرودگاه جا به جا شده است.

انجام پروازهای نظامی در فرودگاه

انجام پروازهای نظامی در فرودگاه

فرودگاه ممفیس چهار باند داره که سه تای اون ها با هم موازی هستند و یکی از اون ها تقریبا عمود بر بقیه است. باندهایی که در این فرودگاه طراحی شده اند از دو طرف مورد استفاده قرار می گیرند و این باعث می شه که ظرفیت اون افزایش پیدا کنه و در شرایط مختلف بتونه عملیات انجام بده. همه باندهای فرودگاه ممفیس از جنس سیمان هستند. شهر ممفیس نسبت به سطح دریا در ارتفاع بالایی قرار نگرفته و همین موضوع کمک می کنه که فرودگاه این شهر عملکرد بهتری داشته باشه.

تصویر هوایی فرودگاه ممفیس

تصویر هوایی فرودگاه ممفیس

باندی که تقریبا عمود بر سایر باندها ساخته شده به این منظور بود که ظرفیت فرودگاه رو در زمان هایی که خط هوایی FedEx Express بسیار فعال است افزایش بدهند. بسیار جالبه که بدونید از این فرودگاه انواع هواپیماها استفاده می کنند یعنی از هواپیماهای نظامی ، تک موتوره ، هواپیماهای کوچک تا هواپیماهای بزرگ تجاری و هلیکوپترها در این فرودگاه فعالیت دارند.

فرودگاه ممفیس در مجموع ۳ ترمینال داره که با حروف انگلیسی نام گذاری شده اند. ترمینال A که از هفت گیت تشکیل شده تنها توسط خط هوایی Southwest Airlines مورد استفاده قرار می گیره. اما ترمینال B که به مراتب از ترمینال A بزرگتره توسط خطوط هوایی متعدد مورد استفاده قرار می گیره. این ترمینال فرودگاه ۴۲ گیت داره و ایرلاین های بزرگی مثل Delta Air هم از اون استفاده می کنند.

ترمینال B فرودگاه ممفیس

ترمینال B فرودگاه ممفیس

هواپیماهای ترابری نظامی نیز در این فرودگاه برای جا به جایی بار عملیات نشست و برخاست انجام می دهند برای مثال هواپیمای C-17 که یکی از بزرگترین هواپیماهای ترابری نظامی است در این فرودگاه حضور فعال داره.

منابع :

http://www.flymemphis.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Memphis_International_Airport

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.