هواپیمای شناسایی u-2 | هوافضای جوان

هواپیمای شناسایی u-2

ماموریت های شناسایی جزو مهمترین نقش هاییه که هواپیماها به راحتی و به خوبی از پس اونا بر میان. هواپیماها می تونن با پرواز بر فراز مرزهای دشمن، از تجهیزات و قوای دشمن و مقرهای اونا اطلاعات زیادی رو به دست بیارن. این اطلاعات بعدا زمینه ساز تصمیم های مهم بعدی می شن.

450px-Usaf.u2.750pix

هواپیمای یو-۲ یک هواپیمای شناسایی دوربرده که حدود ۶۰ سال پیش توسط شرکت آمریکایی لاکهید به سفارش آژانس اطلاعات مرکزی امریکا ساخته شد. این هواپیما تک موتوره است و قادره تو ارتفاع خیلی بالا (۲۱۰۰۰ متر)، همچنین شرایط آب و هوایی متفاوت و ساعات مختلف شبانه روز پرواز کنه!

این هواپیما با سرعت زیر صوت پرواز میکنه. برای هر چه سبک تر و ساده تر بودن این هواپیما تنها یه ارابه ی فرود در زیر بدنه ی خودش داره! بنابراین برای اینکه این موضوع باعث برخورد دم و بالها به زمین و آسیب دیدن هواپیما نشه، سر بالها و دم چرخهای کوچیکی قرار گرفتن.

u-2st

رادار های عکاسی این هواپیما خیلی قوی هستن و می تونن حتی از فاصله ی ۱۶۲ کیلومتری، تصاویر نسبتا واضحی رو از میدان جنگ یا مکان های دیگه تهیه کنن. این هواپیما با برد بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر و مداومت پروازی بیشتر از هشت ساعت تونسته عملیات گوناگونی رو بر فراز خاک شوروی سابق و کشورهای متحدش مثل کوبا انجام بده که باعث کشف موشک های روسی تو خاک کشورهای متحد شد. همین موضوع بعدتر مقدمه ی جنگ موشکی بین شوروی و ایالات متحده ی آمریکا بود!

اما هر چیزی طول عمری داره… به مرور با معرفی هواپیماهای جدیدتر با توانمندی های بالاتر و سیستم های جدیدتر مثل SR-71، اگرچه U2 کنار گذاشته نشد، اما استفاده ازش به تدریج کم شد.

 

سر آخر بریم سراغ چند مورد از خصوصیات عملکردی این هواپیما:

برد ۱۰۳۰۷ کیلومتر
وزن همراه بار ۱۸۱۴۳ کیلوگرم
وزن خالی هواپیما ۶۴۸۶ کیلوگرم
سقف پروازی ۲۱۳۳۶ متر
بیشینه سرعت ۲۲۳.۵ متر بر ثانیه

lok_u-2


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.