آتو ليلينتال (پادشاه گلايدر) | هوافضای جوان

آتو لیلینتال (پادشاه گلایدر)

آتو لیلینتال آلمانی مهمترین پیشگام صنعت هوانوردی بود. او و برادرش گوستاو، که در تمام عمر همکار و دستیار او بود، از همان دوران جوانی پرواز پرندگان را مطالعه می‌کردند. لیلینتال بعد از شکست اولین تلاش‌هایش برای پرواز با بال‌هایی که با تسمه به فرد بسته می‌شدند، شروع به طراحی گلایدر کرد.
image
او مهندسی ماهر بود و با طراحی یک موتور به سود قابل توجهی دست یافت که باعث شد بتواند آزادانه و با جدیت روی پرواز کار کند. در سال ١٨٨۴ آتو تپه‌ای مخروطی به ارتفاع ١۵ متر بیرون از برلین ساخت تا بتواند از بالای آن گلایدرهایش را به آسمان بفرستد. او ١٨ مدل متفاوت از گلایدرهایی ساخت که سرنشین با طنابی از قسمت زیر بال‌ها به آن متصل می‌شد.
image
این گلایدرها اغلب از ترکه‌های باریک بید و پارچه های کتان بسیار سفت و محکم ساخته شده بودند. کنترل این گلایدرها به وسیله تنظیم بدن سرنشین و به وسیله تغییر مرکز ثقل بود. لازمه ایجاد چنین کنترلی داشتن بدنی قدرتمند بود.
در حالی که پیشگامان دیگر، از جمله لرد جرج کیلی، پروازهای آزمایشی با گلایدر انجام داده بودند، رویکرد سیستماتیک لیلنتال سطح کار در زمینه‌ی پرواز را ارتقا داد. طرح های او اولین طرح‌هایی بودند که اجازه‌ی پرواز پایدار و قابل تکرار را می‌دادند و قادر بودند مسافت‌هایی در حدود٢٣٠ متر پرواز کنند.
image
لیلینتال قادر بود هواپیمای خود را با مهارت کنترل کند. تنها مشکل گرایش هواپیما به حرکت به سمت پایین بود که تا حدودی به این دلیل بود که بال‌ها بر روی شانه‌ی سرنشین سوار بودند. در سال ١٨٩۶ گلایدر آتو ناگهان متوقف شد و با سر سقوط کرد. این حادثه باعث شکستن ستون فقرات آتو شد. او قبل از مرگش در آخرین جملات خود خطاب به برادرش گفت: این فداکاری‌ها باید انجام شوند.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.