فرودگاه بین المللی دنور | هوافضای جوان

فرودگاه بین المللی دنور

یکی از فرودگاه‌های بزرگ آمریکا که تنها کاربری تجاری داره فرودگاه دنوره. ویژگی خاص این فرودگاه در مقایسه با فرودگاه‌های دیگه‌ی آمریکا مساحت بزرگ این فرودگاهه و در واقع بزرگترین فرودگاه آمریکا از لحاظ مساحت فرودگاه دنوره. این فرودگاه در ایالت کرولادو قرار گرفته.

مطابق آماری که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد فرودگاه دنور هجدهمین فرودگاه شلوغ دنیا و ششمین فرودگاه شلوغ آمریکاست و هر سال تقریبا ۵۴ میلیون مسافر داره. یکی از علت‌های شلوغی این فرودگاه انجام پروازهای داخلی زیاده. بسیاری از شهرهای کوچک به این فرودگاه پرواز می‌کنند تا از اون جا به مناطق دیگه وصل بشوند. فرودگاه دنور سومین فرودگاه آمریکا از لحاظ پروازهای داخلی است.

ترمینال فرودگاه دنور

ترمینال فرودگاه دنور

فرودگاه دنور به مقاصد دور دست پروازهای بین المللی داره. هواپیماهای زیادی از این فرودگاه بدون توقف به اروپا، آسیا و آمریکای جنوبی پرواز می‌کنند.مقاصد این فرودگاه به عدد ۱۸۷ می‌رسه.

بزرگی این فرودگاه باعث شده که خطوط هوایی مختلفی از این فرودگاه به عنوان پایگاه استفاده کنند. برای مثال ایرلاین‌های  Frontier Airlines و  Great Lakes Airlines فرودگاه دنور رو پایگاه اصلی خود قرار داده‌اند و ایرلاین مشهور  United Airlines این فرودگاه رو به عنوان چهارمین پایگاه خودش قرار داده. این ایرلاین از فرودگاه دنور روزانه ۳۷۵ پرواز به ۱۴۱ مقصد انجام می‌ده.

فرودگاه دنور

فرودگاه دنور

همون طور که می‌دونید باند پرواز یکی از مهم‌ترین اجزای یک فرودگاهه. این فرودگاه ۶ باند داره چهار عدد از این باندها تقریبا با هم موازی هستند. اختلاف زاویه بین دو تا از باندها با دو باند دیگه کمتر ۱۰ درجه است. دو باند دیگه از این فرودگاه به صورت عمود بر چهار باند دیگه قرار دارند.

نمای بالای فرودگاه دنور

نمای بالای فرودگاه دنور

باندهای فرودگاه دنور ویژگی‌های خاصی دارند از جمله اینکه یکی از باندهای این فرودگاه بلندترین باندی است که در فرودگاه‌های تجاری آمریکا وجود داره. طول این باند ۴,۸۷۷ متره که معادل با ۱۶۰۰۰ پا می‌شه. پنج باند دیگه این فرودگاه همگی هم‌اندازه هستند و ۱۲۰۰۰ پا طول دارند. جنس تمامی باندهای فرودگاه دنور از نوع سیمانی است. دلیل این که طول باند در این فرودگاه زیاده اینه که فرودگاه در ارتفاع قرار گرفته و همین باعث کم شدن عملکرد هواپیماها می‌شه.

از جمله ویژگی مهم این فرودگاه زیبایی و معماری اونه. وقتی از بیرون به این فرودگاه نگاه می‌کنید ترمینال‌های فرودگاه شبیه کوه‌های برفی دیده می‌شوند. این نوع طراحی از تاریخ کرولادو نشات گرفته که سورخ پوست‌ها در چادرهایی به همین رنگ زندگی می‌کردند.

فرودگاه دنور

فرودگاه دنور

مسائل محیط زیستی در فرودگاه‌ها از اهمیت زیادی برخودارند، برای همین سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این زمینه در فرودگاه‌ها انجام می‌شه. در فرودگاه دنور هم بخش زیادی از انرژی الکتریکی از طریق انرژی خورشیدی تامین می‌شه. صفحه‌های خورشیدی زیادی در اطراف فرودگاه قرار گرفته‌اند که انرژی خورشید رو دریافت و ذخیره می‌کنند.

ورودی ترمینال فرودگاه دنور

ورودی ترمینال فرودگاه دنور

ترمینال فرودگاه دنور به نام آقای Jeppesen است. این شخص از پیشگامان در حوزه ترافیک هوایی در آمریکا بوده و به احترامش نام ترمینال فرودگاه رو به اسم این فرد نام‌گذاری کرده‌اند. این ترمینال بزرگ ۱۳۳ گیت داره که این گیت‌ها در سه بخش از ساختمان ترمینال قرار گرفته‌اند.

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Denver_International_Airport

http://www.flydenver.com/

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.