فرودگاه بین المللی فرانکفورت | هوافضای جوان

فرودگاه بین المللی فرانکفورت

یکی از فرودگاه‌های بزرگ و شلوغ دنیا فرودگاه فرانکفورته که در آلمان قرار داره. با این که فرانکفورت پنجمین شهر بزرگ آلمانه اما یکی از بزرگترین مراکز اقتصادی دنیاست. به همین دلیل رفت‌و‌آمد تجار، مسافر و بار به این مرکز زیاده. فرودگاه فرانکفورت تنها برای هواپیماهای غیرنظامی استفاده می‌شه و هیج هواپیمای جنگی از این فرودگاه پرواز نمی‌کنه.

لوفتانزا یکی از بزرگترین خطوط هوایی دنیاست. این خط هوایی هم  در حوزه جا‌به‌جایی مسافر و هم در حوزه جا‌به‌جایی بار فعالیت می‌کنه و تونسته با تعداد زیادی هواپیما به قسمت زیادی از تقاضای حمل و نقل هوایی پاسخ بده. این ایرلاین که به تنهایی ۱۲۰ هزار کارمند داره فرودگاه فرانکفورت رو به عنوان پایگاه خودش انتخاب کرده و باعث شده که این فرودگاه، طبق آمارهای سال ۲۰۱۵، دوازدهمین فرودگاه شلوغ دنیا و چهارمین فرودگاه شلوغ اروپا باشه.

فرودگاه فرانکفورت

فرودگاه فرانکفورت

همون طوری که گفته شد این فرودگاه یکی از پایگاه‌های جا‌به‌جایی باره. آمارها نشون می‌ده که در سال ۲۰۱۵ تقریبا ۲ میلیون تن بار از این فرودگاه حمل شده است. از لحاظ حمل و نقل بار فرودگاه فرانکفورت فرودگاه اول اروپاست. یکی از دلایلی که این فرودگاه از لحاظ باری بسیار پر اهمیته اینه که ایرلاین DHL که یک ایرلاین باریه متعلق به کشور آلمانه و در خیلی از موارد از این فرودگاه برای جا‌به‌جایی بار استفاده می‌کنه. جالبه بدونید که خط هوایی ایران ایر هم از فرودگاه امام خمینی به سمت فرانکفورت پرواز داره. بخش باری ایران ایر هم برای جا‌به‌جایی بار به این کشور پرواز انجام می‌ده.

حضور ایران ایر در سال 1970 در فرودگاه فرانکفورت

حضور ایران ایر در سال ۱۹۷۰ در فرودگاه فرانکفورت

 

فرودگاه فرانکفورت سالانه تقریبا ۶۱ میلیون مسافر رو جا‌به‌جا می‌کنه. این تعداد جا‌به‌جایی در یک فرودگاه نشون می‌ده که این فرودگاه یک مرکز برای اتصال نقاط مختلف دنیا به همدیگه‌ست. هواپیماها از این فرودگاه به ۲۹۷ مقصد در دنیا پرواز انجام می‌دهند یعنی از طریق این فرودگاه ۱۰۴ کشور دنیا به هم متصل شده‌اند.

این فرودگاه ۴ باند داره که سه‌تای اون‌ها با هم موازی هستند و یکی دیگه به صورت مورب نسبت به بقیه قرار گرفته. طول سه باند از فرودگاه چهار کیلومتر گزارش شده و کوچکترین باند این فرودگاه هم ۲۸۰۰ متر طول داره. باندهای فرودگاه فرانکفورت از لحاظ روسازی جنس‌ها متفاوتی دارند؛ دو تا از باندها از جنس آسفالت هستند و دو تای دیگه از جنس بتن. باندهای این فرودگاه با سناریوهای مختلفی عملیات انجام می‌دهند برای مثال باند ۷ چپ تنها برای عملیات نشست مورد استفاده قرار می‌گیره و سایر باندها هم هر کدوم محدودیت‌هایی برای عملیات نشست و برخاست دارند.

باندهای فرودگاه فرانکفورت

باندهای فرودگاه فرانکفورت

ارتفاع فرودگاه فرانکفورت از سطح دریا زیاد نیست و تنها ۱۱۱ متر از سطح دریا بالاتر قرار گرفته که این مسئله برای خطوط هوایی خبر خوبیه، چون می‌تونند عملکرد بهتری از هواپیماها انتظار داشته باشند.

اپرون فرودگاه فرانکفورت

اپرون فرودگاه فرانکفورت

فرودگاه فرانکفورت دو ترمینال بسیار بزرگ داره. حتما می‌تونید تصور کنید که جا‌به‌جایی ۶۱ میلیون مسافر از دو ترمینال نیاز به چه ترمینال‌های بزرگی داره. البته این فرودگاه یه ترمینال کوچیک برای پروازهای Frist class داره. تنها لوفتانزا از این ترمینال برای جا‌به‌جایی مسافر استفاده می‌کنه. یکی از برنامه‌هایی که برای توسعه این فرودگاه در نظر گرفته شده احداث ترمینال سومه. این ترمینال به منظور افزایش ظرفیت فرودگاه به ۹۰ میلیون مسافر در روز احداث می‌شه و هزینه ۳ میلیارد یورو برای اون در نظر گرفته شده.

ترمینال ویژه فرودگاه فرانکفورت

ترمینال ویژه فرودگاه فرانکفورت

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_Airport

https://www.frankfurt-airport.com/en

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.