سازه | هوافضای جوان

سازه

در یک تعریف ساده، هر چیز یا حجمی که حضور فیزیکی داره، برای اینکه استحکام کافی داشته باشه از یک سازه داخلی یا خارجی استفاده می‌کنه. خب شاید بپرسید این یعنی چی؟ برای پاسخ باید بگیم همین ساختمونی که داخلش نشستیم از یک اسکلت یا همون سازه داخلی تشکیل شده. بنابراین این سازه باید بتونه استحکام کافی در تحمل وزن‌ها و نیروهای مختلف رو داشته باشه. همچین باید بتونه نیروهای قوی و ناگهانی مثل زلزله یا بادهای مختلف رو تحمل کنه. بنابراین تمامی محصولات مهندسی مثل هواپیما، هلیکوپتر، ماشین، قطار، کشتی و … همگی دارای سازه‌های مختلف اسکلتی مثل تیرهایی با شکل‌های مختلف و بخش‌های غیر اسکلتی مثل بدنه و دیواره هستند.

0

سازه چوبی یک خانه

سازه در محصولات هوایی و فضایی خیلی مهمه چون مثل ساختمون یا وسایل نقلیه مثل ماشین، قطار، کشتی و … روی زمین نیست که وزن چندان اهمیت نداشته باشه، بلکه ذره به ذره وزن اجزا مهمه و بعلاوه اینکه باید خیلی مستحکم طراحی بشه چون کوچکترین آسیب حین پرواز باعث یک سقوط مرگبار می‌شه. بنابراین علوم سازه که گاهی هم با اسم طراحی جامدات شناخته می‌شوند پایه‌ای‌ترین و مهمترین بحث مهندسی هستند. یک سازه خوب هوافضایی ویژگی‌هایی داره که در درس‌های سازه می‎تونید بیشتر در موردش مطالعه کنید و از این علم زیبا لذت ببرید.

4

سازه یک بالگرد

The -1,000 test wing in the A350 factory

سازه بال ایرباس ۳۵۰ در حال تست

r2683_9_satellite_spot6_integration_astrium_3_l

سازه ماهواره spot6

پس سازه یک وسیله مجموعه‌ای از اجزاست که با چیدمان مشخصی در کنار یکدیگر قرار گرفته و وظیفه شکل دهی به یک حجم یا وسیله و تحمل بارهای استاتیکی و دینامیکی رو برعهده دارند. سازه‌ها می تونند از هر جنس و شکلی طراحی و ساخته شوند.