سازه و جنس ملخ بالگرد | هوافضای جوان

سازه و جنس ملخ بالگرد

بالگردها در حقیقت هواپیماهایی هستند با بال‌های گردان، کلمه بالگرد هم ریشه در همین موضوع داره. یکی از بخش‌های پیچیده و مهم بالگرد، ملخ اونه. در نگاه اول شاید موضوع ساده به نظر برسه که یک قطعه بلند داره حول محور عمودی گردش می‌کنه، اما اگر کمی بیشتر دقت کنیم متوجه خواهیم شد که این قطعه تحث تاثیر نیروهای متعددی قرار داره، با سرعت خیلی بالایی می‌چرخه، وظیفه تولید نیروی برآ رو برعهده داره و در طول این فرایند ممکنه پدیده‌هایی مثل فلاتر براش اتفاق بیفتند و  در آخر اینکه باید سال‌های زیادی در دماهای بسیار بالا و بسیار پایین بدون هیچ ایرادی کار کنه؛ مجموعه این دلایل طراحی این جز رو پیچیده می‌کنه.

capture-8

سازه و جنس موادی که در ساخت ملخ یا بِلِید مورد استفاده قرار می‌گیرند باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند. در گذشته‌های دور ملخ‌ها از جنس چوب ساخته می‌شدند اما با پیشرفت علوم سازه، ملخ‌ها فولادی و آلمینیومی شدند. این دو فلز اگرچه مزایایی مثل ساخت راحت و قیمت پایین رو داشتند اما خالی از عیب نبودند، عیب‌هایی مثل عمر خستگی پایین یا نسبت استحکام به چگالی پایین باعث شد تا از مواد جدیدی در ساخت ملخ‌ها استفاده بشه، اگر درس‌های سازه رو خوب مطالعه کرده باشید احتمالا حدس زدید که چه موادی جایگزین این دو فلز شدند. درست حدس زدید، مواد مرکب یا همون کامپوزیت‌ها که از جنس‌های مختلفی مثل کربن، شیشه و … ساخته می‌شوند. فرایند ساخت این نوع پره‌ها بسیار پیچیدست و شاید براتون جالب باشه که فقط چند کشور فناوری ساخت این نوع ملخ‌های پیشرفته رو دارند که کشور ما هم با افتخار جزو اونهاست.

در تصویر زیر می‌تونید مواد بکار رفته در یک ملخ کامپوزیتی رو مشاهده کنید. شاید سوال براتون پیش بیاد که چرا لبه حمله از جنس فلز ساخته شده؟ همونطور که می‌دونید ملخ‌ها با سرعت‌ زیادی حرکت می‌کنند و باید در تمام شرایط در مقابل سایش مقاومت کافی داشته باشند و برای همین فلزاتی مثل فولادهای ضد زنگ یا نیکل، برای این قسمت، بهتر از کامپوزیت‌ها هستند.

capture-7

delaminated-r22-blade-1107a1

در عکس زیر فرایند قالب‌گیری یک ملخ کامپوزیتی که در اتوکلاو انجام می‌شه نشون داده شده. اتوکلاو دستگاهی هست که می‌تونه دما و فشار رو تنظیم کنه و دلیل استفاده از اون اینه که بعضی از مواد کامپوزیت لازمه که در هنگام ساخت تحت فشار و دمای خاصی از محیط قرار بگیرند. جالبه بدونید که بخش زیادی از مراحل ساخت ملخ‌های کامپوزیتی با دست انجام می‌شه یعنی دستگاه‌های مختلف فقط در بعضی از مراحل ساخت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

composite-helicopter-blade-fabrication


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.