موشک Css-2 | هوافضای جوان

موشک Css-2

یکی دیگه از موشک های بالتسیک میان برد جهان موشک Css-2 یا به قول چینی ها دانگفنگ ۳ (DF-3) است. همون طور که متوجه شدید این موشک بالستیک سوخت مایع توسط چینی ها طراحی و ساخته شده. این موشک از مدل قبلی خودش یعنی Css-1 برد و وزن سرجنگی بیشتری داره.

موشک css-2

موشک css-2

سال ۱۳۳۹ بود که کار طراحی این موشک شروع و تا سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ تست های پروازی اون انجام شد و بعد از اون بود که به خدمت در اومد. گفته می شه که تا سال ۱۳۴۹ به تعداد ۱۰۰ تا ۱۵۰ فروند از این موشک تولید شده. البته با گذشت زمان تغییراتی هم داشته که این تغییرات روی سرجنگی اون اعمال شده. سر جنگی مدل های جدید چند قسمتی هستند که می تونند اهداف مختلفی مورد اصابت قرار بدهند. اما گفته شده که این تغییر نا موفق بوده و نتونسته تست های مورد نظر رو با موفقیت پشت سر بذاره.

موشک css-2

موشک css-2

سال ۱۳۶۶ چین یک مدل از این موشک رو که برد استانداردش ۲۴۰۰ کیلومتر بود به کشور عربستان فروخت. که البته با کم کردن وزن سرجنگی می تونه به بردهای بیشتر دست پیدا کنه. تعداد ۳۰ تا ۱۲۰ فروند موشک و ۹ تا ۱۲ فروند خودرو حمل کننده این موشک رو عربستان خریداری کرده. تو فیلم زیر می تونید این موشک رو تو رژه ارتش عربستان ببیند :

این موشک که قابلیت حمل کلاهک هسته ای رو داره می تونه تا برد ۲۶۵۰ کیلومتری ضربه به دشمن وارد کنه. وزن سرجنگی ای که این موشک حمل می کنه ۲۱۵۰ کیلوگرم اعلام شده که نشون می ده این موشک توانایی تخریب بالایی داره. البته دقت این موشک زیاد نیست و در حدود ۲ کیلومتره.

موشک css-2

موشک css-2

جالب این جاست که این موشک سوخت مایع تک مرحله ایست و موتور آن ۴ نازل برای خروج گاز دارد. شکل موتور این موشک شبیه به ماهواره بر سیمرغ است.

موشک css-2

موشک css-2

مشخصات فنی :

طول : ۲۱.۲ متر
قطر : ۲۲.۲۵ متر
وزن برخاست : ۶۴۰۰۰ کیلوگرم

 

 

11 دیدگاه در ”موشک Css-2

 • ۲۴ تیر ۱۳۹۴ در ۱:۳۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  سایت جالبی ازتون دیدم.
  لدفن مبانی و اصلاحات رو به طور جامعی کار میکنید؟
  موشک مایع دقیقاچیهست؟تک مرحله بودن چه کمکی میکنه؟

  پاسخ
  • ۲۴ تیر ۱۳۹۴ در ۳:۱۶ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   خیلی ممنون. البته سایت در حال تکمیله ایشالا بهتر هم می شه.
   دقیقا داریم چنین کاری رو انجام می دیم. یه لیست از اصطلاحاتی که تو متن هامون اوردیم رو آماده کردیم و ایشالا به همین زودیا منتشر می کنیم.
   حالا برای این که سوالات بی پاسخ نمونه باید بگم موشک سوخت مایع به موشکی می گن که موتورش از سوخت و اکسید کننده مایع استفاده می کنه. همون طور که می دونی برای احتراق باید مثلث آتش کامل بشه یعنی هم سوخت داشته باشیم و هم اکسید کننده و هم جرقه. تو این نوع موشک ها سوخت و اکسید کننده ها مایع هستند.
   موشک تک مرحله ای هم موشکیه که در طول پروازش از یه موتور بیشتر استفاده نمی کنه. مثلا بعضی از موشک ها برای این که بردهای زیادی داشته باشند یه مقداری از مسیر رو با یه موتور می رن و بعد موتور اول رو جدا می کنند و موتور دوم شروع به کار می کنند. موشک های موجود تا مرحله هم هستند.

   پاسخ
 • ۲۴ تیر ۱۳۹۴ در ۲:۱۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  آره اگه میشه یه بار ساختار های مختلف از موشک های مخلف رو توضیح بدین؟
  مثلا چرا برخی موشک ها سری خمیده و بقیه نوک تیز هستند؟

  پاسخ
  • ۲۶ تیر ۱۳۹۴ در ۸:۱۱ ق.ظ
   پیوند یکتا

   این که چرا بعضی از موشک ها سر خمیده و بعضی نوک تیز هستند به سرعتی که حرکت می کنند بستگی داره. در سرعت های بالا یعنی سرعت های صوت به بالا روی روی جسم پرنده یه شوک موجی می شینه که این شوک نیروی درگ رو زیاد می کنه برای این که قدرت این رو کم کنند نوک موشک های مختلف که تو سرعت های مختلف حرکت می کنند باید متفاوت باشه. در بخش آیرودینامیک قسمت آموزش سایت راجع به موضوع شوک های موجی مفصل صحبت خواهیم کرد.

   پاسخ
 • ۲۴ تیر ۱۳۹۴ در ۷:۴۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  این چهار نازل داشتن چه کمکی میکنه؟

  پاسخ
  • ۲۵ تیر ۱۳۹۴ در ۷:۵۳ ق.ظ
   پیوند یکتا

   داشتن چهار نازل کمک می کنه که تراست بیشتری تولید بشه. البته در بعضی موشک ها این نازل ها قابل کنترل هستند یعنی با تغییر جهتشون می شه موشک رو به سمت که می خواهیم هدایت کرد. در مورد این موشک من چنین قابلیت رو پیدا نکردم. اگر بخواهد همه گاز های خروجی از یک نازل خارج شود از لحاظ سازه ای محدودیت داریم و ممکن است که سازه دچار مشکل شود.

   پاسخ
 • ۲۵ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۵۸ ب.ظ
  پیوند یکتا

  بالستیک یعنی اینکه میندازیم بالا و بعد میاد پایین؟ بالستیک ها همیشه باید عمود پرت بشند؟

  پاسخ
  • ۲۶ تیر ۱۳۹۴ در ۸:۱۶ ق.ظ
   پیوند یکتا

   بالستیک یعنی این که یا یکجایی از مسیر با موتور روشن حرکت می کنند و بقیه مسیر رو به طرف مقصد سقوط می کنه مثل سنگی که به سمت هدفی پرتاب می شه
   همه بالستیک ها عمود پرتاب نیستند مثلا موشک فاتح ۱۱۰ یا موشک خلیج فارس بالستیک هستند ولی عمود پرتاب نیستند.

   پاسخ
 • ۲۵ تیر ۱۳۹۴ در ۱۱:۰۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  این تپل شدنه موشک ها جز خاصیت شون هست؟ مثلن این همز قطر استوانه اش کوچیکه نسبت به این موشک عربا.

  پاسخ
  • ۲۶ تیر ۱۳۹۴ در ۸:۲۲ ق.ظ
   پیوند یکتا

   یکی از خواص هندسی موشک قطر موشکه. نسبت طول موشک به قطر بدنه موشک یه بازه ای داره که اکثر موشک ها اون رو رعایت می کنند. این که قطر موشکی چرا بزرگ یا کوچیک می شه می تونه عوامل مختلفی داشته باشه مثلا قطر موتور طراحی شده یا محموله اون تعیین کننده قطر موشکه. نسبت طول به قطر موشک رو نیروی های آیرودینامیکی موشک تاثیرگذاره بنابراین طراحان حواسشون به این نسبت هست.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.