پهپاد دست پرتاب پوما (RQ-20) | هوافضای جوان

پهپاد دست پرتاب پوما (RQ-20)

مراقبت و شناسایی و بررسی محیط پیرامون در فعالیت‌های نظامی و غیر نظامی اهمیت بسیار زیادی داره. گاهی لازمه که این شناسایی با حداقل زمان، هزینه و پیچیدگی و حداکثر دقت، سرعت و ایمنی انجام بشه، اینجاست که پهپادهای فوق سبک خودشون رو نشون میدن و مورد توجه قرار می‌گیرند. پهپادهای فوق سبک این قابلیت رو دارند که در زمان خیلی سریع آماده‌ی پرواز شده و از منطقه مورد نظر فیلم و عکس تهیه کنند. پهپادهای فوق سبک با توجه به شرایط، معمولا با روش‌هایی مثل پرتاب با دست (دویدن و بعد رهاسازی)، پرتاب با نیروی کششی یک کش بلند یا از روی ریل‌های کوچک شروع به پرواز می‌کنند.  پوما یا RQ-20 هم یکی از این پهپادهاست که توسط یک شرکت موفق آمریکایی به نام AeroVironment و مخصوص ماموریت‌های نظامی و به درخواست پنتاگون طراحی و ساخته شده؛ البته بعد از مدتی از این پهپاد کاربری غیرنظامی هم پیدا کرد. پوما یکی از بهترین پهپادهای تاکتیکی دنیا در مقایسه با نمونه‌های مشابه است.

پرتاب و شروع پرواز پوما می تواند با دست انجام شود

اولین پرواز پوما در سال ۲۰۰۷ انجام شد و یک سال بعد از اون یعنی در سال ۲۰۰۸ به طور رسمی توسط شرکت سازنده معرفی شد. از این پهپاد ۲۵۰ هزار دلاری تا الان بیش از ۱۰۰۰ فروند تولید شده که کاربر اصلی اونها نیروهای نظامی آمریکایی می‌باشند. شاید ظاهر این پهپاد در نگاه اول ساده به نظر برسه اما بسیار مقاوم و کاربردیه. موتور این پهپاد الکتریکیه. شرکت طراح، پوما رو طوری طراحی کرده که در شرایط آب و هوایی بد مثل دماهای ۲۹- تا ۴۹ درجه و در باد با سرعت ۳۷ کیلومتر بر ساعت بتونه به کارش ادامه بده. پوما اولین پهپادیه که در سال ۲۰۱۳ تونست از سازمان فدرال هوایی در آمریکا برای ماموریت‌های غیر نظامی تائیدیه دریافت کنه.

اجزا اصلی این پهپاد مثل بقیه‌ی پهپادهای فوق سبک قابلیت جدا شدن از همدیگه و قرار گرفتن در یک جعبه کوچک رو دارند. پوما با استفاده از یک ایستگاه کنترل کوچک هدایت می‌شه، هدایت می‌تونه به صورت دستی یا به صورت خودکار باشه. این ایستگاه زمینی همچنین وظیفه دریافت تصاویر و اطلاعات مورد نیاز هدف رو به صورت آنلاین برعهده داره. استفاده از دوربین‌های پیشرفته الکترواپتیکال و اینفرارد باعث سهولت کشف هدف توسط توسط کاربر شده. دقت ناوبری بالا بواسطه جی پی اس ثانویه و همچنین امکاناتی نظیر کشف مختصات جغرافیایی هدف و نشانه‌گذار لیزری، اون رو به یک پهپاد همه فن حریف تبدیل کرده.

puma_v2_uav

نمایی از دوربین چند منظوره تصویربرداری، کشف و نشانه‌گذاری هدف

پوما می‌تونه به صورت خودکار یا به صورت دستی روی آب یا هر زمین ناصافی فرود بیاد، این قابلیت باعث شده که پوما گزینه مناسبی برای عملیات نظامی باشه.

solar-puma-uas

پوما در حال فرود در یک زمین ناصاف و خاکی

پوما در نمونه‌های مختلفی ساخته شده که به مروز زمان توسعه پیدا کردند و به چهار نوع زیر دسته بندی می‌شوند:

  • RQ-20A Puma:

نمونه نظامی پوما، برای استفاده در شرایط آب و هوایی ویژه

  • RQ-20B Puma

 استفاده از موتور سبک‌تر و قوی‌تر، بدنه سبک و محکم، باطری با مداومت بالا، سامانه هدایت و سنسورهای جدیدتر  و بهتر

  • Solar Puma

اضافه شدن پنل‌های خورشیدی( کلمه solar این موضوع رو نشون می‌ده) و رسیدن به مداومت پروازی ۹ ساعت

  • Enhanced Puma:

نمونه ارتقا یافته، شامل موتور قوی‌تر، باطری‌های جدیدتر که مداومت ۳/۵ ساعته داره، محفظه محموله جدیدتر، سامانه هدایت مدرن‌تر و استفاده از بدنه مقاوم‌تر با آیرودینامیک بهینه شده از ویژگی‌های این نمونه است.

solar_puma

نمونه خورشیدی پوما

مهمترین مشخصات فنی و عملکردی نمونه B این پهپاد در ادامه آورده شده:

مشخصات فنی :

طول بدنه:  ۱.۴ متر
طول بال: ۲.۸ متر
حدکثر وزن برخاست: ۶.۳ کیلوگرم
نحوه نشست: دستی-خودکار (در همه شرایط)

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۸۳ کیلومتر بر ساعت
برد : ۱۵ کیلومتر

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.