گشتاور | هوافضای جوان

گشتاور

این اصطلاح خیلی در مهندسی سازه بکار میره. البته جاهای دیگه هم ممکنه شنیده باشید که میگن گشتاور فلان چیز اینقدره. در حالت کلی، نیرو تمایل داره جسم رو در راستای خودش به حرکت در بیاره. اما گاهی اوقات همین نیرو می‌تونه باعث جرکت دورانی یا چرخشی یک جسم هم بشه. مثلا شما با یک نیرو کم یک جعبه رو هل میدید و جعبه شروع میکنه به حرکت، حالا اگه همین نیرو رو به یک در وارد بشه باعث دوران در می‌شه و نه حرکت مستقیمش. بنابراین تمایل نیرو برای دوران یک جسم یا یک قطعه رو با گشتاور می‌شناسیم.

تعریف ریاضی گشتاور هم خیلی سادست و معمولا با علامت M نشون داده می‌شه که اول لغت انگلیسی Moment هست. گشتاور حاصلضرب یک نیرو در یک فاصله مشخصه که این فاصله بازوی دوران هم نامیده میشه. در واقع بازوی دوران فاصله بین مرکز دوران( یا محور دوران) و محل اعمال نیروست. برای مثال وقتی دست شما به در نیرو وارد می‌کنه، فاصله دست شما تا لولای در بازوی دورانه. بنابراین رابطه ریاضی گشتاور به صورت زیر نوشته می‌شه:

 فاصله *  نیرو  = گشتاور

f x d = M

برای همین اگه برای باز کردن در، دستتون رو روی وسط در بذارید، در، سخت‌تر باز می‌شه، چون شما فاصله دستتون رو از محور دوران یا لولا کم کردید برای همین گشتاور کمتری ایجاد می‌کنید. اگر دقت کرده باشید، تکنیسین‌ها برای باز کردن پیچ‌ها از آچار استفاده می‌کنند، هرچقدر این آچاره طولش بلندتر باشه، به همون نسبت نیروی مورد نیاز کمتر خواهد بود. پس اگه با پیچ خیلی سفتی مواجه شدید که باز کردنش سخت بود، حتما از یک آچار با طول بلندتر استفاده کنید.

گشتاور و پارامترهای مربوط به آن


 

 

3 دیدگاه در ”گشتاور

  • ۹ مهر ۱۳۹۶ در ۴:۲۷ ب.ظ
    پیوند یکتا

    سلام
    اگه فاصله بازو دوران بیشتر باشه گشتاور بیشتری داریم پس اگه تو بال هواپیما شهپر یا ایرلون در انتهای بال باشه گشتاور بیشتری هم خواهد بود و چرخش سریع تر در محور طولی داره به نظر تون درسته؟

    پاسخ
  • پینگ‌بک: قوانین بقا | هوافضای جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.