مهندس، بلای جان صهیونیست ها | هوافضای جوان

مهندس، بلای جان صهیونیست ها

یحیی عیاش مبارز فلسطینی بود ولی نه یک مبارز معمولی بلکه یک مهندس نابغه. با گذشت سال ها از شهادت عیاش باز هم مقامات اسرائیلی از او به عنوان الگویی بی نظیر در مبارزات علیه خود یاد می کنند. عیاش به خاطر هوش سرشارش در انجام عملیات های موفق و بی نقص علیه رژیم اشغالگر قدس زبان زد بود. در پی اقدامات هوشمندانه او اسحاق رابین نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی لقب مهندس را به یحیی عیاش نسبت داد. کم کم این مبارز بی نظیر فلسطینی به افسانه و شبح ترسناکی برای رژیم صهیونیستی تبدیل گردید، از این رو  همه کارشناسان اسرائیل او را به عنوان مرد سال ۱۹۹۵ انتخاب کردند.

256384_346

یحیی عبداللطیف عیاش در سال ۱۹۶۶ در روستای افات (از توابع طولکرم) به دنیا آمد. از همان ابتدای کودکی اش به انجام فرائض دینی علاقه نشان می­داد. یحیی تحصیلات ابتدایی خودش را مدرسه ابتدایی روستا به پایان برد. پس از اتمام تحصیلات خود با معدل بالا در مقطع دبیرستان در رشته ریاضی تصمیم گرفت به دانشگاه برود. یحیی عیاش دانشجوی مهندسی برق در دانشگاه بیرزیت شد. پس از فارغ التحصیلی تلاش کرد که برای اتمام تحصیلات عالی ویزای سفر به اردن را دریافت کند، اما مقامات صهیونیست درخواستش را رد کردند و در سال ۱۹۹۱ در دانشگاه خودش با نمرات عالی فارغ التحصیل شد.

مهندس عیاش پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به تشکیل هسته­­های اولیه گردان‏­هاى انتحارى (استشهادى) عزالدین قسام شاخه نظامی حماس پرداخت. وى با بکارگیرى تخصص خود در مبارزه با اشغالگران صهیونیست، در مدت کوتاهى به موفقیت‏ هاى چشمگیرى در طراحى و ساخت مواد منفجره دست پیدا کرد. با اوج گیری حملات صهیونیست ها به مناطق اشغال شده یحیی عیاش نامه ای برای گردان های شهید عزالدین قسام ارسال و طرح مقابله با یهودیان را توسط عملیات های شهادت طلبانه را برای آن شرح داد، وظیفه یحیی عیاش آماده سازی خودروهای بمب­ گذاری شده و مین های قوی انفجاری بود.

در نوامبر سال ۱۹۹۲ و در پی کشف خودروی بمب گذاری شده در رامات که گردانهای شهید عزالدین قسام مسئولیت انفجار آن را برعهده گرفتند، نام مهندس برای اولین بار در لیست افراد تحت تعقیب نیروهای اشغالگر صهیونیستی قرار گرفت.

154654

شجاعت و نبوغ مهندس عیاش سبب شد عملیات های بعدی برای مناطق امن رژیم صهیونیستی طرح ریزی شوند و طی آن نیروهای حماس به فرماندهی مهندس یحیی موفق به انجام عملیات های موفق در عمق خاک اسرائیل شدند. فرماندهی و طراحی بمب گذاری های متعدد باعث شد مهندس به کابوسی برای صهیونیست ها تبدیل شود. با موفقیت مهندس و دوستانش در وارد کردن ضربات مهلک به پیکره رژیم اشغالگر، موج ناامیدی و عجز مقامات اسرائیلی در شناسایی و از بین بردن او نمایان شد. در این بین موشیه شاحل وزیر سابق امنیت داخلی رژیم اشغالگر قدس گفته بود:« نمی توانم مهندس یحیی عیاش را چیزی جز معجزه فرض کنم؛ اسرائیل با تمامی دستگاه های خود نتوانسته است که راه حلی برای تهدیدهای او پیدا کند.»

در پی اقدام جنایتکارانه صهیونیست ها در حرم حضرت ابراهیم در شهر الخلیل که منجر به کشته شدن دهها نفر از نمازگزاران فلسطینی شد، جنبش مقاومت اسلامی تصمیم بر انتقام گرفت و مغز متفکرعملیات های شهادت طلبانه، مهندس یحیی عیاش با طراحی دو عملیات مختلف تعدادی از اشغالگران را به هلاک رساند ولی این پایان کار نبود و در نوزدهم اکتبر ۱۹۹۴، در حالی که دستگاه های امنیتی اسرائیل تمام همت خود را برای شکار مغز متفکر و طراح این عملیات ها به کار گرفته بودند مهندس و مجری عملیات به تل آویو رفتند. مجری عملیات همراه بمب های ساخته شده توسط مهندس سوار اتوبوسی شد که پر از صهیونیستها بودند. پس از حرکت اتوبوس و رسیدن به خیابان دیزنکوف مجری عملیات با فشردن کلید انفجاری، توانست ۲۳ صهیونیست را به هلاکت رساند و ۴۵ نفر دیگر را زخمی کند. مسئولان امنیتی و مقامات اسرائیل همه در مورد فرماندهی عیاش برای این عملیات متفق القول بودند که عملیات دیزنکوف بزرگ ترین عملیات در طول تاریخ اسرائیل از اعلام موجودیت تا به امروز بوده است. یعنی اینکه این عملیات در مرکز قلب اسرائیل، تنها عملیات در طول تاریخ اسرائیل است.

3013386_349

شهادت فرمانده گروه های شهادت طلب حماس

مهندس یحیی که در دوران دانشگاه با اسامه حماد آشنا شده بود پس از دانشگاه نیز گاهی به او سر می زد. تا اینکه روزی یحیی ازاسامه می خواهد مدتی او را در محل امنی پنهان کند. ازحضور مهندس در خانه اسامه به جز چند تن از یاران نزدیکش کسی خبر دار نبود. تا اینکه عموی اسامه (کمال حماد) از تجار معروف غزه متوجه حضور یحیی در خانه اسامه می شود. کمال حماد پیشنهاد کمک به یحیی را به اسامه می دهد و یک گوشی موبایل را برای برقراری ارتباط به او می دهد. اسامه برای راحت تر شدن برقراری ارتیاطات تلفنی یحیی گوشی را به او می دهد. پس از مدتی یحیی که به شناسایی خط موبایل شک کرده بود به اسامه می گوید که از آن استفاده نکنند و به پدرش نیز تأکید می کند که برای ارتباط به تلفن خانه زنگ بزند. چند روز بعد کمال حماد به بهانه سفر موبایل را از اسامه می گیرد و بعد از چند روز دوباره به او برمی گرداند. یحیی که ساعت ۸ صبح روز جمعه در حالی که منتظر تماس پدرش بود، کمال به اسامه زنگ می زند که موبایل را برای تماس دوست تاجرش روشن نگه دارد. در همین حین پدر یحیی عیاش برای برقراری تماس با او به تلفن خانه زنگ می زند و در حالی که متوجه قطع خطوط تلفن خانه می شود به امید روشن بودن موبایل به آن زنگ میزند. اسامه گوشی را به مهندس می دهد و در حین خروج از اتاق انفجاری رخ می دهد که منجر به قطع شدن دست و جراحت شدید سر یحیی می شود و اینگونه مهندس یحیی به درجه رفیع شهادت می رسد. طبق نوشته روزنامه اسرائیلى معاریو، شاسى انفجار موبایل را یکى از سرنشینان هلى‏کوپتری که در نزدیکی محل عملیات در پرواز بوده، بعد از اطمینان از اینکه فرد مکالمه‏ کننده شخص مهندس بوده است می فشارد. پس از شهادت مهندس یحیی، رسانه های صهیونیست با شادی اعلام کردند: «اسرائیلى‏ ها بالاخره راحت خواهند خوابید. یحیى عیاش مغز متفکر انفجارات و عملیات‏ هاى انتحارى علیه اسرائیل که به مهندس انفجار و تخریب شهرت داشت، در عملیاتی کشته شده است.»

یحیی عیاش در طی مبارزات خود توانست آبروی و اعتبار دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی را بر باد داده و لطمات جبران‌ ناپذیری به آن وارد سازد. خلاقیت‌های وی در عرصه ساخت بمب و طرح ریزی عملیات ها منجر به شکل‌گیری یک عزم سیاسی شد. وی توانست ثابت کند، دستگاه امنیتی اسرائیل قابل شکست دادن است. وی با افکارش کارى کرد که نامش ترس و ناامنى را در قلب‏ هاى اسرائیلى‏ ها به وجود می­ آورد. او در طول پنج سال مبارزه خود توانست ۱۵۰ صهیونیست ها را هلاک و بیش از ۴۵۰ نفر دیگر را مجروح سازد.

پس از شهادت مهندس باز هم یهودیان احساس ناامنی می کردند به طوری که امنون الون نویسنده یهودى در اظهار نظری گفته بود: «اگر چیزى خطرناک تر از مهندس یحیى وجود داشته باشد، جنازه اوست؛ چرا که کشته شدگان در راه هدف، خطرناک ترین سلاح در دست هر ملت در حال جنگ مى‏ باشند.»

امروز با گذشت ۲۰ سال از شهادت یحیی عیاش که به کابوسی برای صهیونیست ها تبدیل شده بود بازهم یاد رشادت ها و شجاعت او در خاطر مردم مظلوم فلسطین مانده است.


 

 

2 دیدگاه در ”مهندس، بلای جان صهیونیست ها

 • ۲۵ تیر ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  چرا شهید عربی کارکردید؟ شهید کم آوردیم مگه؟ مگه همین ها با ما نجنگیدن؟

  پاسخ
  • ۲۵ تیر ۱۳۹۴ در ۱۱:۱۳ ب.ظ
   پیوند یکتا

   نه آقا مجید، این ها “با ما” نجنگیدند، “برای ما” با صهیونیست ها جنگیدند و شاگرداشون هنوز هم دارن میجنگند.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.