سرامیک ها در هوافضا | هوافضای جوان

سرامیک ها در هوافضا

 در ساخت سازه و اجزاء تمام وسایل هوایی و فضایی از مواد فلزی و غیرفلزی متنوعی استفاده میشه. سرامیک‌ها هم یکی از این مواد هستند که کاربرد زیادی در برخی اجزاء هواپیماهای تجاری و نظامی دارند. محافظت حرارتی از سیستم‌ها و اجزای داخلی موتورها و پوشش‌دهی جداره‌های شیشه‌ای بسیاری از هواپیماها به منظور هدایت الکتریسیته و محافظت از یخ زدگی شیشه‌ها از جمله کاربردهای سرامیک‌ها می‌باشند.

شاتل فضایی هم یکی از کاربرای قدیمی سرامیک‌ها بود که از سرامیک‌ها به عنوان حفاظ و عایق حرارتی استفاده می‌کرد. سرامیک‌ها علاوه بر ویژگی‌های فوق، دارای دمای ذوب بسیار بالا، قابلیت ارتجاعی و استحکام کششی بالا هستند و برای همین توجه مهندس‌ها رو به خودشون جلب کردند. مثال خوب و موفقی از قطعات هواپیمایی ساخته شده از سرامیک، ابزارهای اندازه‌گیری به کار رفته در سیستم سوخت‌رسان بوئینگ ۷۷۷ است.

در بدنه شاتل فضایی از سرامیک های زیادی استفاده شد

توسعه سرامیک‌های پیشرفته باعث کاربردهای متنوع در ساخت تجهیزات الکترونیکی مثل سنسورها، آنتن‌ها، خازن‌ها و مقاومت‌ها شده. سرامیک‌ها باعث شدند که این تجهیزات بسیار کوچکتر و کاراتر از قبل بشوند.

استفاده از کامپوزیت‌های سرامیکی در ساخت پره‌های توربین موتورهای جت هواپیماها یکی دیگر از کاربردهای مهم سرامیک‌ها است. موتورهای جت معمولا در دماهای بسیار بالا کار می‌کنند و استفاده از سرامیک‌هایی که مقاومت سازه‌ای و حرارتی بالایی دارند می‌تونه به طرز چشمگیری باعث بالا رفتن عملکرد موتورها در آینده بشه.

کاربرد سرامیک ها در ساخت پره های موتور


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.