استراتولانچ | هوافضای جوان

استراتولانچ

استراتولانچ برای انجام یک ماموریت ویژه و جالب طراحی شده و اگر به اسم آن دقت کنید متوجه خواهید شد که این ماموریت چگونه انجام خواهد شد. در حقیقت استرتولانچ مخفف عبارت ” stratosphere launch” یعنی پرتاب از استراتوسفر است و به زودی برای انجام بهتر و راحت‌تر ماموریت‌های فضایی به کمک خواهد آمد. این وسیله موشک یا فضاپیما را تا ارتفاع بسیار بالا با خود حمل کرده و سپس در ارتفاع مورد نظر آن را رها می‌کند. این پروژه بزرگ از سال ۲۰۱۱ و توسط شرکت آمریکایی Scaled Composites شروع شد، شرکتی که توسط برت روتان، طراح پرآوازه وسایل هوایی و فضایی بنیان‌گذاری شده است. در سال‌های آغازین ساخت، ۴۰ نفر بر روی این پروژه کار می‌کردند اما در حال حاضر تعداد نفرات به ۳۰۰ رسیده است!

استراتولانچ که با نام “مدل ۳۵۱” هم شناخته می‌شود، همانند سایر طرح‌های برت روتان بسیار خلاقانه است. این هواپیما دو بدنه ۷۲ متری دارد و محموله در قسمت میانی قرار می‌گیرد و این پیکربندی شبیه هواپیمای وایت نایت ۲ (Scaled Composites White Knight Two) می‌باشد که چند سال قبل توسط همین شرکت طراحی و تولید شد. بال‌های این غول ۵۹۰ هزار کیلوگرمی ۱۱۷ متر می‌باشد که در حال حاضر رکوردار بزرگترین دهانه بال دنیا است و قابلیت حمل محموله‌ای به وزن ۵۰۰ هزار پوند (۲۲۶۷۹۶ کیلوگرم) را فراهم کرده است.

strato-orbital-rendering-sm-1

شماتیک استراتولانچ و محموله‌های آن بر فراز آسمان

hero-1

تصویری گرافیکی از نحوه انجام ماموریت استراتولانچ

به گفته شرکت سازنده، این پروژه تا اوایل سال ۲۰۱۶ پیشرفت ۷۶ درصدی داشته و در سال ۲۰۱۵ نیز گفته شده بود تا الان حدود ۹۰ هزار کیلوگرم سازه کامپوزیتی در آن بکار گرفته شده است. پیکربندی و وزن بالای استراتولانچ باعث شده که در هر بدنه، از ۱۲ ارابه فرود اصلی و دو چرخ برای ارابه فرود دماغه استفاده شود که در مجموع یک ارابه فرود ۲۸ چرخی را تشکیل می‌دهند و این چرخ‌ها به هواپیما کمک خواهند کرد که با طی مسافتی در حدود ۳ هزار  و ۶۰۰ متر از روی باند بلند شود. این غول کامپوزیتی در سالنی به وسعت بیش از ۸۰۰۰ متر مربع(بزرگتر از یک زمین فوتبال) در حال ساخته شدن است.

st

مقایسه دهانه بال استراتولانچ با تعدادی از هواپیماها

stratolaunch-systems-aircraft

سالن ساخت استراتولانچ و نمایی از عقب آن

stratolaunch-fuselage-879x485

دماغه یکی از بدنه‌های استراتولانچ و سایر اجزا که روی زمین است

سقف ارتفاع پروازی که برای استراتولانچ در نظر گرفته شده ۳۵ هزار پاست، چیزی در حدود ۱۰ هزار و ۷۰۰ متر از سطح زمین. استراتولانچ محموله خود را تا این ارتفاع بالا خواهد برد. این ارتفاع شاید آنقدر زیاد به نظر نرسد ولی باید در نظر داشت که درصد قابل توجهی از وزن پرتابه‌های فضایی در هنگام پرتاب از روی زمین مربوط به حجم سوختی است که در فاز اولیه پرتاب توسط موتور برای غلبه بر جاذبه مصرف می‌شود. با استفاده از استراتولانچ این سوخت ذخیره شده و در نتیجه می‌توان وزن محموله اصلی و یا برد موشک یا فضاپیما را افزایش داد.

مدیران این پروژه ابتدا قرار بود با شرکت SpaceX برای توسعه یک محموله مناسب همکاری داشته باشند اما این همکاری ادامه پیدا نکرد و این شرکت جای خود را به شرکت Orbital Sciences Corporation داد. در سال ۲۰۱۳ شرکت Orbital توسعه راکت هوا پرتاب Pegasus II را در برنامه قرار داد. راکتی که قادر بود محموله‌ای به وزن ۶۱۰۰ کیلوگرم را در خود جای دهد. توسعه این راکت تا اواسط سال ۲۰۱۵ ادامه داشت و پس از آن راکت حامل دیگری با نام Pegasus XL توسط این دو شرکت در دست اقدام قرار گرفت. پیش بینی شده اولین تست‌های پروازی استراتولانچ در سال ۲۰۱۷ انجام شود و اولین ماموریت آن هم در سال ۲۰۱۸ انجام گیرد. اگرچه پیش از این اعلام شده بود که اولین تست پروازی در سال ۲۰۱۶ انجام می‌شود اما وسعت این پروژه باعث به تاخیر افتادن اجرای تست‌ها شد.

مشخصات عمومی:

طول بدنه  ۷۳ متر
طول بال  ۱۱۷ متر
حداکثر وزن برخاست   ۵۸۹۶۷۰ کیلوگرم
قدرت موتور  ۶ موتور بوئینگ ۴۰۰-۷۴۷ با قدرت مجموع ۱۵۱۴.۴ کیلونیوتن

 

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Scaled_Composites_Stratolaunch

http://aerospace.vulcan.com/#stratolaunch


 

 

2 دیدگاه در ”استراتولانچ

 • ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ در ۴:۴۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  این هواپیما دو تا کابین داره ؟

  بعد هم شرکت اقای برت روتان سایتی نداره؟

  پاسخ
  • ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ در ۵:۴۲ ق.ظ
   پیوند یکتا

   در بعضی از مراجع گفته شده که کابین کنترل هواپیما در سمت راستش قرار داره.
   با جستجوی عبارت “Scaled Composites” میتونید سایت این شرکت رو پیدا کنید: http://www.scaled.com

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.