پهپاد ریپر (MQ-9 Reaper) | هوافضای جوان

پهپاد ریپر (MQ-9 Reaper)

کاربردهای پرنده های هدایت پذیر از دور یا همان پهپادها روز به روز در حال افزایشه و پیش بینی میشه که در دهه های آینده، اینگونه وسایل پروازی جایگاه بسیار ویژه ای در کاربردهای نظامی و غیر نظامی داشته باشن. پهپادها ابتدا فقط به منظور گشت زنی و شناسایی مورد استفاده می گرفتن و برد پروازی نسبتا کمی داشتن و در محیط های پروازی محدودی پرواز می کردن. اما حالا دیگر فرق کرده و پهپادها سرشان بسیار شلوغ شده چون وظایفی تاکتیکی مثل بمباران و حتی نبردهای هوایی نیز به آنها سپرده شده و آنها رو قادر ساخته تا بتوانند در ارتفاع های بالا پرواز کنن و بردهای های بیش از ۱۰۰۰ کیلومتری پرواز داشته باشن…

General_Atomics_MQ-9_Reaper

پهپاد رپیر یا MQ-9 Reaper یکی از این پهپادهاست. این پهپاد توانمند، یکی از بهترین پهپادهای تاکتیکی دنیاست که توسط شرکت جنرال اتمیکز (General Atomics) طراحی و ساخته شده. ریپر اولین پروازش رو در سال ۲۰۰۱ انجام داد و حدود ۶ سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۷ به طور رسمی از آن رونمایی شد.

640px-MQ-1_Predator_controls_2007-08-07

اتاق کنترل پهپاد ریپر

این پهپاد همچون سایر پهپادهای برد بلند، یک ایستگاه کنترل زمینی داره که دو اپراتورها یا خلبان وظیفه کنترلش را به عهده دارن. جالبه بدونید که هدایت این پهپاد از طریق ارتباطات ماهواره ای انجام میشه. یعنی اپراتورهای ریپر، از آمریکا براحتی می تونن آن را در در هر نقطه ای از جهان که هست کنترل کنن. البته این پهپاد پیشرفته قادره با برنامه ریزی از پیش تعیین شده در کامپیوترش بدون استفاده از خلبان و به طور اتوماتیک هم پرواز کنه که این موضوع برگ برنده ای برای این پهپاد بحساب میاد. قابلیت های بالای این پهپاد  باعث شده شرکت بزرگ ناسا نیز از آن برای کارهای تحقیقاتی خود استفاده کنه.

MQ-9_Reaper_Satcom

نمایی از اجزای داخلی ریپر

ریپر با وزن برخاست ۴۷۶۰ کیلوگرمی خود دارای بالی به طول ۲۰ متر و بدنه ای ۱۱ متری است. بالهای باریک و بلند این پهپاد آن را قادر می سازه تا مانند یک گلایدر مدت زمان زیادی رو بتونه در آسمان و با قدرت موتور کم پرواز کنه. ریپر قادره محموله ای به وزن ۷۰۰ کیلوگرم رو با خودش حمل کنه که ۱۴۰۰ کیلوگرم از این محموله را در خارج از خود یعنی ۱۴۰۰ کیلوگرم بمب و موشک و ۳۰۰ کیلوگرم مابقی رو در داخلش جای بده. حداکثر سرعت ۴۸۲ کیلومتر بر ساعت، برد عملیاتی ۱۸۲۵ کیلومتر و ۱۴ ساعت مدت زمان یا مداومت پروازی با حداکثر وزن محموله و پرواز در ارتفاع ۲۵ هزار پایی (۷.۵ کیلومتری) آن را تبدیل به یک پهپاد شکارچی و ماجراجو کرده است.

640px-First_MQ-9_Reaper_at_Creech_AFB_2007

 ریپر در کنار آشیانه

MQ-9_Reaper_taxis

آماده شدن رپیر برای پرواز

تا الان بیش از ۱۰۰ فروند از این پهپاد ساخته شده و هم اکنون علاوه بر آمریکا کشورهای مختلفی از جمله انگلیس، فرانسه، ایتالیا و هلند از آن استفاده می کنن. متاسفانه این پهپاد قاتل، عملیات های مختلفی را علیه مردم کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و یمن انجام داده است.

نوع ماموریت شناسایی-رزمی
طول بدنه ۱۱ متر
طول بال ۲۰ متر
ارتفاع ۳/۸۱
وزن خالی ۲۲۲۳ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست ۴۷۶۰ کیلوگرم
نیروی رانش و نوع موتور یک موتور توربوپراپ با توان ۹۰۰ اسب بخار
حداکثر سرعت ۴۸۲ کیلومتر بر ساعت
شعاع عملیاتی ۱۸۲۵ کیلومتر
سقف پرواز ۲۵۰۰۰ پا (۵/۷ کیلومتر)

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.