پهپاد بلک جک RQ-21A | هوافضای جوان

پهپاد بلک جک RQ-21A

طراحی یک پهپاد با ویژگی برخاستِ آسان و سریع و فرود ایمن و بدون دردسر، یکی از اهداف طراحان بوده است. گاهی ماموریت تعریف شده برای پهپاد تعیین کننده این ویژگی هاست. مثلا پرواز از روی ناوچه( که مساحت عرشه‌اش کمتر از چند ده متر است) و فرود بروی آن ممکن است در نگاه اول بعید بنظر برسد. اما باید بگوییم این کار شدنی است. پهپادهای تاکتیکی معمولا دارای این ویژگی هستند، تاکتیکی به این معنی که لازم است خیلی سریع به پرواز درآیند و تا فواصل چند ده کیلومتری بتوانند تصویر زنده تهیه کنند.

بلک جک یکی از همین پهپادهای تاکتیکی است که با عنوان RQ-21A شناخته می‌شود. در نگاه اول به این پهپاد حتما یاد پهپاد اسکن ایگل خواهید افتاد. بلک جک برادر کوچکتر اسکن ایگل آمریکایی ساخت شرکت insitu است، همان پهپادی که نمونه بومی آن چند سال پیش در کشور ساخته شد. این پهپاد در سال ۲۰۱۲ اولین پروازش را انجام داده و دو سال بعد معرفی شده و تا الان ۱۰۵ فروند از این پهپاد تاکتیکی به کاربر اصلی و سفارش دهنده‌اش یعنی نیروی دریایی آمریکا تحویل داده شده است. در حقیقت طرح بلک جک، طرحی است که در سال ۲۰۱۰ برنده رقابت توسعه یک پهپاد کاربردی برای این واحد نظامی از بین سایر طرح‌ها شده بود.

وزن برخاست این پهپاد ۶۱ کیلوگرم است و موتوری پیستونی با توان ۸ اسب بخار دارد که می‌تواند حداکثر سرعت ۱۳۸ کیلومتر برساعت و پرواز تا فواصل حدود ۱۰۰ کیلومتری را برای بلک جک فراهم آورد. از ویژگی‌های تحسین برانگیز این پهپاد دستیابی به مداومت پروازی ۲۴ ساعته در نمونه اصلاح شده است که پیش از آن تنها ۱۶ ساعت بود. اگرچه وزن برخاست در نمونه بهینه شده، به ۶۶ کیلوگرم افزایش یافته است.

rq21-5996

بلک جک روی پایه حمل

اپراتورها در حال قرار دادن بلک جک روی پرتابگر

این پهپاد شناسایی از تجهیزات کاربردی و مدرنی برای انجام ماموریت‌های خود استفاده می‌کند. دوربین‌های تصویربرداری در روز و شب، اینفرارد، سیستم هدف گذاری لیزری روی اهداف ثابت یا متحرک، سیستم شناسایی خودکار (Automatic identification system یا AIS) که در موقعیت یابی دریایی کاربرد دارد، بخش رله ارتباطاتی، انواع سنسورها … از جمله این تجهیزات می باشند. این تجهیزات این امکان را به بلک جک می دهد تا ماموریت هایی با ویژگی های هوشمندی، نظارت و شناسایی که اختصارا ISR یا (intelligence, surveillance, and reconnaissance) نامیده می شوند را بتواند انجام دهد.

دوربین و نشانگرهای لیزری

 

شرکت insitu یک سیستم بلک جک را شامل ۵ پهپاد و ۲ ایستگاه کنترل در نظر گرفته است که پرتاب گرها می توانند بروی زمین یا روی عرشه یک ناوچه یا کشتی قرار گیرند. قابلیت جمع شوندگی و ماژولار بودن و قرارگیری در یک جعبه کوچک یکی دیگر از مزایای این پهپاد می باشد که حمل آن را بسیار راحت کرده است. اگرچه پرتابگر و گیره هوایی آن هم فضای نسبتا زیادی را اشغال می کنند.

untitled

اجزا جداشونده بلک جک

 

اما از ویژگی های منحصر به فرد و جالب پهپادهای ساخت شرکت insitu نحوه بازیابی یا فرود آنهاست. فرود با کمک وسیله ای به نام  Skyhook یا گیره هوایی انجام می شود. به این نحو که بازوی بلندی که یک بند به آن آویزان است، وظیفه گرفتن پهپاد در در حین حرکت را بر عهده دارد. در نوک بال های بلک جک قلابی قرار دارد که به بند گیر کرده و پهپاد در کسری از ثانیه سرعتش به صفر رسیده و متوقف می شود.

 

VMU-2 flies in RQ-21A in 'Class D' airspace

پرتابگر پنوماتیکی بلک جک

اپراتورها در حال پایین آوردن بلک جک پس از فرود

 

بلک جک دو کاربر دیگر هم دارد، کانادا و هلند، البته تعداد خریدهای آنها تنها به ۱۰ فروند می رسد و پیش بینی می شود تعداد مشتریانش برای کاربردهای دریایی کم کم زیاد می شود. اگرچه مسائل فنی در نرخ تولید این پهپاد، توسعه آن را کمی با مشکل مواجه کرده است.

untitled2

نمای بالا و جانبی بلک جک

مشخصات عمومی:

طول بدنه : ۲.۵ متر
طول بال : ۴.۹ متر
وزن خالی : ۳۷ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۶۱ کیلوگرم  (نمونه بهینه شده: ۶۶ کیلوگرم)
قدرت موتور : ۸ اسب بخار

 

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۱۳۸ کیلومتر بر ساعت
مداومت پروازی  ۱۶ ساعت (نمونه بهینه شده:  ۲۴ ساعت)
برد:  ۹۳ کیلومتر
سقف پروازی : ۱۹.۵ کیلومتر

 

منابع:

www.en.wikipedia.org

www.insitu.com

www.navaldrones.com