موشک بالستیک ذوالفقار | هوافضای جوان

موشک بالستیک ذوالفقار

نوع تهدیدها، تاکتیک‌های جنگی نوین، موقعیت جغرافیایی دشمنان، رقابت‌های تسلیحاتی، نیازها و … مجموعه عواملی هستند که منجر به طراحی و توسعه یک سامانه جنگی تهاجمی یا تدافعی می‌شوند. این سامانه‌ها ممکن است یک سلاح کوچک باشند یا حتی یک موشک یا هواپیما. به همین خاطر همه کشورها با شناخت این عوامل سعی در تقویت سامانه‌های تسلیحاتی خود داشته اند. کشور ما نیز به دلیل ویژگی‌های خاص خود و به دلیل قرارگیری در استراتژیک‌ترین نقطه دنیا، سال‌های زیادی است که تحت تهدیدهای گوناگون قرار دارد و نکته جالب این است که وقتی از لحاظ نظامی ضعیف بوده‌ایم، بیشتر مورد هجوم بیگانگان قرار گرفته‌ایم. هجوم زمینی، دریایی و حتی هوایی.

کشور ما به دلیل اینکه سال‌های زیادی تحت سلطه، استعمار و نفوذ کشورهای بیگانه قرار داشته، قدرت نظامی‌اش هم تحت نظر و کنترل این کشورها بوده و در صورت نیاز تضعیف یا تقویت می‌شده. دهه اول نیم قرن گذشته یعنی حدود سال‌های ۴۶ تا ۵۶ شمسی ، قدرت نظامی ایران با فروش گسترده تسلیحات عمدتا آمریکایی رشد بسیار چشمگیری کرد، از زمین و آسمان گرفته تا دریا و زیر دریا. بعضی‌ها این قدرت نظامی را در نگاه ساده و عوامانه از نقاط قوت رژیم طاغوتی پهلوی می‌دانستند اما در حقیقت اینطور نبود و کشورمان به یک ابزار برای کشورهای تحت سلطه تبدیل شده بود. ابزاری که سودهای کلان و سرشاری برای آنها داشت.

دیری نپایید که این توان نظامی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و وقوع جنگ تحمیلی بسیار تضعیف شد و کشورمان در شرایطی قرار گرفت که تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه‌ای علیه‌اش وضع شد و هیچ کشوری اجازه فروش رسمی هرگونه سلاح حتی به مقدار اندک را هم نداشت اگرچه بعضی از کشورهای دوست نظیر سوریه، سلاح هایی را به ما می رساندند؛ در مقابل کشورهای زیادی انواع مختلفی از سلاح‌های روز دنیا را در اختیار رژیم بعثی عراق می‌گذاشتند که از جمله آنها موشک‌های زمین به زمین بودند که به شهرهای مختلف میهنمان اصابت می‌کردند. اما فرماندهان ما که تجربیات ارزشمندی از سال‌های نخست جنگ بدست آورده بودند، تصمیم به مقابله مستقیم گرفتند یعنی تحقق شعار “موشک جواب موشک” که در آن زمان‌ها بسیار شنیده می‌شد. خرید تعدادی موشک از لیبی و کره شمالی و تشکیل تیمی چند نفره برای آموزش شلیک آن در سوریه، آغازی بر یک تحول عظیم بود. تحولی که نتیجه‌اش در این سال‌ها برای همه جهانیان آشکار است و ما را به یکی از قدرت‌های موشکی دنیا تبدیل کرده است.

تشکیل واحدهای موشکی در سپاه و شروع کارهای تحقیقاتی و تخصصی بر روی موشک‌ها زیر نظر شهید والامقام حسن طهرانی مقدم منجر به ساخت نمونه‌های مهندسی معکوس شده موشک های سوخت مایع خانواده اسکاد با نام شهاب ۱، ۲ و ۳ در دهه هفتاد شد. همزمان با تجربیاتی که از ساخت راکت‌های سوخت جامد بدست آمده بود، کار بر روی طراحی و ساخت موشک‌های سوخت جامد به طور جدی  پیگیری شد و اوایل دهه هشتاد این تلاش‌ها به ثمر نشست و نتیجه‌اش موشکی با نام فاتح ۱۱۰ بود. موشکی بالستیک و کوتاه برد که می‌توانست اهدافش را با دقت نسبتا قابل قبولی هدف قرار دهد. اما فاتح یک مقدمه بود همچون اولین موشک‌های تازه ساخته شده سوخت مایع و در آغاز راه قرار داشت. راهی که پایانش به یکی از دقیق‌ترین موشک ساخته شده در کشور و حتی دنیا انجامید…

1396032912480844211189804

شهید طهرانی مقدم و همکارانش در حال آماده سازی شلیک اولین موشک

برد و دقت فاتح ۱۱۰ برای متخصصین موشکی کشورمان قابل قبول نبود. پس از سال‌ها تلاش و دستیابی به دانش ساخت سوخت‌های جامد جدیدتر، برد فاتح ۱۱۰،  افزایش یافت و به ۳۰۰ کیلومتر رسید و همزمان انجام بهینه‌سازی‌هایی بر روی سامانه‌های هدایت و کنترل، آن را به یک موشک نقطه زن که خطای اصابتش کمتر از ۱۰ متر بود تبدیل کرد که می‌توانست با کلاهک ۵۰۰ کیلوگرمی خود، ضربات مهلکی را به هدفش وارد سازد.

img_0434

فاتح ۱۱۰ در مراسم رژه

ef409c0c-0b07-41f3-a138-09da7ce16b1f-8

فاتح ۱۱۰ در رزمایش موشکی

فاتح ۱۱۰ به دلیل ویژگی‌های مثبتش به یک موشک پایه برای توسعه سایر موشک‌ها با اهداف دریایی و راداری تبدیل شد. در سال ۸۹ نمونه دریایی این موشک توانا، با نام خلیج فارس معرفی شد. موشکی که با سامانه‌های هدایت پیشرفته‌اش که در فاز پایانی بروی هدفش قفل می‌کند و هدف هیچ راه فراری جز تن دادن به نابودی ندارد و بلای جان ناوگان دریایی بیگانه خواهد بود. فناوری این موشک آنقدر پیچیده است که فقط چند کشور موفق به دستیابی به آن شده‌اند.

قواعد العدو فی مرمى صواریخ ایران البالستیه

یکی از نمونه‌های فاتح در کنار موشک خلیج فارس

 

fateh_1oo

موشک خلیج فارس

چند سال بعد و در سال ۹۳ موشک‌های هرمز ۱ و ۲ توجه همگان را به خود جلب کرد. معرفی موشک‌هایی از کلاس فاتح که هدفش نابودی رادارهای دشمن تا فواصل ۳۰۰ کیلومتری است. این دو موشک که جای خالی‌شان سال‌ها حس می‌شد، در نوع خود تحول بزرگی بود.

9s1ol3i054td0001

موشک‌های هرمز ۱ و ۲ روی پرتابگر دو فروندی

کلاس موشک‌های فاتح با دقت بسیار بالایی که داشتند، در مسیر توسعه قرار گرفتند. توسعه‌ای که تمرکز بیشتر بر روی سامانه رانشی آن یعنی موتورهایی کارآمدتر با سوخت‌های بهتر و پیشرفته‌تر بود. همچون گذشته این تلاش‌ها منجر به سامانه رانشی جدیدی شد که برد فاتح ۱۱۰ را به ۵۰۰ کیلومتر افزایش داد و نسل دیگری از موشک فاتح با نام فاتح ۳۱۳ معرفی شد. این افزایش برد نشان داد که دانش استراتژیک تولید سوخت‌های جامد مرکب در کشور به طور جدی در حال پیگیری است.

1802648

فاتح ۳۱۳

روز ۳۱ شهریور سال ۹۵ و مصادف با  رژه نیروهای مسلح، موشک جدیدی در بندرعباس مجددا توجه همگان را به خود جلب کرد. موشکی از کلاس فاتح و نمونه ارتقا یافته فاتح ۳۱۳ اما با ویژگی‌هایی فراتر از آنچه انتظار می‌رفت. این موشک ذوالفقار نام داشت، موشکی که این روزها همه آن را با نام موشک انتقام گیرنده از گروه تروریستی داعش می‌شناسند.

1395063109371576587098310

رونمایی از سامانه موشکی ذوالفقار

1395063110032262887103410

نمایی از بخش عقبی ذوالفقار

موشکی با برد ۷۵۰ کیلومتری که نقش قابل توجهی را در میدان‌های نبرد ایفا می‌کند. موشکی با کلاهک ۶۵۰ کیلوگرمی که به گفته کارشناسان نابودگر پایگاه‌های نظامی بیگانه در سراسر منطقه با فشار یک دکمه است. این موشک از یک سوخت جامد مرکب پیشرفته در سامانه رانشی خود استفاده می‌کند که در کنار ویژگی نقطه زنی و سامانه هدایت اینرسیایی و ماهواره‌ای که در برابر هر گونه جنگ الکترونیک مقاوم است توانایی موشکی نیروهای مسلح را در برابر هرگونه تهدید منطقه‌ای بسیار افزایش می‌دهد. ذوالفقار به دلیل ابعاد کوچکش می‌تواند بروی پرتابگرهای دو فروندی هم قرار گیرد و این یعنی یک سامانه موشکی چالاک که در زمان بسیار کمی آمده شلیک می‌شود. این موشک یک سال بعد در خط تولید انبوه قرار گرفت و هم اکنون تعداد بسیار زیادی از آن در پایگاهای زیر زمینی سپاه پاسداران آماده مقابله با هر گونه تهدیدی است.

mooshake_ghadr__ghiyam_4

ذخیره انبوه موشک در انبارهای زیر زمینی سپاه

1395070411152268387477410

ذوالفقار در پهنه آسمان

ذوالفقار اولین موشک مورد استفاده علیه اهداف جنگی پس از جنگ تحمیلی در حدود  ۳ دهه گذشته است. چندین فروند از این موشک نقطه زن علیه اهدافی در خاک سوریه مورد استفاده موفق قرار گرفت و خسارت سنگینی را به داعش وارد ساخت.

1098665_218

لحظه شلیک ذوالفقار به یکی از مقرهای داعش در سوریه

photo_2017-06-19_09-17-01

 شلیک ذوالفقار و موشک دیگری که منتظر فرمان آتش است

در پایان امیدواریم صنعت موشکی و فضایی کشور همچون دهه هشتاد شیب پرشتابی به خود بگیرد و مورد معامله های سیاسی دولت مردان با کشورهای ظالم غربی از جمله ایالات متحده که هدفشان چیزی جزء تضعیف و  ضربه زدن به کشورمان نیست، قرار نگیرد.

مشخصات موشک  ذوالفقار
سال ساخت نوع موتور مراحل موتور برد وزن کلاهک وزن پرتاب طول قطر
۱۳۹۵ سوخت جامد یک مرحله ای ۷۵۰ کیلومتر ۶۵۰ کیلوگرم ۳۴۵۰ کیلوگرم ۸/۸۶ متر ۷۱ سانتیمتر

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.