موشک تریدنت | هوافضای جوان

تریدنت

می دونستید که بعضی از موشک ها رو می شه از زیر آب و از درون زیر دریایی ها پرتاب کرد؟ فیلم (۱) لحظه ی پرتاب یکی از این موشک ها رو نشون می ده.


 

چگونگی پرتاب:

موتورهای این دو موشک وقتی زیر آب قرار دارند، روشن نمی شن بلکه باید موشک رو در لوله ای قرار داد و در جایی خارج از این لوله انفجاری رخ می ده و انرژی حاصل از این انفجار به یک تانک آب می رسه و باعث می شه آب به بخار تبدیل شه. موشک با کمک فشار حاصل از بخار، به سمت بالا حرکت می کنه و به اندازه ای انرژی می گیره که از لوله خارج شده و به سطح آب برسه؛ و بعد از اینکه به طور کامل از آب خارج شد، موتور مرحله ی اول روشن می شه. شکل (۱) خروج دو موشک بالستیک رو از زیردریایی نشون می ده. (البته این شکل مربوط به موشک های تریدنت نیست.) در شکل (۲) پرتاب موفق و در شکل (۳) پرتاب ناموفق این موشک دیده می شه.

keyfiate in kame

شکل (۱)

2

شکل (۲)

errant Trident

شکل (۳)

در زیر ویژگی های هر کدوم از این دو موشک بیان شده:

تریدنت ۱:

تریدنت ۱، یه موشک سه مرحله ایِ برد بلند و با سوخت جامده. با اینکه ابعاد این موشک نسبت به آخرین موشک ساخته شده قبل از خودش، خیلی بزرگتر نیست اما می تونه تا دو برابر اون برد داشته باشه. سازنده های تریدنت برای دستیابی به این هدف از سیستم پیشرانشِ پیشرفته تری استفاده کردند و همچنین موادی رو به کار بردند که وزن کمتری داشتند و البته اون چیزی که شبیه آنتنه و روی دماغه نصب شده هم با کاهش درگ به افزایش برد کمک می کنه. به این وسیله ی آنتن مانند که تا قبل از این روی موشک های بالستیک نصب نشده بود، ایرواسپیک(aerospike) می گن. تخمین زده شده که این وسیله بردِ تریدنت یک رو حدود ۵۵۰ کیلومتر افزایش داده!

3

شکل (۳)

 

تریدنت ۲:

این موشک نسبت به موشک تریدنت ۱ بزرگتره، در نتیجه محموله ی بیشتری رو می تونه با خودش حمل کنه. تراست موتورهای اون بیشتره و برد بیشتری هم داره. این موشک هم یک موشک سه مرحله ای است. مرحله ی اول اون از مرحله ی اول تریدنت یک بزرگتره و حاوی یه موتور با سوخت جامد، سیستم کنترل تراسته(Thrust vector control). مرحله ی دوم هم حاوی همین قطعاته. موتور مرحله ی اول و دوم با یک غلاف بهم متصل شدند و مهمات مربوط به جدا کردن مرحله ی اول از دوم در اون قرار داره.

4

شکل (۵)

مرحله ی دو و سه هم با قسمتی به نام “قسمت ابزار”(Equipment section) به هم متصل شدند. سعی شده که این قسمت نسبت به تریدنت ۱ کوچیکتر باشه. سیستم کنترل تراست و مهمات مربوط به جدا شدن مرحله ی یک و دو از هم در این قسمت قرار دارند. شکل (۵) تریدنت ۲ رو نشون می ده.

جالبه بدونید که ترایدنت ۲ چندتا سر جنگی داره و این باعث می شه که بتونه محدوده ی گسترده تری رو مورد هدف قرار بده. شکل (۶) که لحظه ی نزدیک شدن سرهای جنگی به زمین رو نشون می ده، این موضوع رو تایید می کنه.

ebHD0

شکل(۶)

سرهایِ جنگی این موشک رو می تونید تو شکل(۷)ببینید. همچنین چگونگی چینش اونها توی موشک هم در شکل (۸) نشون داده شدند.

2705787370_69252879c1_z

شکل(۷)

سرجنگی

شکل(۸)

 

ابعاد و بعضی از ویژگی های دیگه ی این دو موشک به صورت کمی در جدول زیر اومده:

تریدنت۲ تریدنت ۱
۵۹۰۰۰kg ۳۳۱۴۲kg وزن
۱۳.۵۷۹m ۱۰.۲m طول
۲.۱۱ m ۱.۸m قطرِ مرحله ی اول
۲۹,۰۲۰ km/h سرعت

با کمک شکل(۹) می تونید  این دو موشک رو با همدیگه و همچنین با موشک های قبلی مقایسه کنید.

DTN News Missiles.

شکل(۹)

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.