بالگرد سوپر کبرا (AH-1W) | هوافضای جوان

بالگرد سوپر کبرا (AH-1W)

بالگرد سوپر کبرا (AH-1W)

این بالگرد از خانواده بالگرد Bell AH-1 Cobra و نمونه دو موتوره این بالگرده. نمونه­‌ی اولیه که به هیویی کبرا معروف بود در سال ۱۹۶۵ساخته و در سال ۱۹۶۷ به ارتش آمریکا تحویل داده شد. این بالگرد عملکرد قابل قبولی از خودش نشون داد و در نتیجه به درخواست نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا نمونه بعدی اون یعنی مدل AH-1W معروف به سوپر کبرا در سال ۱۹۸۰ ساخته شد.

بالگرد سوپر کبرا

بالگرد سوپر کبرا

بالگرد AH-1 کبرا بالگردیه که تو کشورای زیادی خدمت کرده و کشورمون ایران نیز از این بالگرد در جنگ تحمیلی استفاده کرده. این بالگرد بعد از تولیدش و خدمت در جنگ ویتنام تونست مجوز تولید بیشتر و ارتقای خودش رو بگیره به همین دلیل انواع مختلفی از این بالگرد تولید شد. یکی از این مدل‌ها، مدل سوپر کبرا است. این مدل(AH-1W)نسبت به مدل­‌های اولیه خودش تفاوت‌هایی داره که داشتن عرض کمتر و باریک­‌تر، صندلی­‌های ردیفی و پشت سر هم و دو موتور بودن از جمله این تفاوت‌هاست. این مدل نهایتا با بالگرد افعی AH-1Z جایگزین شد که یک مدل چهار ملخه با قابلیت پروازی بیشتره.

بدنه باریک و چیدمان کابین

بدنه باریک و چیدمان کابین

کابین دوم که پشت سر خلبان قرار گرفته تجهیزات شلیک آتش بالگرد رو در خودش جای داده و عملا کمک خلبان هدایت اونا رو به عهده داره به همین دلیل سیستم‌­های لرزش­گیر بر روی اون نصب شده تا کمک خلبان بتونه با دقت بیشتری به هدف­گیری بپردازه.

ملخ­‌های پهن‌­تر این بالگرد نسبت به مدل قبلی و دوموتوره بودنش همینطور بدنه باریکترش باعث شده تا بالگرد چالاک‌­تر شده و سرعتش بیشتر بشه. بدنه باریک سوپر کبرا چون سطح مقطع کمتری داره بالطبع به راحتی توسط دشمن قابل هدف­گیری نیست.

بدنه باریک بالگرد سوپر کبرا

بدنه باریک بالگرد سوپر کبرا

دو موتور بودن بالگرد باعث میشه تا در شرایط سخت آب و هوایی مثل گرمای زیاد یا طوفان عملکردش بد نشه و خلبان بتونه به راحتی مانورهای لازم رو انجام بده. موتورهایی که بر روی این بالگرد نصب شده ساخت شرکت جنرال الکتریک و از نوع T-700-GE-401 هستند. این موتورها تونستند توانایی مانوری زیادی رو به این هلیکوپتر اضافه کنند و سرعت بالگرد رو به ۳۵۲ کیلومتر بر ساعت برسونند.

دهانه ورودی و خروجی موتورهای بالگرد سوپر کبرا

دهانه ورودی و خروجی موتورهای بالگرد سوپر کبرا

تجهیزات نظامی قابل حمل توسط بالگرد سوپر کبرا

استفاده از بالگرد نظامی اهدافی مانند مقابله با لشکرهای زرهی و تانک­‌های دشمن و اسکورت نیروهای زمینی خودی رو داره که وجود این نیازها در جنگ ویتنام باعث سفارش و ساخت و گسترش استفاده از این بالگردهای تهاجمی شد. سوپر کبرا میتونه از موشک ضد تانک هلفایر استفاده کنه که بالگردهای آپاچی از اون استفاده می‌کنند. برد این موشک ۸ تا ۱۲ کیلومتره و سیستم هدایت لیزری داره.

همونطور که در تصاویر این بالگرد می‌بینیم یک برجک مسلسل در دماغه بالگرد تعبیه شده. این مسلسل از نوع گتلینگ M197 3-barreled 20 mm است که خلبان در اسکورت نیروهای نظامی وقتی با نیروی پیاده نظام دشمن روبرو می‌شه میتونه ازش استفاده کنه.  انواع موشک­‌های ضد تانک که باعث محبوبیت این بالگرد در ارتش‌­های جهان شده در زیر فهرست شده:

  • راکت هایدرا
  • ۸ عدد راکت Zuni
  • موشک ضد تانک تاو
  • موشک AGM-114
  • موشک سایدواندر AIM-9

این تسلیحات با توجه به نوع ماموریت انتخاب می‌شن و به پایلون‌هایی که در زیر بالک‌­های بالگرد قرار گرفته نصب می‌شوند.

مسلسل بالگرد و پایلون محل نصب راکت

مسلسل بالگرد و پایلون محل نصب راکت

قسمتی از مانورها و شلیک راکت از این بالگرد رو میتونید در فیلم زیر ببینید.

 

مشخصات عمومی بالگرد

خدمه ۲ طول ۱۳.۶m قطر ملخ ۱۴.۶m
ارتفاع ۴.۱m وزن خالی ۴.۹۵۳ بیشترین وزن برخاست ۶۶۹۰kg
موتور  General Electric T700 turboshaft توان موتور ۱۳۰۰kW تعداد ملخ ۲

 

مشخصات عملکردی بالگرد

بیشترین سرعت ۳۵۲km/h
برد ۵۸۷km
ارتفاع خدمت ۳۷۲۰m
نرخ صعود ۸.۲m/s

 

منابع:

http://www.skytamer.com

https://en.wikipedia.org

http://www.military.com


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.