جنگنده Shenyang J-31 | هوافضای جوان

جنگنده Shenyang J-31

شِنیانگ J-31 ملقب به شاهین کوچک- الهام گرفته از جنگنده آمریکایی لاکهید مارتین F-35- یک جنگنده نسل پنجم چندمنظوره و دو موتوره ساخت کشور چین و دومین جنگنده رادارگریز بومی چین بعد از J-20 است.

جنگنده j-31 با هدف توانایی های پیشرفته دفاعی از قبیل پشتیبانی هوایی نزدیک، بمباران هوایی و عملیات‌های ممانعتی ساخته شده و چون قابلیت استقرار روی ناو هواپیمابر رو داره می‌شه از اون برای از بین بردن پدافند هوایی دشمن استفاده کرد. انتظار می‌ره که J-31 در سال ۲۰۲۰ بتونه شروع به کار کنه.

 نمونه اولیه (۳۱۰۰۱) J-31، اولین پروازش رو در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۲ انجام داد. یک مدل از این هواپیما در نمایشگاه بین المللی هوافضا و هوانوردی چین در نوامبر ۲۰۱۲ به نمایش در آمد. همچنین در نمایشگاه ۲۰۱۴، نمونه اولیه J-31 تست پروازی انجام داد که می‌تونید در ویدیو زیر نگاه کنید.

سازه هواپیما

نسبت منظری بال‌های این جنگنده ذوزنقه‌ای شکل پایین بوده و سازه داخل بال‌ها از جنس تیتانیوم است. طراحی رادارگریزی جنگنده ایجاب می‌کنه که مقطع عرضی هواپیما کم باشه و با‌ل‌های این هواپیما با زاویه سوییپ (عقب رفتگی) ۳۵ درجه‌ای که دارند در این زمینه کمک شایانی کرده‌اند. بدنه J-31 شامل یک جفت بال عقب است که به دو تثبیت کننده عمودی مجهز شده است. هواپیما دارای سه چرخ فرود هست که چرخ جلو شامل دو لاستیک و چرخ‌های عقب از نوع dogleg است (شکل ۱).

چرخ های J-31

شکل ۱- چرخ‌های J-31

هواپیما با یک خلبان کنترل می‌شه. برای بستن کابین خلبان از یک آسمانه(canopy) دوقسمتی شفاف استفاده شده که این کار دید خلبان رو افزایش میده (شکل ۲). هواپیما می‌تونه به تجهیزات پیشرفته هوانوردی شامل نمایشگرهای چند منظوره، سیستم هدفگیری الکترو-نوری (EOTS)، سنسورهای پیشرفته و سیستم‌های پیشرفته ارتباطی مجهز شود.

آسمانه J-31

شکل ۲- آسمانه J-31

تسلیحات شنیانگ J-31

جنگنده شنیانگ J-31 می‌تونه به یک توپ داخلی، دو اسلحه هرکدام با توانایی شلیک دو نوع موشک که در داخل بدنه مستقر شدند (مجوعا ۲۰۰۰ کیلوگرم) و سه جایگاه حمل سلاح بر روی هر بال (مجموعا ۶۰۰۰ کیلوگرم) مجهز بشه. از مهمات اصلی مورد استفاده در این جنگنده موشک کوتاه برد PL-10 و برد متوسط هوا به هوا SD-10A می‌باشد. شعاع جنگی این جنگنده ۱۲۰۰ کیلومتر و حداکثر وزن برخاست آن ۲۵۰۰۰ کیوگرم است. در جدول ۱ اطلاعات تکمیلی آورده شده است.

جدول ۱- قابلیت‌های تسلیحاتی جنگنده J-31

جایگاه حمل سلاح ۶ تا بر روی بال و یکی در داخل بدنه

(ظرفیت ۸۰۰۰ کیلوگرم حمل سلاح)

موشک‌ها هوا به هوا: ۱۲ تا برد متوسط

هوا به زمین: ۸ تا فراصوت

بمب‌ها ۸ تا بمب ۵۰۰ کیلوگرمی با عمق نفوذ بالا

۳۰ تا بمب کوچک‌تر

موتور و عملکرد جنگنده J-31

جنگنده رادارگریز j-31  از ورودی سوپرسونیک (فراصوت) بدون دایورتر (منحرف کننده) DSI برای کنترل جریان هوای ورودی به موتور استفاده کرده. این چند مزیت داره اول اینکه ورودی هوای به موتور در هواپیماهای معمولی از قطعات محرک سنگین زیادی درست شده در حالی که در ورودی نوع DSI تمام قطعات محرک به کلی حذف شده که این باعث ساده‌تر شدن مکانیزم هوای ورودی و کاهش وزن کلی هواپیما شده. دوم اینکه این نوع ورودی به طور قابل ملاحظه‌ای توانایی‌های رادارگریزی هواپیما رو افزایش میده.

هواپیما مجهز به دو موتور توربوفن RD-93 با پس سوز است که توسط روسیه طراحی و توسعه یافته‌اند (شکل ۳). هر موتور میتونه تراستی- همون نیروی رو به جلو واسه حرکت هواپیما- معادل با ۸۴ کیلو نیوتن تولید کنه. در سیستم پیشران همچنین از نازل های ثابت رادارگریز استفاده شده است.

RD-93

شکل ۳- موتور توربوفن RD-93

هواپیما می‌تونه با سرعتی معادل ۲۲۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند و حداکثر برد پروازی آن اگه به مخزن سوخت خارجی مجهز بشه ۲۰۰۰ کیلومتر است. همچنین سقف پروازی هواپیما یعنی حداکثر ارتفاع آن تا سطح دریا ۲۰۰۰۰ متر می‌باشد. در جدول ۲ می‌تونید مشخصات تقریبی این جنگنده را مشاهده کنید.

جدول ۲- مشخصات کلی جنگنده J-31

سرنشین یک نفر (خلبان)
طول ۱۷.۳ متر
دهانه بال ۱۱.۵ متر
ارتفاع ۴.۸ متر
سطح بال ۴۰ متر مربع
حداکثر وزن برخاست ۲۵۰۰۰ کیلوگرم
نیرو محرکه ۲x RD-93 با پس سوز، تراست تولیدی ۸۵ kN برای هر کدام
حداکثر سرعت ۲۲۰۰ کیلومتر در ساعت ( ۱.۸ ماخ)
برد جنگی

۱۲۵۰ کیلومتر فقط مخزن سوخت داخل، ۲۰۰۰ کیلومتر با همرا مخزن سوخت خارجی

 

منابع.

۱- https://en.wikipedia.org/wiki/Shenyang_J-31

۲- http://www.airforce-technology.com/projects/shenyang-j-31-stealth-fighter/

۳- https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=1024


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.