بالگرد Harbin Z-19 | هوافضای جوان

بالگرد Harbin Z-19

چین برای تولید یک بالگرد شناسایی که ابعاد کوچک داشته باشه و تا حدودی مسلح باشه تصمیم گرفت تا بالگرد Z-9 را بازطراحی کنه. بالگردی که طراحی و ساخت اون به دهه ۱۹۸۰ میلادی برمی‌گرده. چین امتیاز تولید بالگرد فرانسوی دوفین رو بدست میاره و شرکت هاربین اسم Z-9 رو برای اون انتخاب می‌کنه. توسعه این بالگرد به منظور هریک از اهداف ترابری و یا تهاجمی ادامه پیدا میکنه تا اینبار که هدف ساخت یک بالگرد شناسایی ارزان قیمت است.

Image result for Harbin Z-19

بالگرد Z-19

با توجه به اینکه روند تولید این بالگرد یک بازطراحی از نمونه قبلی و مورد استفاده چین بود زمان زیادی رو به خودش اختصاص نداد و به سرعت به مرحله تولید رسید. این بالگرد در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار پرواز می‌کنه و یک سال بعد وارد خط تولید می‌شه.

کابین این بالگرد نسبت به Z-9 تغییر کرده و فضای کابین کوچکتر شده زیرا دیگه نیازی به ترابری سربازان درون یک بالگرد شناسایی نبوده. پوزه بالگرد هم کمی کوچکتر و تیزتر شده.  ملخ دم و ملخ اصلی هر کدام چهار تیغه دارند که ملخ دم برای حفاظت بیشتر داخل بدنه و توپی دم قرار گرفته است. این بالگرد دو بالچه داره که تجهیزات جنگی زیر این بالچه نصب می‌شه و دم افقی هم داره که در کنترل پرواز به کمک بالگرد میاد. موتور ۸۳۹ اسب بخاری این بالگرد همون موتوریه که روی بالگرد اصلی یعنی دوفین نصب بوده و در چین ابتدا با قطعات اصلی مونتاژ می‌شده و بعد از اون خود چین این قطعات رو تولید می‌کرده و با نام WZ-8C رو بالگرد نصب می‌کنه. این موتور در چین مهندسی معکوس شد و حتی پایه ساخت یک موتور توبوشفت برای بالگردهای ترابری هم شد.

بالچه و دم افقی

بالچه و دم افقی

سعی شده که این بالگرد کاملا ایمن و ضد ضربه باشه. بدنه این بالگرد  از کامپوزیت ساخته شده و شیشه‌های بالگرد هم دارای شیب هستند تا اثر برخورد رو با تقسیم مولفه‌های نیرو کاهش بدهند همچنین این شیشه‌ها چند تکه هستند. ارابه فرود کاملا مستحکم ساخته شده و چیدمان اون با بالگرد Z-9 فرق داره و یک چرخ در دم قرار گرفته و دو چرخ هم در جلو. این ارابه ثابته و جمع نمی‌شه. تغییر این نوع ارابه فرود به دلیل کاهش وزن بالگرده جدیده که دیگه نیازی به ارابه پیچیده مدل قبلی نیست و همچنین با این کار وزن بالگرد باز هم کمتر می‌شه.

مخزن‌های سوخت این بالگرد مجددا طراحی شده تا ضد گلوله باشند. در اطراف موتور جنس غلاف طوری در نظر گرفته شده تا از حجم امواج فروسرخ منتشر شده کاسته بشه. کابین اصطلاحا فول گلسی است یعنی در هر کابین سه نمایشگر دیجیتال وجود داره که رنگی بوده و اطلاعات مورد نیاز خلبان روی اون نمایش داده می‌شه. کلاه خلبان طوری طراحی شده که خلبان با نگاه کردن به اطراف می‌تونه توپ متحرک بالگرد رو به جهت دلخواه هدفگیری کنه و این کلاه به دوربین حرارتی بالگرد متصله و خلبان با دریچه در نظر گرفته شده در اون می‌تونه در شب هم دید مناسبی داشته باشه.

سامانه هشدار دهنده لیزری و راداری در اطراف بالگرد نصب شده و این بالگرد در هنگام خطر و هدف قرار گرفتن توسط موشک‌های حرارتی می‌تونه برای منحرف کردن این نوع موشک‌ها از فلر استفاده کنه.

در گوی زیر دماغه سامانه اپتیکی قرار داده شده که که دوربین حرارتی و دوربین مسافت یاب درون آن تعبیه شده و این قابلیت رو داره که بتونه مسافت اهداف رو بسنجه و اولویت بندی کنه و این اطلاعات رو به سیستم آتش بالگرد بفرسته. قابلیت دیگه این سیستم تحت تعقیب قرار دادن اهداف متحرکه و این باعث می‌شه تا دقت آتش بالاتر بره و کار خلبان ساده‌تر بشه.

سامانه اپتیکی بالگرد

سامانه اپتیکی بالگرد

اما توپ تک لول با کالیبر ۲۳ میلیمتری که در زیر دماغه قرار گرفته تنها در چند نمونه وجود دارد و در تمام بالگردهای تولیدی قرار نگرفته. این توپ به سامانه هدف گیری زیر دماغه و کلاه خلبان ارتباط داره.

راکت‌ها در زیر بالچه این بالگرد نصب می‌شه و با توجه به کالیبر راکت‌ها تعداد متفاوتی رو می‌تونه حمل کنه مثلا اگه کالیبر راکت ۹۰ باشه دو تا راکت انداز ۷ لول رو می‌تونه حمل کنه و اگه کالیبر ۵۷ باشه دوتا راکت انداز ۲۰ لول رو می‌تونه حمل کنه. از تسلیحاتی که این بالگرد می‌تونه حمل کنه موشک ضد تانک HJ-8 و موشک هدایت لیزری HJ-9 و موشک هوا به هوای TY-90 رو می‌شه نام برد.

Image result for Z-19

محل قرارگیری تسلیحات

در مجموع می‌شه گفت این بالگرد طراحی شده تا مکمل بقیه بالگردها باشه و پشتیبانی آتش اون تنها برای جنگ‌ها و واحدهای کوچک پاسخگوئه و سامانه‌های الکترونیکی این بالگرد مانند Z-10 پیشرفته نیست. این بالگرد یه نسخه صادراتی بالگردهای چینیه اما نتونسته مشتری پیدا کنه هرچند که این بالگرد قیمت پایینی هم داره و به نسبت ارزان محسوب می‌شه.

در ویدئو زیر می‌تونید پرواز این بالگرد رو مشاهده کنید

 

مشخصات

تعداد خدمه

۲ بیشترین وزن برخاست  ۴,۲۵۰kg برد ۷۰۰km

طول

۱۲m قطر ملخ اصلی ۱۱.۹۳m مدت زمان پرواز ۴hours
ارتفاع ۴.۰۱m بیشترین سرعت ۲۸۰km/h ارتفاع خدمت

۶,۰۰۰m

وزن خالی ۲,۳۵۰kg سرعت کروز ۲۴۵km/h نرخ صعود

 ۹m/s

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Harbin_Z-19

http://www.airforce-technology.com/projects/harbin-z-19-light-attack-helicopter

http://www.military-today.com/helicopters/z19.htm

https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=992

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.