معرفی پهپادهای رنگین کمان کشور چین | هوافضای جوان

معرفی پهپادهای رنگین کمان کشور چین

photo-album

 

پهپاد CH-1 با برد متوسط اولین عضو از خانواده رنگین کمان (به چینی Chang Hong)  شرکت علم و فناوری هوافضای کشور چین (CASC) است که به منظور انجام ماموریت‌های شناسایی و نظارتی هوایی طراحی شده. برنامه ساخت این پهپاد در سال ۲۰۰۰ میلادی شروع شد.

در طراحی CH-1 از بال‌های ثابت و سکان عمودی استفاده شده همچنین موتور پروانه‌ای آن با دو پره در قسمت انتهای بدنه قرار گرفته است. این پرنده از روی کامیون نظامی مجهز به ریل پرتاب با کمک راکت پرواز می‌کند(شکل ۱).

شکل 1- نحوه برخاست پهپاد CH-1

شکل ۱- نحوه برخاست پهپاد CH-1

 

همچنین در هنگام فرود چتری که به این منظور برای CH-1 تعبیه شده  به صورت خودکار باز می‌شود و از این طریق پرنده برای پرواز مجدد آماده می‌شود(شکل ۲). حداکثر سرعت پروازی CH-1 بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلومتر در ساعت بوده و حداکثر مسافتی که می‌تواند پرواز کند ۱۰۰ کیلومتر است. CH-1 در ارتفاعی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر پرواز می‌کند.

شکل 2- چگونگی فرود پهپاد CH-1

شکل ۲- چگونگی فرود پهپاد CH-1

CH-1 برای هدف‌های شناسایی مناسب بوده و با سکوی الکترو-نوری تعبیه شده می تواند در تمام شرایط آب و هوایی ماموریتش را انجام دهد. این پهپاد هم در ناحیه نور مرئی و هم در ناحیه فروسرخ تصویربرداری می‌کند. بیشترین وزن محموله‌ای که CH-1 می‌تواند حمل کند، ۲۰ کیلوگرم است.

عضو بعدی این خانواده CH-2 است که تقریبا به CH-1 شبیه است.

CH-3 سومین عضو خانواده رنگین کمان بوده که از قابلیت‌های رزمی برخوردار است. CH-3 فاقد سکان عمودی بوده و برای افزایش کنترل و پایداری از کانارد استفاده می‌کند. همچنین بال‌های این پرنده دارای زاویه عقب رفتگی (سوئیپ) می‌باشد و در انتهای آنها از بالک‌های بزرگی استفاده شده است. موتور پروانه‌ای CH-3 با سه پره در قسمت انتهایی بدنه قرار گرفته است (شکل ۳).

شکل 3- پهپاد CH-3

شکل ۳- پهپاد CH-3

 

CH3-A توسعه یافته CH-3بوده و ظاهر مشابهی با CH-3 دارد. بهبودهایی که در این مدل ایجاد شده عبارتند از: افزایش حداکثر جرم محموله تا ۱۰۰ کیلوگرم و اضافه شدن لینک ارتباط ماهواره‌ای. همچنین CH3-A دارای قابلیت حمل راکت‌های هدایت شونده لیزری AR-1 است.

 

چهارمین سری از پهپادهای شرکت علم و فناوری هوافضای کشور چین، پهپاد CH-4 است که شباهت بسیاری هم به پهپاد آمریکایی MQ-9 Reaper دارد. سری پهپادهای CH-4 با هدف انجام ماموریت‌هایی بر روی خشکی و یا دریا در ارتفاعات بالا طراحی و ساخته شدند. تاکنون تعدادی از این پهپادها به کشورهای مصر، عربستان سعودی و عراق صادر شده است (شکل ۴).

پهپاد Ch-4B

شکل ۴- پهپاد Ch-4B

طول دهانه بال این پرنده ۱۸ متر بوده و حداکثر جرم برخاستی آن ۱۳۵۰ کیلوگرم است. پهپادهای CH-4 در دو مدل موجود هستند. یکی پهپاد فقط نظارتی CH-4A و دیگری پهپاد نظارتی و مسلح CH-4B. پهپاد CH-4A می‌تواند تا ۳۰ ساعت معادل ۵۰۰۰ کیلومتر و بر اساس تخمین‌های دیگر تا ۴۰ ساعت پرواز کند. سرعت پروازی این پرنده بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است. ارتفاع پروازی پرنده بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ متر بوده که با پرواز در این ارتفاع از تیررس اکثر ضدهوایی‌ها محفوظ می‌ماند. این پهپاد حداکثر می‌تواند تا شعاع ۲۵۰ کیلومتری از مرکز کنترل پرواز کند، ولی اگر به ماهواره متصل باشد این عدد تا ۲۰۰۰ کیلومتر افزایش می‌یابد.

CH-4B شش جایگاه حمل سلاح روی بالهایش دارد و حداکثر می تواند محموله‌ای باجرم بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم را حمل کند. تجهیزاتی که این پهپاد با خودش حمل می‌کند عبارتند از:

  • موشک‌های ۴۵ کیلویی ضدتانک لیزری AR-1 با قابلیت شلیک از ارتفاع ۵۰۰۰ متری
  • چندین بمب هوایی کوچک که توسط ماهواره هدایت می‌شود

البته اگه تمام تجهیزات جنگی را با خودش داشته باشد مدوامت پروازی این پرنده به ۱۴ ساعت کاهش پیدا می‌کند.

پهپاد CH-4B در لحظه شلیک موشک

شکل ۵- پهپاد CH-4B در لحظه شلیک موشک

 

اگرچه CH-4 موتوری مشابه با سری قبلی خودش (CH-3/3A) دارد، ولی با بهینه سازی طراحی آیرودینامیکی این پرنده، مصرف سوخت گشت زنی آن به میزان ۱۵% کاهش داشته و با داشتن نسبت ضریب لیفت به درگ ۱ باعث شده که پهپاد بتواند محموله بیشتری با خود حمل کند و یا برای مدت بیشتری به پرواز ادامه دهد.

CH-4 به دو سیستم نظارتی مجهز شده. سکوی الکترو- نوری در قسمت پایینی آن و رادار دهانه ترکیبی (SAR).

سری CH-4 تا حدودی هم قابلیت رادارگریزی دارد چراکه ۸۰ درصد سطح پرنده از مواد ترکیبی ساخته شده و همچنین موتور پیستونی نسبتا کم صدایی دارد.

تست این پهپاد که توسط ارتش عراق انجام شده در ویدیوی زیر قابل مشاهده است.

 

 

جدیدترین عضو این خانواده پهپاد CH-5 است. دهانه بال این پهپاد ۲۱ متر بوده و توانایی حمل ۱۲۰۰ کیلوگرم محموله را دارد (شکل ۶). تست پروازی این پرنده در آگوست ۲۰۱۵ انجام شد و پس از دو سال در جولای ۲۰۱۷ برای اولین بار در نمایشگاه هوانوردی در معرض دید عموم قرار گرفت.

شکل 6- پهپاد CH-5

شکل ۶- پهپاد CH-5

 

CH-5 می‌تواند ۱۶ سلاح هوا به زمین از قبیل موشک‌های هدایت شونده لیزری هوا به زمین Lan Jian 7، بمب‍‌های هدایت شونده TG100 و موشک‌های ضدتانک AR-1 را با خودش حمل کند (شکل ۷). با توجه به اینکه این پهپاد از سیستم هدایتی و ارتباطی مشابه با نسخه‌های قبلی خودش استفاده می‌کند، می‌تواند با هماهنگ شدن با نسخه‌های پیشین خودش یعنی CH-4 و CH-3 یک عملیات مشترک را انجام دهد.

شکل 7- تجهیزات تسلیحاتی پهپاد CH-5

شکل ۷- تجهیزات تسلیحاتی پهپاد CH-5

 

این پهپاد می‌تواند تا شعاع ۲۵۰ کیلومتر از مرکز پرواز کند ولی اگر به ماهواره متصل شود می‌تواند این محدوده را به ۲۰۰۰ کیلومتر افزایش دهد. هرچند برخی گزارش‌ها حاکی از این هستند که برد ماکزیمم این پرنده ۶۵۰۰ کیلومتر بوده که در نهایتا تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر افزایش خواهد یافت. همچنین در این پهپاد از موتور ۳۳۰ اسب بخار استفاده شده و استقامت پروازی آن ۶۰ ساعت و سقف پروازی آن ۷۰۰۰ متر است. سرعت پروازی این پرنده بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ کیلومتر در ساعت متغیر است.

در جدول زیر پنج عضو ذکر شده خانواده رنگین کمان با هم مقایسه شده‌اند.

پرنده CH-1/2 CH-3 CH-4 CH-5
اندازه دهانه بال ۴.۴ متر ۸ متر ۱۸ متر ۲۱ متر
حداکثر برد ۷۴۰ کیلومتر ۹۶۰ کیلومتر ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر ۶۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر
استقامت پروازی ۶ ساعت ۱۲ ساعت ۳۰ تا ۴۰ ساعت ۶۰ ساعت
سقف پرواز ۴.۶ کیلومتر ۴ کیلومتر ۵ تا ۷ کیلومتر ۷ کیلومتر
محموله قابل حمل ۴.۵ کیوگرم ۶۰-۸۰ کیلوگرم ۲۵۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم ۱۲۰۰ کیلوگرم

 

در خانواده رنگین کمان پهپادهای دیگری هم از قبیل CH-91، CH-92، CH-802، CH-803 و CH-901 وجود دارند که از آن‌ها در ماموریت‌های شناسایی و نظارتی استفاده می‌شود.

 

مراجع.

۱- https://www.globalsecurity.org/military/world/china/ch-4.htm

۲- https://www.uasvision.com/2015/03/23/iraqi-air-force-got-ch-4b-uav-from-china/

۳- https://en.wikipedia.org/wiki/CASC_Rainbow

۴- http://www.janes.com/article/65330/heavily-armed-casc-ch-5-uav-makes-public-debut


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.