بالگرد هما | هوافضای جوان

بالگرد هما

پیشرفت در صنایع هوافضا برای کشورهایی مانند کشور خودمان ایران که دارای آرمان‌ها و اهداف خاص خود است، راهی بسیار دشوار است. به دلیل محدودیت‌ها و فشارهای وارده از طرف کشورهای دیگر، هر گونه پیشرفت، به هر اندازه، باعث شادی و افتخار ما است. نمونه‌ای از این پیشرفت‌ها ساخت بالگرد ملی هما می‌باشد که به تازگی به دست متخصصین هوافضایی شرکت پنها مورد آزمایش قرار گرفته است.

بالگرد هما  یک بالگرد نیمه سنگین به شمار می‌آید که توانایی حمل ۱۴ نفر مسافر و ۲ نفر خدمه را دارا می‌باشد. به طور کلی، بالگردهای ترابری به سه گروه سبک وزن، نیمه سنگین و سنگین تقسیم‌بندی می‌شوند. طرح اولیه‌ی این بالگرد از بالگرد آمریکایی مدل Bell 214ST الهام گرفته شده و ویژگی‌های عملکردی آن نیز شبیه این بالگرد است. در تصویر زیر، می‌توانید اولین ماکت به نمایش گذاشته شده از بالگرد هما را ببینید.

اولین ماکت از بالگرد ملی هما

اولین ماکت از بالگرد ملی هما

ایران نیازمند بالگردی بود که بتواند بدون هیچ مشکلی در آسمان ایران پرواز کند و با شرایط جوی و آب و هوای کشورمان سازگار باشد. این شرایط جوی ارتفاع زیاد نسبت به سطح دریا و درجه حرارت بالا می‌باشد که هر دو روی عملکرد بالگرد تاثیر بسیاری می‌گذارد. شرکت پنها توانست با ساخت بالگرد هما این نیاز را برطرف کند. بالگرد هما یک پروژه ملی به شمار می‌آید و نام این بالگرد از حروف اول کلمات “هلیکوپتر ملی ایران” گرفته شده است. تصویر زیر، به نمایش گذاشتن این بالگرد را نشان می‌دهد.

تصویری از بالگرد هما در نمایشگاه برای دید عموم

تصویری از بالگرد هما در نمایشگاه برای دید عموم

از بالگرد هما، تاکنون تنها طرح ماک‌آپ آن در نمایشگاه بین‌المللی هوایی کیش به نمایش درآمده است که بدنه آن شباهت زیادی به بالگرد ۲۱۴ST‌ دارد. اما “هما” از ملخ اصلی چهارپره استفاده می‌کند که با توجه به کوتاه بودن طول آن، امکان نشست‌ و برخاست این بالگرد را در شرایط کوهستانی و همچنین سکوهای نفتی و… فراهم می‌سازد.

ساخت بالگرد هما با این شرایط، نه ‌تنها برای مأموریت‌های آموزشی، بلکه برای استفاده در جنگلبانی، امداد و نجات، کنترل ترافیک، سکوهای نفتی و… نیز کاربرد دارد. این بالگرد با استفاده از دو موتور، برد و مداومت پروازی بالایی خواهد داشت و همچنین قابلیت اطمینان بالایی برای طی کردن مسافت‌های طولانی در کوهستان و دریا را دارد.

در تولید بالگرد ملی از مواد کامپوزیتی استفاده شده است که علاوه بر کاهش وزن، بازتاب راداری کمتری نیز دارد و همین مسئله در کنار استفاده از سامانه‌های راداری، باعث رادار گریزی هما شده است. همچنین، بالگرد هما توانایی مسلح شدن به سلاح‌هایی مانند تیربار کاتلینگ، راکت انداز و همچنین موشک‌های ضد زره را دارد. سیستم کنترل و صفحه نمایش اطلاعات پروازی بالگرد هما در تصویر زیر مشخص است.

تصویری از صفحه نمایش بالگرد هما، عکس از خبرگزاری مشرق نیوز

تصویری از صفحه نمایش بالگرد هما، عکس از خبرگزاری مشرق نیوز

بالگرد هما در حال حاضر فقط به صورت آزمایشی به پرواز در آمده است و برای به تولید انبوه رسیدن نیازمند گرفتن استانداردهای پروازی است که فرایند گرفتن این استانداردها زمان بر است.

بعد از اخذ استانداردهای پروازی، بالگرد هما توانایی صادر شدن به کشورهای دیگر را نیز دارد.

تصویری از ماکت بالگرد هما

تصویری از ماکت بالگرد هما، عکس از خبرگزاری مشرق نیوز

 

در حال حاضر، ویدیویی از پرواز بالگرد هما در دسترس نیست، اما ویدیوی زیر از لحظه روشن شدن موتور تا برخواستن بالگرد مشابه هما یعنی Bell 214ST را نشان می‌دهد.

جدولی از مشخصات بالگرد Bell 214ST که احتمالا مشخصات بالگرد هما نیز شبیه به این مشخصات می‌باشد

تعداد خدمه

دو نفر

ظرفیت مسافر

۱۴ نفر

طول

۱۴.۶۳ متر

قطر صفحه ملخ

۱۵.۲۴ متر مربع

ارتفاع

۳.۹ متر

وزن خالی

۳۴۴۲ کیلو گرم

بیشینه وزن پرواز

۶۸۰۵ کیلو گرم

بیشینه مقدار بار

۱۷۵۸ کیلو گرم

موتور

لایکومینگ ال-تی-سی-۴بی-۸دی

توان بیشینه

۲۹۳۰ اسب بخار

سرعت کروز

۲۴۰ کیلومتر بر ساعت

برد

۴۷۵ کیلومتر

سقف پرواز

۵ هزار متر

 

منابع

http://www.jamnews.ir/textversion/detail/news/448026/840

https://www.mashreghnews.ir/news/139750/

https://en.wikipedia.org

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.