سازه چیست؟ | هوافضای جوان

سازه چیست؟

سازه به زیان ساده

در جلسه اول ابتدا قراره با سازه آشنا بشیم و سپس به  صورت مختصر به سازه های طبیعی و غیر طبیعی بپردازیم. تصور کنید یک وسیله مثل هواپیما، خودرو و حتی ساختمون و هر وسیله دیگه ای قراره طراحی و ساخته بشه. برای همین اولین چیزی که به ذهن میرسه اینه که ابتدا باید یک شکل کلی یا یک سازه اصلی از آن وسیله درست بشه. مثلا در ساختمون اسکلت فلزی یا بتونی یا در هواپیما، اسکلت اصلی، حتی برای بدن هم میتونیم بگیم استخوان ها. این شکل یا ساختار اصلی باید دوتا وظیفه اصلی رو به عهده بگیره اول اینکه شکل مد نظر مارو درست کنه مثلا در بدنه هواپیما شکل لوله ای و دوم اینکه استحکام لازم رو هم داشته باشد تا بتونه نیروها و وزن هایی که بهش وارد میشه رو تحمل کنه…

مثلا در شکل زیر سازه اصلی مربوط به یک هواپیمای مسافربری، ساختمان و بدن انسان رو ببینید. همونطور که در شکلها معلومه اجزاء زیادی بکار میره تا یک سازه محکم و قوی درست بشه و شکل دلخواه ما رو هم داشته باشه.

            A400m   imageGallery_1

MaleSkeletonsitting1

معمولا اکثر سازه ها اول بروی یک یا تعدادی سازه بزرگتر و محکم تر وصل میشن. مثلا تو ساختمون سازی، اول ستون هایی به صورت بزرگ و بعد تیرها به صورت افقی بروی آنها قرار می گیرند و در هواپیما نیز اجزا اصلی مثل قاب های فلزی و تیرک ها وجود دارن که به بقیه اجزاء به آنها متصل میشن. بنابراین سازه ها مجموعه ای از اجزاء فلزی یا غیر فلزی هستن که به صورت هماهنگ به هم متصل شده و وظیفه ایجاد یک شکل کلی و تحمل نیروهای داخلی یا خارجی وارده را بر عهده دارن.

سازه های طبیعی

اگر یه نگاهی به محیط طبیعی اطراف زندگیمون بندازیم با سازه های طبیعی جور وا جوری مواجه میشیم. یکی از قشنگ ترین سازه های طبیعت، قسمت های مختلف یک درخته. مثلا برگ درخت که ممکنه خیلی ساده بنظر برسه اما سازه بسیار جالبی داره که علاوه بر ایجاد راه های نقل و انتقال مواد غذایی، وظیفه شکل دادن به برگ رو به عهده داره و همونطور که میدونیم در درختان و گیاهان عمل مهم فتوسنز انجام میشه و این سازه باعث میشه یک برگ، ماه های زیادی به طور مناسبی بروی شاخه های یک درخت و در جلوی نور خورشید قرار بگیره.

                       6887988-leaf-wallpapers green_leaves_PNG3678

مثال دیگه ای که مهندسی خلقت در اون نهفتست سازه لانه زنبور یا کندوست که از شکلهای منظم شش گوش تشکیل شده که با وزن بسیار کم، در برابر بعضی از نیروهای بزرگ بشدت مقاومه. مهندسان سازه، سالهای زیادی هست که در این موضوع مشغول تحقیق و پژوهش هستن و با الهام گیری از سازه های لانه زنبوری شکل تونستن سازه های بسیار سبک محکمی رو طراحی کنن که یکی از کاربرداش قسمت های مختلف سازه های صفحه ای شکل و غیر صفحه ای هواپیما و خودروهاست.

 honeycomb     1024px-2013_IAA_BMW_i3_Honeycomb_structure

سازه های بسیار زیادی در طبیعت وجود داره که اوج مهندسی رو میشه در اونها دید و همه این سازه ها رو خالق هستی بدون هیچ عیب و نقصی آفریده و به طور منظم کنار هم قرارشون داده. هدف همه این سازه های طبیعی و غیر طبیعی ایجاد شکل و استحکام است.

سازه های مهندسی

بشر از ابتدا با توجه به نیازهایش به سراغ ساخت انواع سازه ها رفت. اما با گذر زمان و آمدن دانش ها و تکنولوژی های مهندسی، نوع سازه ها هم دستخوش تغییر شد و بشر را قادر ساخت تا هر نوع سازه پیچیده ای رو طراحی کنه و بسازه، ساختمان های بلند، پلهای طولانی، وسایل نقلیه زمینی و دریایی مدرن و طراحی و ساخت انواع وسایل هوافضایی که اوج مهندسی رو میشه در این وسایل دید. این سازه ها اکثرا حاصل سیر تدریجی پیشرفت علوم مهندسی هستن که طی سالیان دراز به وجود آمده اند.

        201405041809402479      What-is-Structural-Engineering-6 (1)

bmw-frame-structure


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.