کمربند سیارک‌ها | هوافضای جوان

کمربند سیارک‌ها

کمربند سیارکی بین مدار مریخ و مشتری قرار گرفته است. در این کمربند تعداد زیادی سیارک با ابعاد مختلف به دور خورشید می‌گردند. شکل زیر به شما کمک می‌کند که دید بهتری نسبت به مکان قرار گیری این کمربند پیدا کنید. البته ممکن است با توجه به این شکل فکر کنید که سیارک‌ها خیلی بهم نزدیک هستند، اما باید بدانید که فاصله آن‌ها با یکدیگر حدودا ۱ تا ۳ کیلومتر است به عبارت دیگر اگر روی یکی از این سیارک‌ها بایستید، نزدیک‌ترین جرم به شما به سختی دیده خواهد شد.

This image depicts the two areas where most of the asteroids in the Solar System are found: the asteroid belt between Mars and Jupiter, and the trojans, two groups of asteroids moving ahead of and following Jupiter in its orbit around the Sun. The binary asteroid 288P is part of the asteroid belt.

همانطور که گفته شد، ابعاد سیارک‌های موجود در کمربند سیارکی متنوع است. حدودا تعداد ۱.۱ تا ۱.۹ میلیون سیارک قطری بزرگتر از یک کیلومتر دارند و میلیون‌ها سیارک کوچک‌تر نیز در این کمربند وجود دارد که ابعاد بعضی از آن‌ها در حد سنگریزه است.

مثل بسیاری از موضوعات ستاره‌شناسی، این بار هم مهندسین هوافضا به ستاره شناسان کمک کردند تا اطلاعات بیشتری در مورد کمربند سیارکی به دست آورند. برای مثال فضاپیمای گالیله با مخابره عکسی به زمین نشان داد که سیارک‌ها می‌توانند قمر داشته باشند! شکل زیر یکی از این سیارک‌ها را نشان می‌دهد.

converted PNM fileشاید باور این موضوع سخت باشد، اما با توجه به اینکه سیارک‌ها از فلزات کمیابی مانند تیتانیوم، نیکل و … و همچنین آب تشکیل شده‌اند، بشر به فکر استخراج این مواد از سیارک‌ها افتاد، و از سال ۲۰۱۳ تعدادی شرکت مرتبط با این موضوع برنامه‌های خود را برای عملیاتی کردن این کار اعلام کردند. البته مهم‌ترین نکته برای عملیاتی شدن این ایده کاهش هزینه سفرهای فضایی است تا استخراج فلزات از سیارک‌ها مقرون به صرفه باشد.

منابع:

nasa.gov

space-fact.com

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.