هواپیمای دو زیست AG600 | هوافضای جوان

هواپیمای دو زیست AG600

AG600 که به نام TA600 نیز شناخته میشه بزرگترین هواپیمای دوزیست جهانه که اکنون در حال پروازه. این هواپیما توسط شرکت هواپیمایی صنعت چین (AVIC) طراحی شده. این هواپیما اولین پرواز خودش رو در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۷ و در شهر ژوهای استان گوانگدونگ چین انجام داده. پروازی که بعد از یک ساعت بازگشت و با اهتزاز پرچم و موسیقی از اون استقبال شد. این هواپیما یکی از سه پروژه هواپیماهای بزرگ چینه که با ساخت اون موافقت شده. دو پروژه دیگه هواپیماهای غول پیکر Y-20 و C-919 هستند.

AG600 یک هواپیمای دوزیست است که کف بدنه قایق مانند آن برای نشستن روی آب و چرخ های آن مناسب برای نشستن روی خشکیه. این بزرگترین هواپیمای دوزیستیه که بعد از Beriev A-40 ساخته میشه. هواپیمایی که ۸ سال وقت برای ساختش صرف شده و اندازه‌ی آن تقریبا برابر با یک بویینگ ۷۳۷ است. هواپیماهای دوزیست حدود سال ۱۹۴۰ به اوج طراحی خودشون رسیدند. از لحاظ تاریخی میشه گفت هواپیمای غول پیکر هرکولس H-4 که ۸ موتور داشت با ۱۸۰ تن وزن و دهانه بال ۹۷ متر بزرگترین هواپیمای دوزیست به حساب میاد. اما در قرن ۲۱ چین قدمی بزرگی برداشت و دست به طراحی این هواپیما زد.

هرکولس H-4 Spruce Goose

طراحی و توسعه

برای ساخت این هواپیما ۷۰ کارخانه تولید قطعات و ۱۵۰ موسسه تحقیقاتی و پژوهشی در ۲۰ استان کشور چین با یکدیگر همکاری کردند. نمونه اولیه این هواپیما دهانه بالی به اندازه ۳۸.۸ متر داشت و توسط چهار موتور توربوپراپ پرواز می‌کرد. طراحی این هواپیما بر اساس طراحی یه هواپیمای دوزیست دیگه به اسم Harbin SH-5 ساخت چین انجام شده. تغییراتی در کابین صورت گرفت و دم هم به حالت T شکل تبدیل شد.  هواپیماهای دوزیست معمولا از دم T شکل استفاده می‌کنند تا دم افقی فاصله مناسبی با آب داشته باشه. از ملاحظات دیگه‌ای که برای هواپیماهای دوزیست منظور میشه استفاده از طراحی بال بالا و استفاده از موتور در داخل یا روی بال هست تا بتونه بیشترین فاصله رو با آب داشته باشه و از نفوذ آب داخل موتور جلوگیری بشه. این هواپیما به ۲ خلبان نیاز داره.

کابین خلبان AG600

موتورها از نوع WJ-6 بودند که این موتورها در واقع اصلاح شده موتورهای Al-20 ساخت اتحاد جماهیر شوروی هستند. برای هر موتور چیزی حدود ۵۰۰۰ساعت توان در نظر گرفته شده. این هواپیما به صورتی طراحی میشه که بیشترین وزن برخاست حدود ۵۳.۵ تن داشته باشه و بیشترین برد اون حدود ۵۰۰۰ کیلومتر باشه.

Wh-6 یا همان Al-20

جالبه بدونید که این هواپیما ۶ تن از هواپیمای ژاپنی ShinMaywa US-2 که از بزرگترین هواپیماهای دوزیست دنیا حساب می‌شه سنگینتر و بزرگتره تا چینی‌ها بتونن تو این زمینه قدرت خودشون رو با طراحی بزرگترین هواپیمای دوزیست نشون بدن.

 

موارد استفاده

این هواپیما هم استفاده نظامی و هم استفاده غیر نظامی داره. در استفاده غیر نظامی این هواپیما میتونه حدود ۱۲ تن آب رو برای عملیات خاموش کردن آتش با خودش حمل کنه و در عملیات نجات میتونه حدود ۵۰ سرنشین رو حمل کنه.

خاموش کردن آتش توسط AG600

در استفاده‌های نظامی نیازهای استراتژیک کشور چین برای ساخت این هواپیما در نظر گرفته شده تا بتونه در دریاهای جنوبی که منطقه مورد مناقشه چین با بقیه کشورهاست به خدمت گرفته بشه. کشورهایی مثل فیلیپین، مالزی،ویتنام، تایوان و برونئی در این منطقه مرز مشترک دارند. این هواپیما می‌تونه در موقع نیاز به سرعت خودش رو به اون منطقه برسونه و گشت دریایی بده و حضور چین رو در اونجا نشون بده. برای اینکه بدونید این موضوع چقدر مهمه به نظر سر طراح این هواپیما توجه کنید. آقای Huang Lingcai در بیان قابلیت‌های این هواپیما گفته این پرنده می‌تونه بدون سوخت گیری از جزیره جنوبی استان هینان چین تا مناطق مورد مناقشه چین و مالزی یعنی Sarawak پرواز کنه.

قبل از اینکه اولین پرواز این هواپیما انجام بشه ۱۷ سفارش خرید از این هواپیما توسط خود مشتری‌های چینی ثبت شده بود اما بازار این هواپیما محدود به خود چین نیست و کشورهای همسایه چین مثل نیوزیلند و مالزی نیز برای خرید این هواپیما ابراز علاقه کردند.

مشخصات

ظرفیت ۵۰ بیشترین سرعت ۵۷۰km/h
طول ۴۰m برد ۵,۵۰۰km
دهانه بال ۴۰m ارتفاع پرواز ۱۰,۵۰۰m
بیشترین وزن برخاست ۵۳,۵۰۰kg موتور ۴ × WJ-6 turboprops

برای مشاهده اولین پرواز این پرنده ویدئو زیر را مشاهده کنید.

 

منابع

http://www.aerospace-technology.com

http://www.defenseworld.net/

https://thaimilitaryandasianregion.wordpress.com

http://www.defenseworld.net

https://www.militaryfactory.com

www.traveller.com

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.