شرکت توربوتک | هوافضای جوان

شرکت توربو کمپرسور تک خاورمیانه (توربوتک)

توربوتک مجموعه‌ای دانش بنیان و بر پایه نیروی انسانی متخصص است، که هسته اولیه آن در سال  ۱۳۸۲ در شرکت پتروگاز خاورمیانه و با نام گروه نیرو و پیشرانش شکل گرفت که از اهداف اولیه آن می‌توان به تبدیل شدن به مرکز تحقیقات شماره یک کشور در زمینه توربو ماشین و ساخت انحصاری محصولات ویژه توربو ماشینی اشاره کرد.

در سال  ۱۳۸۹ شرکت توربو کمپرسور تک خاورمیانه (توربوتک) با هدف دستیابی به دانش طراحی و تکنولوژی تولید توربین‌های گازی و به منظور تولید توربین با نشان ملی با مشارکت شرکت توربین‌های گازی خاورمیانه (MIGT) و شرکت پتروگاز خاورمیانه تاسیس شد.

 

توربین گازی 25 مگاواتی طراحی شده به دست متخصصین شرکت توربوتک.

توربین گازی ۲۵ مگاواتی طراحی شده به دست متخصصین شرکت توربوتک.

در حال حاضر شرکت توربوتک در شهرک صنعتی شمس آباد، در جنوب تهران، واقع شده است. محل طراحی و ساخت توربین‌های شرکت توربوتک در این شهرک واقع شده است. به دلیل فاصله به نسبت طولانی محل کار تا داخل شهر تهران، شرکت توربوتک وسایل حمل و نقلی را برای رفت و آمد آسان‌تر کارکنان در نظر گرفته است. به طوری که برای مناطق مختلف شهر، ماشین‌های سواری تعبیه شده برای رفت و آمد کارکنان به محل کار در نظر گرفته شده است. فاصله داخل شهر تا محل کار حدودا یک ساعت می‌باشد.

اگرچه کار اصلی شرکت توربوتک طراحی و ساخت موتورهای توربینی برای انتقال نفت و گاز می‌باشد، اما ساز و کار طراحی موتورهای توربینی زمینی و هوایی بسیار شبیه به یکدیگر است و طراحی آن نیازمند متخصصین در رشته‌های هوافضا، برق، مکانیک و دیگر رشته‌های مرتبط می‌باشد. در حال حاضر، ۲۱۰ نفر نیروی متخصص در این شرکت در حال فعالیت می ‌اشند که از این تعداد، بیش از ۱۵۰ نفر آنها نیروی متخصص دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشند.

با توجه به نگرانی بعضی از علاقمندان به رشته هوافضا راجع به این که آیا بازار کار این رشته فقط برای آقایان می‌باشد یا خیر، می‌توان گفت که در بسیاری از شرکت‌ها اینگونه نیست. آمار دقیقی از تعداد خانم‌ها و آقایان مشغول به کار در این شرکت وجود ندارد، اما نویسنده‌ی این نوشته در شرکت توربوتک به عنوان کاراموز مشغول به کار بوده و با استناد به شواهد، حدود ۳۰ درصد از کارکنان این شرکت را خانم‌ها و ۷۰ درصد را آقایان تشکیل می‌دهند. این افراد در زمینه‌های تبدیل انرژی، طراحی کاربردی، هوافضا، مواد و ساخت و تولید سیستم ‌های انرژی و برق و ابزار دقیق و کنترل تخصص دارند. همچنین، فعالیت‌های شرکت توربوتک در سطح بین المللی می‌باشد، به طوری که با چندین شرکت فعال در زمینه طراحی موتور توربینی قرارداد همکاری بسته است.

 

عقد تفاهم نامه مشترک بین شرکت توربوتک و شرکت KEPCO کره جنوبی. (سمت راست جناب مهندس خالدی)

عقد تفاهم نامه مشترک بین شرکت توربوتک و شرکت KEPCO کره جنوبی.

شرکت توربوتک از گروه‌های تخصصی مانند گروه سیستم، مکانیک، تکنولوژی، برق و ابزار دقیق، توربوماشین و محفظه احتراق تشکیل شده است. این گروه‌ها با همکاری یکدیگر، بر روی طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی از جمله طرح توربین ملی، خدمات پس از فروش، پتروشیمی بوشهر و طرح موتورهای هوایی کار می‌کنند. مدیر عامل این شرکت جناب مهندس هیوا خالدی، فوق لیسانس مکانیک گرایش تبدیل انرژی از دانشگاه صنعتی شریف می‌باشد.

گفتنی است که اکثر این بخش‌ها فقط مخصوص کار یک رشته‌ی بخصوص مانند هوافضا یا مکانیک یا برق نیست و بعضی از وظایف انجام شده در این قسمت‌ها نیازمند تخصص بیش از یک رشته می‌باشد. اما به طور کلی، قسمت‌هایی از کار گروه‌های سیستم و تکنولوژی و اکثر کارهای انجام شده در بخش توربوماشین و محفظه احتراق نیازمند یک متخصص هوافضایی می‌باشد. همچنین در گروه‌های ابزار دقیق و مکانیک بیشتر امور مربوط به رشته‌ی مکانیک می‌باشد

در ادامه به برسی مختصر هر کدام از بخش‌های این شرکت می‌پردازیم:

گروه سیستم

گروه سیستم قدیمی‌ترین و بزرگترین گروه شرکت می‌باشد. در حال حاضر در این گروه ۶۱ نفر با تخصص‌های مهندسی مکانیک، هوافضا، کنترل، مکاترونیک و مهندسی شیمی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به فعالیت می‌باشند. فعالیت‌های این گروه عمدتا متمرکز بر مرتب کردن و انتگراسیون (سر هم کردن) مدل‌ها و تحلیل‌های کلی موتور، که در بخش‌های دیگر انجام شده است، می‌باشد. در این بخش بیشتر کارهای کنترلی و انجام انواع تست‌های موتور انجام می‌شود. این تست‌ها شامل تست‌های نرم افزار کنترل، تسترهای سخت افزاری کنترل، تشخیص عیوب عملکردی توربین گاز، طراحی و آنالیز ورودی و خروجی‌های توربین گاز و به طور کلی اعمال مربوط به کنترل و پایداری و عملکرد بهتر موتور طراحی شده، انجام می‌شود. این گروه از شش زیر گروه تشکیل شده است که در اینجا توضیحاتی راجع به بعضی از این زیر گروه‌ها نوشته شده است.

واحد انتگراسیون موتور: واحد انتگراسیون از چهار تیم تخصصی تشکیل شده است که ۲۷ نفر در این بخش در حال فعالیت می‌باشند. فعالیت‌های این بخش متمرکز بر شبیه‌سازی، تحلیل و طراحی بهینه موتور توربین گازی و همچنین عیب‌یابی توربین می‌باشد.

واحد لاجیک: این بخش متشکل از دو تیم تخصصی بوده و ۷ نفر در حال حاضر در این بخش مشغول به کار می‌باشند. فعالیت‌های این گروه متمرکز بر مطالعه، تحلیل و شبیه سازی در نرم افزار کنترل توربین گازی صنعتی می‌باشد.

واحد سیمولاتورهای آموزشی: این بخش، بر روی شبیه سازهای آموزشی توربوکمپرسورها تمرکز دارد. شناسایی بازارهای بالقوه برای فروش محصولات تولیدی و توسعه سیمولاتورهای آموزشی توربین‌های جدید از وظایف این بخش می‌باشد.

گروه مکانیک

گروه مکانیک شرکت توربوتک، از آغاز تاسیس این شرکت، در شهریور ۱۳۸۹ ایجاد شد. در حال حاضر در این بخش ۵۶ نفر نیروی متخصص مشغول به کار می‌باشند.

گروه تکنولوژی

در گروه تکنولوژی ۲۳ نفر نیروی متخصص مشغول به کار می‌باشند. عمده فعالیت‌های این گروه تدوین دانش و مدارک فنی، نظارت بر ساخت و تحویل و تعمیر و نگهداری قطعات مختلف توربین‌های صنعتی گازی و هوایی است. فعالیت‌های مهمی چون مذاکره با سازندگان داخلی و خارجی و ارائه خدمات متالوژیکی نیز از وظایف این بخش می‌باشد.

بخش‌هایی از طراحی و ساخت پروژه توربین ملی در گروه تکنولوژی در حال توسعه می‌باشد. پروژه طراحی و ساخت محفظه احتراق، کمپرسور، روتور (بخش مهمی از موتور که به شفت اصلی متصل می‌باشد) و توربین در این گروه انجام می‌شود.

از جمله اهداف این گروه تدوین دانش فنی ساخت روتورها و محفظه احتراق توربین‌ها، ارتقای مواد به کار رفته در ساخت توربین با هدف افزایش عمر قطعات، کاهش هزینه و استفاده از فرایندهای ساخت با تکنولوژی‌های مدرن را می‌توان نام برد.

گروه برق و ابزار دقیق

گروه ابزار دقیق متشکل از سه واحد مجزای برق، کنترل و ابزار دقیق بوده و در حال حاضر ۱۱ نفر در این گروه مشغول به فعالیت می‌باشند.

گروه توربو ماشین

گروه توربو ماشین متشکل از دو بخش کمپرسور و توربین است و در حال حاضر ۹ نفر در این گروه مشغول به فعالیت می‌باشند. از جمله مهمترین فعالیت‌های این گروه می‌توان به تحلیل آیرودینامیک و انتقال حرارت، طراحی و بهینه سازی پره‌های توربین و کمپرسور، طراحی و بهینه سازی سیستم خنک کاری پره‌ها و طراحی پایین به بالا (مهندسی معکوس) اشاره کرد.

اکثر کارهای صنعتی مهندسی شبیه سازی می‌باشد. در این گروه نیز اکثر کارها مربوط به شبیه سازی جریان می‌باشد. کار شبیه سازی نیازمند نرم افزار‌های مختلفی می‌باشد. در گروه توربوماشین نرم افزارهایی همچون ANSYS، Fluent، CATIA، Solid Work و MATLAB مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اهداف این گروه متمرکز بر تدوین دانش فنی نحوه طراحی کمپرسور می‌باشد. برای این کار مطالعات تئوری و تست‌های مختلفی بر روی بخش‌های مختلف کمپرسور انجام می‌شود.

نمونه کمپرسور محوری طراحی شده به دست متخصصین بخش توربوماشین.

نمونه کمپرسور محوری طراحی شده به دست متخصصین بخش توربوماشین.

 

گروه محفظه احتراق

گروه محفظه احتراق متشکل از سه واحد مجزای شبیه سازی، تست و مهندسی می‌باشد. در حال حاضر ۷ نفر در این گروه مشغول به فعالیت می‌باشند. عمده فعالیت‌های این گروه متمرکز بر تحلیل، طراحی و بهینه سازی، طراحی پایین به بالا (مهندسی معکوس)، تست انواع محفظه‌های احتراق توربین‌های گاز صنعتی و هوایی، سیستم‌های اشتعال و سیستم‌های مونیتورینگ احتراق می‌باشد. بخش محفظه احتراق یکی از مهم‌ترین بخش‌های موتور توربینی از لحاظ بهینه سازی و عملکرد موتور می‌باشد، به همین دلیل تست‌هایی که در این بخش انجام می‌شود برای بهینه سازی نحوه‌ی عملکرد موتور بسیار مهم است. تست سیستم اشتعال، برای مطمئن شدن از مخلوط شدن صحیح هوا و سوخت انجام می‌شود. تست مونیتورینگ احتراق، سوختن هوا و سوخت در محفظه احتراق را برسی می‌کند.

واحد شبیه‌سازی فعالیت‌هایی متمرکز بر طراحی به کمک کامپیوتر (CAD/CAE) مربوط به فرایندهای پیچیده موجود در محفظه احتراق انواع  موتورهای توربین گاز می‌باشد. انواع تحلیل‌ها و شبیه سازی‌های عددی مربوط به احتراق در این بخش انجام می‌شود.

واحد تست مربوط به آزمایش‌های انجام شده بر روی محفظه احتراق برای اندازه‌گیری آلاینده‌ها و تشخیص عیوب محفظه احتراق می‌باشد.

واحد مهندسی مربوط به توسعه و کاربرد ابزار مهندسی تحلیل و طراحی محفظه احتراق موتورهای توربین گازی می‌باشد. فعالیت‌های این بخش مربوط به توسعه سیستم‌های محفظه احتراق، توسعه روش‌های مهندسی عملکرد اشتعال و پایداری و تدوین نرم افزار تعیین میزان آلاینده‌های خروجی از توربین گاز می‌باشد.

 

منبع:

http://turbotec-co.com/

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.